Ezeket az újdonságokat mind megismerhettük a németországi Hannoverben megrendezett Agritechnica kiállításon, melynek idén hivatalos magyarországi online médiapartnere lehetett az Agroinform.


Ugyanakkor a fejlődésnek vannak korlátai, mint ahogy arra rámutat cikkében a ComputerWorld. Az iparág nagy kihívásokkal szembesül, amelyek közül az orosz-ukrán háború globális ellátási láncokra gyakorolt hatása a legújabb. A klímaváltozás egyre nyilvánvalóbb következményei, az Európai Zöld Megállapodás 2050-re kijelölt céljai és kötelezettségvállalásai, valamint az uniós közös agrárpolitika és mezőgazdasági támogatási rendszer (CAP) soron következő változásai a pénzügyi piacokon uralkodó helyzettel együtt bonyolult környezetet teremtenek, amely megnehezíti a beruházások tervezését és megvalósítását. Erre az Agritechnicát szervező Német Mezőgazdasági Társaság (DLG) hívta fel a figyelmet.

Mindezek okán is technológiai beruházást tervez a következő két évben, mondta a válaszadók több mint 90 százaléka az idén augusztusban készült felmérésben, amelyben a DLG több mint 2300 európai mezőgazdasági termelőt kérdezett beruházási terveiről és az üzleti környezetről. A fejlesztések a gazdálkodási stratégiák optimalizálását, a hatékonyság növelését célozzák, hogy a termelékenység az inputanyagok és más ráfordítások mind nagyobb költségei mellett is tartható legyen.

technológia

A nagy adatban és a mesterséges intelligenciában látja minden szereplő a mezőgazdaság jövőjét – forrás: pixabay

A DLG augusztusi felmérésében (melybe több, mint 2300 európai termelőt vontak be) a gazdák közel fele mondta azt, hogy ebben a nehéz és bonyolult időszakban is vásárolna új traktort, különös tekintettel az olyan tartozékokra és munkagépekre, amelyekkel kiaknázhatja a precíziós gazdálkodás és az automatizálás előnyeit. Az energiahatékonysághoz hasonlóan a precíziós és okosgazdálkodás is a növekvő költségek csökkentése reményében vált a beruházások fókuszterületévé, de a törvényi szabályozás szigorodó követelményei is az inputanyagok és más erőforrások hatékonyabb szorítják a gazdákat.

A kutatás szerint azonban a hálózatba kapcsolt mezőgazdasági gépek kompatibilitása és együttműködése a termelőket ma még kevésbé foglalkoztatja, mint az iparág kutatóit. Ennek az az oka, hogy sok megoldás csupán részben működik, mert egyelőre az adatok gyűjtése és feldolgozása sem problémamentes. A nagy adatban és a mesterséges intelligenciában ezzel együtt minden szereplő a mezőgazdaság jövőjét látja.

Örömmel fogadnák viszont az innovatív technológiai megoldásokat a lassan, de biztosan túlszabályozottá váló növényvédelem (főleg a mechanikai megoldások), vagy a klímaváltozás hatásait jobban tűrő, a betegségekkel szemben ellenállóbb fajták nemesítése területén – mondták a válaszadók.


Az európai gazdák egyébként már számos zöld intézkedést vezettek be azért, hogy az erőforrások hatékonyabb felhasználásával alkalmazkodjanak a klímaváltozáshoz. A megkérdezettek több mint kétharmada például bővítette vetésforgóját, további 20 százalékuk pedig szintén ezt tervezi. A válaszadók több mint fele szabályokat hozott az üzemanyag takarékosabb felhasználásához és további 40 százalékuk is hasonló lépésre készül. Az inputanyagok felhasználását a gazdaságok 38 százaléka már termőterületenként optimalizálja, de ez az arány rövid időn belül a duplájára nőhet. A farmok harmadán pedig a vízgazdálkodás is kontrollált és a gazdaságok további 40 százaléka tervez hasonló intézkedéseket a jövőben.

De kanyarodjunk vissza az Agritechnicán látott innovációkhoz, melyeket a DLG innovációs zsűrije egy aranyéremmel és 17 ezüstéremmel díjazott. A New Holland aranyérmes CR kéttengelyes rotoros kombájnjához, mely növelt teljesítményével és szoftveresen vezérelt rendszerével, kamerás vezérlőtechnológiájával minden bizonnyal új korszakot nyitott a betakarítógépek evolúciójában.

technológia

A New Holland CR ikerrotoros kombájnja fejlett megoldásaival minden bizonnyal új korszakot nyitott a betakarítógépek evolúciójában – forrás: cnh

Az elektromos meghajtású és automatizált T4 Electric Power traktorával a New Holland egy ezüstérmet is hazavitt Hannoverből. A T4 önvezérlő képességeivel jelentős mértékben tehermentesíti a vezetőt, a motorháztető elejére és a vezetői kabin tetejére szerelt kamerarendszerek például 360 fokos rálátást adnak a jármű környezetére.

technológia

A New Holland T4 önvezérlő képességeivel jelentős mértékben tehermentesíti a vezetőt – forrás: cnh

A Case IH, a CNH Industrial másik tagja szintén ezüstérmet kapott a betáplálási sebesség-szabályozó rendszer (Forward Looking Feedrate Radar for Axial-Flow Combine) kifejlesztéséért. Aratás közben a motolla fölé nyúló, összecsukható tartókon kaptak helyet azok a szenzorok, amelyek mérik a növény állapotát, magasságát és sűrűségét, és az így meghatározott értékeket a teljesítményszabályozó rendszer bemeneti változóként használja; így egyenletesebbé teszi a betakarított termény betáplálását.

technológia

Aratás közben a motolla fölé nyúló, összecsukható tartókon kaptak helyet azok a szenzorok, amelyek mérik a növény állapotát, magasságát és sűrűségét – forrás: cnh

Szintén innovációs ezüstérmet ért a 3A - Advanced Automation and Autonomy, az AgXeed B.V., az Amazone és a CLAAS KGaA mbH közös fejlesztése. Napjainkban a mezőgazdasági robotok általában önálló rendszerként működnek, az alkalmazások behatárolt választékát kínálják, más járművekkel és munkagépekkel pedig egyáltalán nem kapcsolhatók össze. Erre kínál alternatívát és egyúttal precedenst is ez a rendszer.

technológia

Az AgXeed B.V., az Amazone és a CLAAS KGaA mbH közös fejlesztése utat nyit a mezőgazdasági robotok és más gépek kommunikációjában – forrás: amazone

A következő Agritechnica 2025-ben, november 9-15. között várja majd látogatóit a hannoveri vásárvárosban. S hogy milyen csodagépek várnak majd minket akkor? Az idei csúcsfejlesztéseket látva már elképzelni se tudjuk...