Már korábban írtunk a hidraulikarendszerekben lévő, alkalmazott folyadékok hidrolitikus stabilitásáról (vízmegkötéséről), amely tényező a jövőben még fontosabb lesz az új, környezetbarátabb összetételek szempontjából. Tudjuk, több komponensű folyadékokról van szó, az új fejlesztési irányok a hosszabb csereperiódusra, nagyobb nyomás- és hőmérséklettűrő képességre, valamint a fenntarthatóságra (gyártás és újrahasznosítás) irányulnak. Azonban továbbra is alapszabály, hogy csak a gépgyártók által jóváhagyott paraméterű folyadékokat használjunk!

Merőben új követelmények

Az újabb alkalmazásoknak és üzemeltetői elvárásoknak megfelelően a hidraulikus berendezések napjainkban gyorsan fejlődnek. Ezzel párhuzamosan a hidraulikafolyadékok és kenőanyagok számára ez egyszerre jelent kihívást és lehetőséget. Nemcsak kiváló védelmet kell nyújtaniuk extrémebb üzemeltetési körülmények között, hanem közvetlenül javíthatják az üzemeltetés hatékonyságát is. Ne felejtsük el, a hidraulikafolyadékoknak egyben komoly kenési szerepük is van!

A jelenlegi piaci trendek és azok hatása a hidraulikafolyadékokra

Növekvő teljesítménysűrűség és belső nyomás

A modern hidraulikus rendszerek tervezése egyre inkább a kisebb méretet, a könnyebb rendszertömeget és a teljesítménysűrűséget helyezi előtérbe, hogy a lehető legjobban versenyezhessenek a piacon egyre nagyobb teret nyerő elektromechanikus rendszerekkel. Ezek a tervezési paraméterek sokkal nagyobb belső üzemi nyomást eredményeznek, ami a jelenlegi munkagépekben akár 450 bar is lehet. A nyomásszintek valószínűleg csak növekedni fognak.


A nagyobb rendszernyomás azonban növeli a belső folyadékszivárgás lehetőségét. Ez a jelenség még inkább precíziós alkatrész-megmunkálást követel meg, a mozgó alkatrészek közötti tűrések, szükséges hézagok tovább minimalizálását, ami kihathat az élettartamra is. Ezért a kenésnek itt a hidrodinamikus védelemtől a vegyesfilmes tartományba kellett elmozdulnia, ami új adalékanyag-technológiákat és formulázási szakértelmet igényel.

Finomabb szűrés

A hidraulikus alkatrészek nagyobb nyomása és kisebb hézagai azt is jelentik, hogy a folyadékoknak nagyon tisztának kell maradniuk mind a folyadékcsere-intervallumon belül, mind az alkatrészek teljes élettartama alatt. A nedves szűrhetőség a folyadékok kritikus teljesítményparaméterévé vált, mivel a mozgó alkatrészek között fennakadó apró részecskék is komoly következményekkel járhatnak.

Kisebb olajhűtők és olajtartályok

A helytakarékosság és a súly további csökkentése érdekében az új olajhűtők és olajtartályok mérete kisebb. A hidraulikafolyadékok számára ez jelentős kihívást jelent, mert a kisebb térfogatú (kevesebb folyadékot használó) rendszerekben az üzemi hőmérséklet akár 10 °C-kal is megnőhet, ami gyakorlatilag megfelezi a folyadékok élettartamát.

A kisebb méretű hűtők és tartályok azt is jelentik, hogy kevesebb folyadék végzi ugyanazt a munkát, ami növelheti az üzemeltetési körülmények okozta igénybevételt. Az ilyen folyadékokat úgy kell összeállítani, hogy hőstabilitást mutassanak, és a teljesítmény maximalizálásához megnövelt mennyiségű adalékanyagra lesz szükség.

Fokozódó elektronikus és digitális vezérlés

Egyre gyakoribb, hogy az elektronikus vezérlőrendszerek a hidraulikarendszer nyomását és a szállított mennyiséget a pillanatnyi teljesítményigényhez igazítják, lehetővé téve az automatikus optimalizálását az adott üzemi ciklusokra. A digitálisan vezérelt szelepek lehetővé teszik a berendezések pontosabb vezérlését mind dinamikusan, mind statikusan. Ezek a szelepek 25-100-szor gyorsabbak, mint az analóg szelepek, és speciális hidraulikus közeget igényelnek.

A hidraulikafolyadékoknak alacsony levegőtartalommal és nyomástűrő képességgel kell rendelkezniük, hogy az ilyen szelepek a tervezett módon működhessenek.
Mindegyik esetben a hidraulikafolyadék-formulációnak új teljesítményjellemzőkkel kell rendelkeznie a hatékony hidraulika érdekében. A formulázási szakértelem, amely a fejlett adalékanyag-kémia használatát kombinálja a megfelelő egyensúly megteremtése érdekében, a jövőben alapvető fontosságú lesz.

traktor

A hidraulikai hatékonyság többféleképpen is mérhető, például az üzemanyag-/áramfogyasztás csökkentése vagy a műszakonként elvégzett több munka alapján – fotó: Shutterstock

Amellett, hogy a hidraulikafolyadék képes ellenállni a modern hidraulikus alkalmazási körülményeknek és robusztus védelmet nyújtani, számos olyan terület van, ahol a kenőanyag közvetlenül is hozzájárulhat néhány fontos előnyhöz. Ezek közé tartoznak:

Nagyobb géphatékonyság

A hidraulikai hatékonyság többféleképpen is mérhető, például az üzemanyag-/áramfogyasztás csökkentése, a műszakonként elvégzett több munka, a könnyebb hidegindítás vagy más kritériumok alapján. Az OEM-gyártók számára egy olyan továbbfejlesztett hidraulikafolyadék biztosítása, előállítása, amely lehetővé teszi a gépek hatékonyabb működését, azonnali nyereséget jelenthet, az esetleges áttervezési költségek és idejének töredéke mellett. A végfelhasználók számára a nagyobb teljesítményű kenőanyag segíthet csökkenteni a teljes tulajdonlási költséget.

Megnövelt csereperiódus

A hosszú távú teljesítményt biztosító hidraulikafolyadékok számos előnnyel járnak. A csere állásidőt és kiszállást jelent, ami még kényelmetlenebb a napjainkban előtérbe kerülő autonóm üzemmód esetén. Ezért a legtöbb gépgyártó olyan technológiát vizsgál, amely a gép üzembiztonságának vagy teljesítményének veszélyeztetése nélkül segíthet megnövelni a folyadékcserék közti üzemidőt, amelyet a hidraulikafolyadékok gyártóinak szintén figyelni kell, elébe menve az igényeknek.

Fenntarthatóság

A hidraulikus alkalmazásokban nagy mennyiségű folyadék kerülhet a környezetbe, élő vizekbe egy komoly meghibásodás vagy gondatlan folyadékcsere miatt. Ezen okok miatt egyre fontosabb, hogy a folyadékokat és kenőanyagokat úgy állítsák össze, hogy a lehető legkisebb legyen a környezeti hatás. A fenntartható és biológiailag lebomló formulák egyre elterjedtebbek.

A hatékony védelmet nyújtó folyadékok segíthetnek abban, hogy egy hidraulikus gép hosszú hasznos élettartamot érjen el, megelőzve az idő előtti javítást és gépcserét, ami egy újabb módja annak, hogy a gyártástechnológiák hozzájáruljanak a holisztikus fenntarthatósághoz.

A „The Lubrizol Corporation" szakmai összeállítása.

Forrás: www.powermotiontech.com