Június 16-án ért véget a szigetország közel 500 kiállítót és 25.000 látogatót megmozgató CEREALS 2016 show-ja – írja a Farmers Weekly. A bemutatón szereplő gépek, eszközök és műszerek négy kategóriában versenghettek az IMMA (International Machinery Manufacturer Awards) elismeréséért: traktorok, talajművelő- és vetőgépek, permetezéstechnika és betakarítógépek. A díjak odaítélésének módja kissé különleges. Az illető kategória győztese mellett kihirdetik a második legérdekesebbet is, amelyik lehetett volna első helyezett, ha az ítészek többsége másként szavazott volna. Gyorshírünkben ezt a 8 díjazottat mutatjuk be egy-egy képpel, rövid indoklással. A kategóriánkénti részletesebb beszámolót néhány napon belül olvashatják.

A traktoroknál a New Holland „mindent vitt”, nem is hirdettek második helyezettet. Az állattartók, kertészetek T5 és a vegyes profilú gazdaságok T6 traktorai, valamint a T7 sorozatú nehéz univerzális traktorok a jelenleg legkedvezőbb levegőtisztaságot garantáló EU-IV (Tier-4B) besorolású motorokkal rendelkeznek.

traktor

A New Holland T5 első hídja és vezetőfülkéje is rugózott – fotó: a gyártó

A T5 traktorból tavaly kereken 18.000 darabot gyártottak le, és ezzel a New Holland sikerlistájának élére kerül. Hazánkban is ezek a New Holland „mindenes” erőgépek keltek el a legnagyobb darabszámban. A három modellváltozatban kapható, idén megújult sorozat T5.100, T5.110 és T5.120 típusait 99, 107 illetve 117 LE teljesítményű motor hajtja. Az ECOBlue Compact HI-eSCR motor nyomatékgörbéje a korábbinál 24 százalékkal meredekebb emelkedésű.

A T6 sorozat 115 és 175 LE közötti traktorainál a kisebbek felnőttek a nagyokhoz. A 115 LE és a 145 LE közötti hat új típusnál a leginkább szembeötlő az, hogy valamennyi modell tengelytávolsága egységesen 2.642 mm. Ezzel elérték kategóriájuk csúcsmodelljének kiemelkedő értékét.

traktor

A nehéz univerzális T7 sorozat 315 LE teljesítményű csúcsmodellje – fotó: a gyártó

A T7 180 és 315 LE közötti, nehéz univerzális traktorcsaládja az EPM motorvezérlésnek köszönhetően a névleges motorteljesítményhez képest modelltől függően akár 45 LE többletteljesítménnyel is szolgálhat. Mindegyik modell háromféle kivitelben kapható. Eltérés a tengelytávolságban van: a „Standard” tengelytávja 2734 mm, a „Long” 2884 mm, a Heavy Duty” pedig 2975 mm. Minél magasabb ez az érték, annál nagyobb vonóerő-kifejtésre képes a traktor.

A talajművelés-vetés kategória „győztese” a Great Plains különleges csoroszlyatechnikával rendelkező Saxon CDA300/400/600 direktvetőgépe lett. A Kverneland ISOBUS-vezérlésű, intelligens ekéjének jutott a második hely. Ez azonban a talajművelő gépek között első helyezést jelent, hiszen a bírálóbizottság is úgy érezte, hogy egy ilyen összevont kategóriában a legérdekesebb, valóban intelligens talajművelő gép legalábbis egyenrangú az első helyen említett vetőgéppel.

vetőgép

Great Plains „Saxon CDA” vetőgépének különlegessége a csoroszlyatechnika – fotó: farmmachinerylocator

Az új Saxon CDA pneumatikus vetőgép a bevált technológiát újszerű barázdanyitó és -záró elemekkel ötvözi. A kreatív kialakítású turbó-csoroszlya a talajt csak a legszükségesebb mértékben bolygatja fel, miközben átvágja a barázda vonalába került növényi maradványokat is. A talajban mélyebben fekvő gyommagvak nem kerülnek ki a felszínre, így elkerülhető a direktvetésnél gyakori erős gyomosodás.

eke

KVERNELAND 2500 i-Plough®: a szántóversenyek intelligens sztárja – fotó: a gyártó

A KVERNELAND okos ekéjét a gépkezelő már csak azért is szeretni fogja, mert az eke az univerzális ISOBUS-terminálról, a traktor üléséből állítható át szállítási helyzetből tökéletes szántási helyzetbe, miközben a beállítások megőrződnek. Traktorváltás vagy a körülmények változása esetén az eke néhány gombnyomással átállítható.

A permetezéstechnika terén meglepetés született: az első helyre nem komplett gép, hanem egy egyszerű lapossugarú fúvóka futott be. Csupán a második hely jutott a sokféle magajáró permetezőgép közül legjobbnak ítélt megoldásnak.

fúvóka

A SYNGENTA Defy 3D könyökszerűen hajlott fúvókája – fotó: ©Tim Scrivener

A lapossugarú fúvókát a normál 50 cm osztású szórókeretbe váltakozva, előre és hátrafelé irányítva kell beszerelni. Ezzel az elrendezéssel kelés előtti gyomirtásnál rögös magágy esetén sem keletkezhet permetezési „árnyék”, és a fűféle gyomok irtásakor minden irányból jó a fedettség. A Syngenta fejlesztése alapján a fúvókát a HYPRO gyártja.

permetezőgép

Vicon iXdrive permetezőgépe kényelmi berendezéseivel és környezetvédelmi előnyeivel tűnik ki – fotó: ©Jonathan Page

Az üresen is 11,5 tonna tömegű iXdrive magajáró permetezőgép súlyoszlása tökéletes: 50-50 százalék. 6000 literes tartálya is pontosan középen helyezkedik el. Munkaszélessége acélszórókerettel 40 m, alumínium-kerettel 30 m. Vezetőfülkéje a legmagasabb színvonalú és a permetlé bejutása ellen tökéletesen védett Claas-gyártmány, Grammer üléssel. IsoMatch GEOcontrol tehermentesíti a vezetőt.

A betakarító gépek sorából a legkiemelkedőbbnek Vicon FastBale körbála készítő-csomagoló gépét tartotta a zsűri. A második helyre egy kis ír magáncég dobkosár-átalakító készlete került.

bálázó

Vicon FastBale a kétkamrás bálázó és a non-stop csomagoló kompakt egysége – fotó: Farmers Weekly

Vicon-nak sikerült két világújdonságot egyetlen bálázóban összevezetnie. A két fix kamrával megállás nélküli munkára képes bálázót az ugyancsak non-stop rendszerben működő csomagológép szolgálja ki. Jelenleg ez a világ legrövidebb bálázó-bálacsomagoló kombinációja.

dobkosár

Ken Graham Engineering „Maxi-threshing” utólag beszerelhető dobkosara – fotó: a gyártó

A „Maxi Threshing” a verőléces cséplőszerkezetű arató-cséplő gépek dobkosár-betétje, különleges kivitelű verőlécekkel és kosárhuzalokkal. Ez az innovatív cséplőkosár könnyen illeszthető bármelyik verőléces cséplőszerkezetű arató-cséplő gép cséplődobjához, gyorsan (kb. 20 perc alatt) beépíthető és a kombájnok cséplési kapacitását - ezáltal az áteresztőképességet - akár 10-15 százalékkal is megnövelheti, és javítja a szemtisztaságot is.