A francia élelmiszer-biztonsági hivatal, az ANSES nemrégiben azt javasolta, hogy a közétkeztetés keretében mellőzzék a tofu és más szójaalapú élelmiszerek felszolgálását – írja az euractiv.com. A hivatal szerint ezek a termékek egészségügyi kockázatot jelenthetnek, elsősorban az izoflavon nevű vegyületek miatt, amelyek túlzott fogyasztása hormonális zavart és a reproduktív rendszer károsodását okozhatja.

Az ANSES legfrissebb értékelése szerint az izoflavonok – melyeknek fő forrása a szója – ösztrogénszerű hatással bírnak, és nagy mennyiségben befolyásolhatják a szervezet hormonális egyensúlyát. A hivatal felszólította az élelmiszeripar szereplőit is, hogy vizsgálják felül gyártási eljárásaikat annak érdekében, hogy csökkentsék a termékek izoflavontartalmát.

Mindez akkor történik, amikor az Európai Unióban és Franciaországban is aktívan dolgoznak a fehérjeforrások diverzifikálásán a fenntarthatóbb étrend érdekében. A tofu és más szójaalapú ételek kulcsfontosságú szerepet játszanának ebben a folyamatban, így az ANSES döntése komoly visszalépésként értékelhető.

Az ajánlás számos környezetvédelmi és növényi étrendet támogató szervezet felháborodását váltotta ki. Ezek az egyesületek megkérdőjelezik az ANSES álláspontjának tudományos megalapozottságát, és attól tartanak, hogy ez a döntés aláássa a növényi alapú étrendek hitelességét és terjedését.

Rafael Pinto, az Európai Vegetáriánus Unió politikai menedzsere úgy véli, az ANSES javaslata szembemegy a tudományos konszenzussal, és egyfajta taktika lehet arra, hogy a fogyasztókat eltántorítsák a növényi alternatívák választásától. Felhívással fordult az orvostársadalomhoz is, kérve őket, hogy cáfolják meg az ajánlást.

Anna-Lena Klapp, a ProVeg International kutatási vezetője szintén elítélte a döntést, kiemelve, hogy a szója bizonyított egészségügyi és környezeti előnyei ellenére az ANSES figyelmen kívül hagyta a teljes bizonyítékhalmazt. Michela Bisonni, a Plant Based Foods Europe igazgatója szerint a tofu évszázadok óta biztonságosan fogyasztott élelmiszer, a döntés pedig nem tükrözi a kockázat és a haszon megfelelő kiegyensúlyozását.


A kritikusok azt is sérelmezik, hogy az ANSES nem tett hasonló javaslatot a feldolgozott húsok – különösen a vörös hús – közétkeztetésből való kivonására, holott a WHO már 2015-ben rákkeltő anyagnak minősítette ezeket.

Uniós szinten sincs jelenleg olyan friss tudományos jelentés, amely megerősítené az ANSES álláspontját. Az EFSA legutóbbi, tíz évvel ezelőtti értékelése a német hatóság kérésére készült, és csak menopauzában lévő nőknél vizsgálta az izoflavonok hatásait. A jelentés nem talált egyértelműen káros hatásokat a vizsgált célcsoportban.

Az EFSA szóvivője elmondta, hogy új értékelés csak az Európai Bizottság, az Európai Parlament vagy egy tagállam kérésére indulhat el, így jelenleg nincs folyamatban ilyen vizsgálat.

Indexkép: Pixabay