Ma már szinte mindennapossá váltak az 5G-s technológiákról, az autonóm traktorokról és mezőgazdasági gépekről szóló hírek, a kerekes robotok vagy repülő drónok újabb alkalmazásainak vagy típusainak bemutatói. Azonban van még egy fontos láncszem a teljes technológiában: a közismert ISOBUS-rendszerek, amelyek elérték műszaki lehetőségeik határát, ami az adatátviteli sebességeket illeti.

Hiába a legjobb és legyorsabb IT-háttér és adatátvitel a gépek és a gazdák közt, ha az oda-vissza csatolás, a „parancs és visszajelzés" nem tud továbbmenni a traktorhoz vagy az alapgépre (hordozóeszközre) csatolt eszközhöz ugyanolyan sebességgel. Más szóval, a HSI – High Speed ISOBUS – nélkül a közeljövő kapcsolt eszközei sem tudnak olyan hatékonyan működni, mint amire valójában képesek lennének.

AEF, a Mezőgazdasági Ipari Elektronikai Alapítvány

Az AEF (Agricultural Industry Electronics Foundation - Mezőgazdasági Ipari Elektronikai Alapítvány) egy független szervezet, amelyet 2008. október 28-án alapított hét nemzetközi mezőgazdaságigép-gyártó és két szövetség. Napjainkban ma nyolc gyártó és három szövetség dolgozik alaptagként, 200 általános taggal együtt. Közös céljuk, hogy javítsák a mezőgazdasági berendezésekben található elektronikus és elektromos alkatrészek gyártói (OEM-ek) közötti kompatibilitást, és átláthatóságot teremtsenek a kompatibilitási kérdések tekintetében.

A nemzetközi elektronikai szabványok kidolgozása, megteremtése munkájuk egyik sarokköve.

Az AEF ösztönzi az új technológiák fejlesztését és mindennapos gyakorlati alkalmazását, hogy azok kölcsönösen előnyös kapcsolatokat tegyenek lehetővé a különböző vállalatok között, míg az erőfeszítések elsősorban a gazdálkodó ügyfelekre irányulnak, hogy megkönnyítsék a munkájukat és gazdasági előnyöket is biztosítsanak számukra.

Új dimenziók az ISOBUS terén

Az agrotechnika történetében mérföldkőnek számít, hogy a High Speed ISOBUS (HSI) rendszert a Mezőgazdasági Ipari Elektronikai Alapítvány (AEF) először mutatta be a New Orleans-i Commodity Classic kiállításon megrendezett észak-amerikai 2022 Plugfesten.

A nagyobb sávszélességgel és gyorsabb kapcsolódással és adatátviteli sebességgel (az eredeti technológiánál nagyjából 4000-szer gyorsabb) a HSI új lehetőségeket nyit az innováció előtt, és hosszú távon fogja szolgálja a mezőgazdaságigép-gyártó iparágat és az agráriumot, mivel még nagyobb hatékonyságra és egyre magasabb fokú automatizálásra van szükség.

A precíziós gazdálkodás történetében egy történelmi esemény, amely a HSI megteremtésével életre is kelhet. A HSI még nagyobb precizitást nyújt, segít csökkenteni a műtrágya és a vegyszerek mennyiségét, javítja a művelés minőségét, és lehetővé teszi a vállalatok és gazdálkodók számára, hogy olyan termékeket kínáljanak, amelyekkel támogatják a fenntarthatóságot.

A fejlesztőcsapat egy traktoron és a hozzá kapcsolt két gépen mutatta be az új HSI-hálózatot, amelyhez digitális kamerák, monitorok és fedélzeti kezelőpanel egyaránt csatlakoztak.

isobus

A HSI – High Speed ISOBUS – nélkül a közeljövő kapcsolt eszközei sem tudnak olyan hatékonyan működni, mint amire valójában képesek lennének – fotó: www.aef-online.org

Az eredetileg 20 évvel ezelőtt bemutatott ISOBUS a mezőgazdasági gépek ISO 11783 szabvány szerinti "idegrendszerére" utal, amely zökkenőmentesen összeköti a traktorokat a munkagépekkel és az utólagos opciókkal, például kijelzőkkel és joystickokkal stb. Az ISOBUS segítségével a gépek rendszerként jobban működnek együtt, mint az egyes részegységek önmagukban. A jelenlegi ISOBUS elegendő teljesítményt nyújt a mai alkalmazásokhoz, miközben lehetővé teszi a precíziós mezőgazdasági szoftvermérnökök számára, hogy a HSI-t a jövő számára tervezzék.

A jelenlegi ISOBUS még mindig nagyon jó szolgálatot tesz, és még évekig marad is, de az iparág felismerte, hogy az ISOBUS hátráltatja a sokkal korszerűbb és összetettebb rendszerek fejlesztését és alkalmazását, amelyek célja a nagyobb teljesítmény és még pontosabb vezérlés.

A HSI-t használó közeljövő technológiák közé tartozik a nagyobb teljesítményű irányítás és vezérlés, például a sorok szintjén egy nagy kapacitású ültetőgépen, vagy a permetezőgép fúvókaarzenáljánál az egyedi vezérlés; a felhasználói felület nagyobb teljesítménye, a végzett munkák valós idejű és pontos áttekintése minden egyes sornál.

Ma még a kezelő a képernyő frissítéseit kissé késve látja; a folyamat távoli megtekintése a korábbi analóg kamerákat felváltó digitális kamerákkal, amelyek könnyen integrálhatók a HSI-rendszerbe, s ezzel együtt egy magasabb szintű automatizálás is lehetővé válik. Továbbá megbízhatóbbá válik a diagnosztika, gyorsabbak lesznek a szoftverfrissítések és a kapcsolódások más szántóföldi gépekkel az AEF Wireless Infield Communications segítségével, és még sok más tartalékkal, előnnyel jár a HSI.

Forrás: www.aef-online.org