Az 1885-ben alapított német DLG (Deutsche Landwirtschaft-Gesellschaft – Német Mezőgazdasági Szövetség) kiosztotta a legjobb fejlesztésekért járó elismeréseket. Összesen 164 nevezés érkezett, közülük kapott 1 aranyérmet és 16 ezüstérmet.

Az aranyérem feltételei

Az „Agritechnica Innovation Gold Award"-ot olyan fejlesztés kapja, amelyben a funkcionalitás jelentősen megváltozott, vagy amely új eljárást eredményez, vagy egy meglévő módszer jelentős javulását eredményezi.

Ennek kulcsfontosságú kritériumai:

• Gyakorlati jelentőség a gazdaság szintjén
• Költséghatékonyabb és termelékenyebb 
• Fokozott környezetvédelem és az energiahatékonyság javítása
• Ergonomikusabb és biztonságosabb munkavégzés

Az ezüstérem feltételei

Az „Agritechnica Innovation Silver Award"-ot egy meglévő termék olyan innovációjának ítélik, amely jelentős javulást eredményez a funkcionalitásban és a munkafolyamatokban. A termék nem felel meg teljes mértékben az Innovációs Aranyérem kritériumainak.

A legfontosabb elvárások a következők:

• A mezőgazdaság számára kiemelten fontos
• Komfortosabb munakvégzés és az elvégzett munka minőségének javítása
• Fokozott megbízhatóság

Az aranyérmes – NEXAT Systemtraktor, NEXAT GmbH

A NEXAT egy olyan hordozójármű, amely számtalan növénytermesztési munkához használható, a talajműveléstől és vetéstől kezdve a növényvédelemig és betakarításig. A hagyományos vontatás helyett a talajműveléshez szükséges eszközöket hordozza.

Ez az önjáró gépezet a traktor és vontatott munkagép kombinációkhoz képest nagyobb hatékonyságot eredményez. A 14 méteres változatot úgy tervezték, hogy a teljes szántóterület 95%-át soha nem tapossa le a tervezett ágyazási üzemmódban, ami nagy terméspotenciált eredményez, kedvező talaj- és környezetvédelem mellett.

kombájn

Vetőgép- vagy kukoricakombájn-adaptercsere

A NEXAT autonóm munkagép perifériás felügyeleti rendszerrel van felszerelve. Vezetőfülkéje a munkafolyamat ellenőrzéséhez 270°-kal elforgatható, és egyben lehetővé teszi a manuális járművezetést a vonulás során. Az erőforrást jelenleg két független, egyenként 400 kW/545 LE-s dízelmotor és generátorok biztosítják, de már az alternatív meghajtáshoz, például üzemanyagcellákhoz is továbbfejlesztik.

A NexCo kombájnmodullal a NEXAT először ért el 130-200 tonna/óra gabonakapacitást. Az innovatív cséplési koncepcióban egy 5,8 m hosszú, a haladási irányra keresztben szerelt axiális rotor kerül alkalmazásra, a betakarított termény áramlását a hatékonyság érdekében középen, érintőlegesen vezetik be a rotorba. A rotor két anyagáramra osztja, ami a hagyományos gépekhez képest nagyjából kétszeres cséplési teljesítményt tesz lehetővé, és biztosítja az egyenletes szalma- és pelyvaelosztás feltételét két aprítóval, akár 14 méter vágási szélesség mellett is.

A gabonaszállítást 36 m³-es gabonabunker biztosítja, így az átlagos szántóföldeken nem igényel átrakó járművet. A szállítójárműre való átrakás fölülről történhet, 600 liter/sec. sebességgel a folyamat mindössze kb. egy percet vesz igénybe.

A NEXAT-NexCo kombináció sokkal magasabb cséplési teljesítményt tesz lehetővé. A koncepció paradigmaváltást jelent a mezőgazdaságban az energiafelhasználás, gazdaságosság és ökológia szempontjából.

Ezt a gépet már mi is bemutattuk, és a fejlesztésben fontos szerep jutott a szintén német Kalverkamp fejlesztőközpontnak.

Ezüstérmesek

Intelligens automatikus kirakodási és terítési rendszer, távolságtól függően (GX) - Krone GmbH & Co. KG

A betakarítás hosszú, monoton munka, mégis állandó figyelmet igényel, a szántóföldön megtöltéskor, a  közúti szállításkor vagy a gazdaságban történő kirakodáskor. Különösen oda kell figyelni, amikor a silóban a lehető legszélesebb területen, minél egyenletesebben kell kirakodni. Ez azért fontos, hogy a kocsi rakománya gyorsan szétterüljön és optimálisan tömörödjön, és a lehető legjobb silózási eredményt érjük el.

Krone

A GX silózó pótkocsi továbbfejlesztve

A Krone ExactUnload segítségével az új GX görgős szalagos kocsi ürítése az első falával hátrafelé haladva úgy szabályozható, hogy a szállított anyag egyenletesen elosztható legyen egy előre meghatározott távolságon.

Ennél a folyamatnál nincs jelentősége annak, hogy a traktor és a pótkocsi milyen sebességgel mozog a sebességablakon belül (legfeljebb 3,5 km/h). Ez biztosítja, hogy még a tapasztalatlan sofőrök is mindig jó elosztást érjenek el, és a tömörítő gépeknek kevesebb anyagot kell újraelosztaniuk, ami hozzájárul az egyenletesebb tömörítéshez és a siló kiváló minőségéhez.

Emellett üzemanyag- és időmegtakarítás érhető el, az anyag kevésbé lazul fel az elosztó jármű kerékcsúszása miatt, és többletkapacitás érhető el a kellő minőséget biztosító tömörítéshez.

A Krone ExactUnload egy lényeges továbbfejlesztés, amely nem csak a gépkezelő számára nyújt maximális kényelmet és könnyebbséget, csökkentve a traktorvezető fáradását, növelve a biztonságot.

ContiSeal – Continental AG

A defekt mindig rosszkor és rossz helyen történik, még a mezőgazdaságban is. Sokkal gyakrabban fordulnak elő idegen tárgyak okozta sérülések, de a gépek és a gumiabroncsok mérete, súlya miatt – főleg ha az időjárás is kedvezőtlen – bizony kemény feladat és tetemes időveszteség az abroncscsere. A vetési és betakarítási időszakokban még jelentős közvetett kárral, termeléskieséssel is jár.

A mezőgazdasági gumiabroncsok belső oldalán található viszkózus polimer képes eltömíteni a szivárgást abban az esetben, ha a futófelületbe például szögek vagy más hegyes tárgyak hatolnak be. A sérülés ellenére a jármű továbbra is vezethető, és a gumiabroncs később javítható vagy cserélhető. Ez különösen fontos lehet azokban a szűkös időkeretekben, amelyekben a mezőgazdasági munkákat el kell végezni.

A nehéz körülmények között, a földeken vagy az úton történő gumiabroncscsere így nagy eséllyel elkerülhető, és később a műhelyben elvégezhető. A járművek rendelkezésre állása megnő, ami főleg a betakarítógépek esetében rendkívül fontos.

A Continental innovatív Agro ContiSeal rendszere döntő jelentőségű fejlesztés a mezőgazdasági gumiabroncsok területén, és nagyban hozzájárul a gépek üzembiztonságához.

Terranimo: a talajtömörödés kockázatának megjelenítése a terminálon – CLAAS KgaA mbH

A mezőgazdasági gépek használata a talajtömörödés kockázatával is jár, mert az elmúlt évtizedekben jelentősen megnövekedtek a gépek méretei és tömegük.

A Claas új rendszere közvetlenül a vezetőfülkében lévő terminálon mutatja a vezetőnek, hogy az aktuális üzemi körülmények között mekkora a tömörödés kockázata. Ennek kiszámításához a Claas összekapcsolja a CEMOS vezetőtámogató rendszer által szolgáltatott információkat, például a talaj típusát, állapotát, a tengelyterhelést vagy a gumiabroncsok nyomását a Terranimóval, amelyet a talajterhelés és a teherbírás szimulálására használ egy Európa-szerte elismert eszközzel.

Ebben a folyamatban a dinamikus tengelyterhelés-áthelyeződéseket is figyelembe veszik. A piros színű nyomásvonalak a tömörödés magas kockázatát jelzik. Ebben az esetben a járművezető megszakíthatja a tervezett műveletet, vagy megfelelő ellenintézkedéseket (pl. a ballasztsúlyok vagy a gumiabroncsok nyomásának megváltoztatása) hajthat végre, és azonnal újraellenőrizheti ezek eredményességét.

Ennek a megelőző vezetői támogatásnak köszönhetően a Claas Terranimo talajtömörödési kockázatkijelzése a terminálon lehetővé teszi a káros tömörödés és az ezzel járó, a talaj egészségére és termékenységére gyakorolt negatív hatások elkerülését.

traktor

Talajtömörödés-kockázat a hátsó kerekeknél, a piros szín jelzi

Automatikus pormentesítő rendszer – AGCO GmbH / Fendt

A mezőgazdasági gépek és traktorok különösen poros környezetnek vannak kitéve, ezért a motorokba jutó levegő megtisztításához robusztus és nagyon hatékony szűrőrendszer szükséges, nagy leválasztási aránnyal és hosszú élettartammal.

Különösen nagy porterhelés keletkezik például az aratási szezonban. Ilyenkor a légszűrő időközönkénti tisztítása biztosítja, hogy ne legyen teljesítménycsökkenés vagy megnövekedett üzemanyag-fogyasztás, de a motor élettartamára nézve is kulcsfontosságú.

A Fendt az automatikus pormentesítő rendszerével olyan egyedülálló megoldást mutatott be, amely működés közben vagy menet közben felismeri a légszűrő szennyeződésének mértékét, és teljesen automatikusan, a szűrő eltávolítása nélkül tisztít.

A légszűrő belső oldalán két rövid, de erős nyomási-pulzussal a külső oldalon történ lerakódásokat távolítja el. A fellazult szennyeződés vákuum segítségével távozik a légszűrőházból. A vákuumot a hidrosztatikusan hajtott hűtőventilátor kelti, amely fordulatszáma átmenetileg megnövekszik. A sűrített levegő erre a célra egy külön kis tartályból érkezik,12 bar nyomással.

Az automatikus tisztítás akkor lép működésbe, amikor a szívórendszerben a megnövekedett szennyeződések miatt a vákuum egy határérték alá csökken. A rendszer minden üzemi körülmények között működik, beleértve a teljes terhelést is.

Az automatikus pormentesítő rendszer feleslegessé teszi a légszűrő időigényes, hibakockázatos és gyakran elhanyagolt kézi tisztítását. A traktorok leállási ideje és a szennyezett légszűrők miatt megnövekedett üzemanyag-fogyasztás kockázata minimálisra csökken.

légszűrő

Az automatikus légszűrőtisztítás sémája

Müthing CoverSeeder – Müthing GmbH & Co. KG Soest

Eddig a betakarítás utáni vetés viszonylag pontatlan volt, és gyakran hiányzott az egyenletes terítés a szórásos vetés esetében. Mind a soros, mind a közvetlen vetés talaj-előkészítést igényel, s ugyanígy el kell végezni a megfelelő szalmakezelést vagy a betakarítási maradékok feldolgozását.

A Müthing CoverSeeder egy továbbfejlesztett megoldás, egyesítve a már ismert műveleteket a folyamatos és egyenletes kelés és növekedés érdekében. Az eldolgozott betakarítási maradék közé végzi az új vetést, különleges módszerrel.

Egy fronteke biztosítja a talaj és a hátramaradt törek finom eloszlását. A vontatott mulcsozó nemcsak felaprítja a szalmát és szármaradványokat, de a cséplőrotor keltette legáramlat el is távolítja a felszínközelieket a magágyból. Majd a megtisztított talajfelületre kijuttatott vetőmagokat a feldolgozott szerves anyaggal befedi, és végül egy prizmahenger biztosítja a jó csírázáshoz szükséges talajkontaktust. A henger egyúttal a CoverSeeder berendezés magasságát is szabályozza, talajkövetően.

Az intenzív talajművelésről való lemondás a biomassza teljes fedőrétegével kombinálva megtartja a vizet, óvja a talajfelületet az eróziótól, biztosítja a csírázás feltételeit még száraz körülmények között is.

A Müthing CoverSeeder egy innovatív eszköz, egyesíti a vetést és a betakarítási maradékok kezelését; hatékonyabbá teszi az erőforrások kihasználását a mezőgazdaságban. A hagyományos és többfázisú módszerekhez képest csökken az üzemanyag-felhasználás és a szükséges munkaidő, a teljes költség, miközben a köztes kultúra szépen fejlődik.

A szántóföldi higiénia is optimálisan figyelembe vehető az összes felszíni anyag utólagos aprításának köszönhetően. Mivel a talajművelésről – az ekevasak kivételével – lemondunk, a talaj természetes szerkezete megmarad, így az esőzések után is hamarabb rá lehet menni, s egyben a talaj élővilága is megóvásra kerül, csökkentve a CO₂-kibocsátást, a párolgást és az eróziót.

agritechnica

Több művelet egy munkafolyamatban

TerraService – RAUCH Landmaschinenfabrik GmbH, közös fejlesztés az AgriCircle AG-vel

A mezőgazdasági gépek minden egyes alkalommal kisebb-nagyobb fokú talajtömörödést okoznak. Már említettük, hogy a nagyobb teljesítményű, nehezebbek gépek ezt csak fokozzák, maga a talajtömörödés mértéke csak növekszik nedves, felázott talajon.

A Rauch TerraService, amely az AgriCircle AG-vel közös fejlesztés, olyan digitális szolgáltatást kínál a gazdálkodóknak, amellyel előre kiszámíthatják a szántóföldek művelhetőségét. Meg kell adnunk a gépünk adatait, vagy le kell hívni a már eltárolt adatokat. A helyi talajnedvesség becslése a Sentinel-1 műholdak által végzett radarmérések és az időjárási adatok kombinálásával történik.

A talajszerkezetre vonatkozó információkkal kiegészítve ezek a gépi és talajnedvesség-adatok a mezőgazdasági területek művelhetőségét egy mobileszközön előre kiszámíthatók, és az egyes részterületekre vonatkozóan 10 méteres rácshálóban megjelennek. Szükség esetén a felhasználó figyelmeztetést vagy üzenetet kap, ha a talaj nem vagy csak bizonyos mértékig járható, művelhető.

A 10x10 méteres mezőkre való felhajtás sorrendje, a nagy mezőkre való behajtás helyzete és a nyomvályúk sorrendje is optimalizálható vagy meghatározható az elakadás elkerülése érdekében. Így a talaj jó állaga, termőképessége megmarad. Amennyiben a földterületre behajtás nem lehetséges, akkor a felesleges és időigényes előkészület és oda-vissza vonulás elmarad.

A TerraService segítségével a Rauch és az AgriCircle jelentősen továbbfejlesztette a művelhetőség megállapítására és a káros talajtömörödés kockázatának kiszámítására szolgáló, már meglévő szimulációs modelleket a talajnedvesség meghatározására szolgáló, műholddal támogatott radarmérések felhasználásával.

A szolgáltatás rugalmasan alkalmazható különböző mezőgazdasági munkafolyamatokhoz, például trágyázáshoz, folyékony trágya kijuttatásához, növényvédelemhez egyaránt, és segíti a gazdákat a jó talajállapot, a jó talajszerkezet és ezáltal a magas terméshozam fenntartásában.

monitor

Vitruális terepszemle felesleges vonulás helyett

DirectInject-rendszer, a növényvédő szerek gyors, rugalmas és igény szerinti adagolása – AMAZONEN-WERKE H. Dreyer SE & Co. KG

A közvetlen kijuttató rendszerek mint tipikus utólagos megoldások a mezőgazdasági piacon eddig nem igazán tudták megvetni a lábukat különböző hátrányok miatt, mint például a gyakran előre függesztett tartály. Ebből jutnak el a növényvédő szerek hátra, miközben hosszú csővezetékeken kell átszivattyúzni a permetezőgép folyadékkörének központjába. Emiatt a gyakorlatban elterjedt ISOBUS-vezérelt kijuttatás egy-egy adott területre lehetetlen. A nehézséget csak tovább fokozza a különböző növényvédőszer-formulák változatossága, egészen a granulátumállagig bezárólag.

A növényvédő szerek rugalmas megválasztása és a hatóanyagoknak a növénytermesztés igényeinek megfelelő részterületeken történő alkalmazása egyre nagyobb követelményeket támaszt a modern növényvédelemben a gazdálkodókkal és a technológiákkal szemben.

A DirectInject megoldást kínál a nagyobb rugalmasságra és gazdaságosságra, valamint a nagyobb méretű permetezőgépek előnyös alkalmazhatóságára. A folyékony és granulált szerek rugalmas adagolása lehetővé teszi, hogy mindig megfelelően lehessen alkalmazni ugyanazon gépeket. További előny, hogy nincs szükség köztes megoldásokra, számottevő megtakarítást eredményezve üzemanyag és munkaidő tekintetében.

A fel nem használt növényvédő szerek visszatölthetők az eredeti tartályba, ami azt jelenti, hogy a szükséges növényvédő szer mennyiségét nem kell a kijuttatás előtt ismerni, és az előzetesen bekevert maradékmennyiségek sorsa sem jelent többé gondot.

A permetezőszer-körforgásba való teljes integráció és a permetezőgép ISOBUS-rendszeren keresztül történő működtetése egyszerű kezelést és automatikus tisztítást tesz lehetővé a növényvédő szer Comfort-Pack plus rendszere által. Ez kényelmesen, gyorsan elvégezhető a traktor vezetőfülkéjéből. Amennyiben rendelkezésre állnak a kijuttatási térképek, akkor nincs átállási idő, és a szántóföldön könnyen, nagy pontossággal elvégezhető a pontszerű permetezés.

Amazone

AmazoneA központi kijuttatórendszer és az ISOBUS-kezelőfelület a traktorfülkében

A DirectInject megteremti az alapját a minél precízebb növényvédelemnek minimális erőforrás-felhasználás mellett, védve a környezetet és csökkentve a költségeket.

Következő cikkünkben folytatjuk az ezüstérmesek bemutatását!

Forrás: www.agritechnica.com