Berettyóújfalutól 15 kilométerre, délnyugatra fekszik Zsáka település, ahol Hajdú Sándor vállalkozásának központja található. Nagyrészt kötött, részben szikes agyagtalajok jellemzik a közel ötszáz hektárnyi, bérelt és saját földekből álló területet, amit két alkalmazottal együtt művelnek.
Milyen kultúrákat termesztenek, hogy sikerült a 2020-as év?
Alapvetően a hagyományos szántóföldi kultúrák szerepelnek a vetésforgóban, kalászosok, olajos növények, kukorica. Egy időben foglalkoztunk borsóvetőmag-előállítással, de azzal már felhagytunk, helyette inkább újra a repce felé nyitottunk. Az eredményeinket tekintve úgy gondolom, hogy sose legyen rosszabb év, mint a 2020-as! Persze megvoltak a küzdelmeink, mert például tavasszal 40-50 napig szinte semmilyen csapadékunk nem volt, utána viszont fordult a kocka, annyi eső jött, hogy a kombájnra gumihevedert kellett felszerelni, hogy dolgozni tudjunk vele.
Kalászosokban kb. 6 t/ha-os átlagot tudtunk elérni, kukoricában 8,7 t/ha volt 78 hektár átlagában az eredmény, ami öntözés híján egész jónak számít ebben a régióban. Repcében 3 t/ha-t sikerült elérnünk.
Milyen gépesítettséggel rendelkezik a vállalkozás?
Szerencsére saját kombájnnal is rendelkezünk, ami a betakarítás idején nagyon fontos. Emellett különböző lóerőtartományokban hat traktor áll rendelkezésünkre. Művelés terén évek óta igyekszünk átállni a forgatás nélküli művelésre, előtérbe került a lazító, a grubber, a rövidtárcsa, ekét már csak kukorica után használunk.
Mikorra datálódik kapcsolatuk a Väderstaddal?
2010-ben vettük az első Carrier tárcsánkat a cégtől. Az egy nagyon csapadékos ősz volt, és hagyományos nehéztárcsákkal nem tudtunk volna megfelelő művelést biztosítani a talajainknak. Ezt követően gyorsan vásároltunk egy Rapid vetőgépet is, most 2012-ben pedig egy NZ-Aggressive 800-as került a gazdaságunkba. Tavaly egy Tempo vetőgépet és egy TopDown-t rendeltünk meg, ez utóbbiak majd idén dolgoznak először a földjeinken. Már nagyon várom, hogy kipróbálhassam ezeket.
Az első gépek vásárlásánál fontos szempont volt az a tapasztalat, amit akkor szereztem, amikor még egyik gazdatársam végzett nekem bérmunkát a Rapiddal. Már akkor felfigyeltem a gép és a vetések minőségére. Ezért amikor lehetőségem volt fejleszteni, már eleve a svéd gyártó termékeit helyeztem előtérbe. A gépek nem olcsók, de ár/érték arányban nagyon jók. Így inkább megvártam, amikor meg tudtam fizetni a Väderstad gépeit, és nem próbálkoztam adott esetben olcsóbb versenytárssal.
Az idő minket igazolt, a Rapidunkról senki meg nem mondja, hogy 10 éves. A csoroszlyákat például tavaly cseréltük rajta először. Az persze fontos, hogy vigyázunk a gépeinkre, mindegyiket gondosan, fedél alatt tároljuk.
Miért tervezik a forgatás nélküli művelésre való átállást?
Sokat olvastunk, hallottunk erről, de igazából a saját tapasztalataink voltak meghatározóak. Alapvetően a talajállapot-vizsgálatok döntötték el, hogy erre az útra lépünk. A lazító sokkal szebb munkát végez, mint egy eke, főleg nyáron, egy szárazabb időszakban. Emellett gyorsabb munkavégzést tesz lehetővé, nekünk nagyon jó eredményeket hozott. Mi nem szeretjük a földeket agyonművelni, türelmesen megvárjuk a megfelelő időpontot, amikor érdemes és szükséges a földekre menni. Inkább várunk egy hetet, minthogy taposási kárt hagyjunk magunk után. Sokan mondják, hogy nagyon türelmes vagyok, de a gazdálkodás tényleg nem az idegbajosok sportja!
Keresse bizalommal a Vaderstad Kft. szakembereit ide kattintva.
Fodor Mihály