A gyakorlati gépbemutatón felvonultatott több mint 30 gépet és gépkapcsolatot két részben mutatjuk be. Előző cikkünkben a betakarítás gépeit vettük sorra. Mostani cikkünkben főként a talajművelés és tápanyag-visszapótlás, illetve növényvédelem gépeit magába foglaló rész újdonságait emeljük ki.
Sajnos néhány forgalmazó és gyártó ugyanazokat a munkagépeket mutatta be idén is a gyakorlati részben, mint tavaly a mezőfalvai első ilyen rendezvényen. A betakarításhoz és a tarlóápoláshoz kapcsolódó bemutatóról szóló beszámolónkban is csak megemlítettük azokat az eszközöket, amelyek ugyanazok voltak, mint a tavalyi bemutatón, így itt sem teszünk másként.
Hatalmas érdeklődés kísérte az ekék bemutatkozását - fotó: Agroinform.hu
A mezőhegyesi bemutatón végre lehetőség nyílt nagy szármaradvánnyal borított kukoricatarló leszántásában összehasonlítani a hazai váltvaforgatóeke-piac vezető termékeit. Szinte mindegyik bemutatott ekeszéria kombinált mélységhatároló-szállító kerékkel rendelkezett, illetve mechanikus, fokozatonkénti, vagy hidraulikus, fokozatmentes fogásszélesség állítással is elérhető. Nagy részükhöz többféle orrbetétes, vagy orros kivitelű ekevasakat is kínálnak, de az ekefejek túlterhelés biztosítása is az alapkivitelű nyírócsavaros mellett opcióban más megoldásokkal is kiváltható (p.: hidraulikus, laprugós, stb.)
A Nardi NX202E eke a bemutatón munka közben – fotó: Agroinform.hu
Természetesen mindegyik ekeforgalmazó hőkezelt, edzett, hosszú élettartamú kopóalkatrészekről és ekevázelemekről nyilatkozott a saját termékeit illetően, így ezeket most külön-külön nem emeljük ki, majd tartós üzemben úgyis eldől melyiknél mennyire is hosszú az élettartam.
Balra fent az ER.MO SPEM, lent a Regent Eurostar, jobbra fent a Kubota RM3000V lent pedig az Amazone Cayros XS eke fotó: Agroinform.hu
A bemutatott ekék legfontosabb szerkezeti paraméterei táblázatba foglalva jól összehasonlíthatók
|
A mezőhegyesi rendezvény az új generációs Lemken Diamant 16 ekeszéria bemutatkozásának is otthont adott – fotó: Agroinform.hu
Mindössze egy újdonság volt a felhozatalban. Míg a tavalyi bemutatón még a Lemken Diamant 11-est láthattuk, addig az idei rendezvény már az új generációs Diamant 16 széria bemutatkozásának adott otthont. A Diamant 16 ekecsaládon a régebbi 11-es sorozathoz képest számos fejlesztést hajtottak végre. A csapok, csapágyak erősebbre lettek cserélve, A tarlón járó kivitelnél 2 pozícióban is tudjuk állítani, hogy milyen széles traktorral akarjuk a tarlóról húzni az ekét. A fő gerendely és a stabilizátor gerendely távolabbra kerültek egymástól, így az első ekefejek állítása és a gép stabilitása pozitív irányba változott.
Számos fejlesztést végzett az előző szériához képest az új generáción a gyártó – fotó: Agroinform.hu
A Diamant 16 már rendelkezik az úgynevezett OPTILINE rendszerrel, amelynek segítségével a kabinból beállítható az eke oldalra húzása egy hidraulikus munkahengerrel, mellyel üzemanyag-fogyasztást és a kopást csökkenthetjük.
Magágykészítők is szép számmal jelentek meg a bemutatón, de sajnos ezek között is nagyítóval kellett keresni az újdonságot. A DAL-BO Rollomaximum XL és a hazai forgókapás VFK 4,5VH művelőeszköz munkáját már a tavalyi NAK rendezvényen is láthattuk, de felépítésben hasonló volt a BUSA forgókapás magágykészítője is.
A Moreni forgóborona munkája a kiszáradt hantokon is nagyon meggyőző volt – fotó: Agroinform.hu
Újdonság volt viszont a nagy, 6 méteres munkaszélességű Moreni forgóborona bemutatkozása. A háromkéses rotorjai három helyen kerültek csapágyazásra, melyek a köves területek műveléséhez, extra védelemmel is elláthatók. Szabályozni lehet a forgóboronánál az átömlési időt és a földtömeg mennyiségét is. Az eszköz vetőgéppel is kombinálható, így jelentős költségmegtakarítással, egy menetben végezhető el a magágykészítés és a vetés.
A 6 méteres, Moreni forgóborona újdonság volt a bemutatón – fotó: Agroinform.hu
A gépbemutatón felvonultatott gépeket áttekintve szinte alig kínáltak a kisgazdaságok számára munkagépeket a forgalmazók. Gépméretben, munkaszélességben mindenki a közepes vagy a jól menő nagygazdaságok vezetőit akarták meghódítani. A több mint 35 gépkapcsolatból fél tucat kisgazdasági üzemméretnek és beszerzési lehetőségnek is megfelelőt lehetett találni.
A kevés kivételt erősítette a Fliegl ADS 60-as trágyaszórógépe. Az ADS 60 modell, 6 köbméteres befogadóképességű felépítménnyel és 12 méteres szórásszélességű, 4 függőleges tépőhengerrel szerelt szórószerkezettel rendelkezik. A letoló rendszernek köszönhetően elmaradnak a láncok és a lécek, így idegen anyagra érzéketlen, további előnye pedig, hogy teljes magasságban tolja a szórandó anyagot a tépőhengerekhez. Vonórúdja felső bekötésű, a hátsó zárófal hidraulikus mozgatású, a mellső védőrács pedig a letoló homlokfallal együtt mozog.
A Fliegl ADS 60 trágyaszóró nagyon jó szórásképet mutatott és rendkívül meggyőző volt a munkája a bemutatón – fotó: Agroinform.hu
A bemutatón nagyon jó szórásképet mutatott és rendkívül meggyőző volt a munkája, mindössze egy "mezei" MTZ-80 traktor is elegendő volt az üzemeltetéséhez. A letolásvezérlés választhatóan mechanikus vagy elektronikus potenciométerrel végezhető. Aki követi a használt T-088-as szórógépek árait azt tudja, hogy egy leharcolt, széthajtott, 20-30 éves példányért is 2 millióért kérnek. Ehhez képest egy ilyen modern, de mégis egyszerű, megbízható eszköz 5,2 millió forintért igazán versenyképes alternatíva.
Egy vontatott és egy önjáró permetezőgép is bemutatkozott a bemutató zárásaként. A lengyel Krukowiak ORION 2500/18 szántóföldi permetezőgép 2500 literes tartállyal, 18 m-es szórókerettel rendelkezik. A permetező tartály anyaga nagy szilárdságú polietilén, ahol egy tartályformában található a munkafolyadék és a berendezések kiöblítésére használt folyadék. A polietilén tartályok jellemzője a nagy szilárság a külső mechanikai behatásokra, ami megakadályozza a tartály sérülését, könnyen kimoshatóak és a biztonságos felhasználhatóságuk érdekében úgy lettek kialakítva, hogy a súlypontjuk minél lentebb legyen.
A lengyel Krukowiak ORION 2500/18 szántóföldi permetezőgép – fotó: Agroinform.hu
A szórókeret teljes egészében hidraulikusan (nyitás, emelés, stabilizáció), a folyadékrendszer és a hidraulikus olaj pedig elektronikusan vezérelt. Ötpozíciós szórófejjel rendelkezik, két réses és egy kerámiabetétes, injektoros fúvókával van ellátva, azon kívül az alapfelszereltségéhez tartozik még az oldalsó vegyszerbemosó, főtartályöblítő, peumatikus fék, állítható nyomtáv, sárhányó, elektromos közúti felszerelés és nyomkövető vonórúd, valamint a Comet szivattyú. A bemutatásra kerülő permetezőgép pluszban még Bravo 180 S ARAG számító gépvezérléssel is rendelkezik, mely a fúvást szabályozza és a permetező szórókeretét vezérli.
A kisgazdaságok számára is ideális Orion permetező 6 100 000,- Ft nettó ára hasonlóan a fentebb említett trágyaszóróhoz igazán versenyképes.
A MAZZOTTI MAF 5240 önjáró permetező – fotó Agroinform.hu
A MAZZOTTI MAF 5240 önjáró permetező sajnos csak az első napon szerepelt a Szántóföldi Show-n, másnap csak az állógép kiállításon lehetett megtekinteni. A magajáró kijuttató eszközben egy 238 lóerős Perkins dízelmotor szolgál erőforrásul. Háromféle kormányzási móddal irányíthatók (kétkerék, négykerék, oldalazó) a hajtott kerekek. A szabad hasmagassága a gépnek 175 cm, nyomtávolsága pedig 2250-3000 mm között, hidraulikusan állítható.
Permetlétartálya 5000 literes, a folyadékszállításról pedig 400 L/min szállítási teljesítményű 6 membrános szivattyú gondoskodik. Saját fejlesztésű szórókerete 28 m-es, pneumatikus csillapítású, légzsákos, paralelogramma felfüggesztéssel. Az aktív szénszűrős kezelőfülkéjében a munkát ARAG DELTA 80 monitor, 9 szakaszos GPS vezérlésű automata szakaszolás-vezérlés segíti.
Következő beszámolónkban a Szántóföldi Show néhány traktorújdonságát mutatjuk be.