Az interjúban sorra vesszük, hogy
- miért van nagyobb jelentősége a szerviznek a mezőgazdasági gépforgalmazásban az autóiparhoz képest,
- milyen autonóm gépek elterjedése várható a közeljövőben,
- milyen várakozássokkal vághatunk neki az új szezonnak.
Az év traktora (Claas Xerion 12.650 TerraTrac) címet egy olyan Claas traktor nyerte el, amelynek van autonóm változata is, az AGROmashEXPO és AgrárgépShow-n is bemutatták az AXIÁL standon. Ön szerint most jött el az ideje annak, hogy igazán felerősödjön az autonóm mezőgazdasági gépek gyártása?
Szinte minden egyes gépgyártónak vannak már autonóm gépei, mindenhol ez szabja meg a fejlesztési irányokat. Az a célunk, hogy minden egyes velünk együttműködő gyártó (pl.: Horsch, Trimble, AgXeed, Claas) autonóm megoldásait be tudjuk hozni, meg tudjuk mutatni, és előbb-utóbb eljussanak ezek a magyar gazdákhoz.
Minden géphez ajánlunk autonóm kiegészítőket, a robotkormányzás is ennek a része, amit már a valóságban is érzékelnek a gépvezetők, hiszen megkönnyíti a munkájukat.
Igen, úgy látom, hogy ez most a legfontosabb fejlesztési irány.
Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. ügyvezető-tulajdonosa – Fotó: Agroinform
Említette, hogy ezek a traktorok bár haladni tudnak autonóm módon, de ez nem azt jelenti, hogy már dolgozni is képesek, azaz egymás után elvégzik az egyes agrotechnikai műveleteket. Milyen gép lesz az, ami valóban munkát is tud majd végezni önállóan?
Azt gondolom, hogy az egyszerű munkákra alkalmas gépek fognak elsőként elterjedni. Azok, amelyeknél kicsi az esélye az eltömődésnek, feltorlódásnak, vetőmaghiányból adódó problémáknak, amelyek nem túl komplexek, és bármilyen akadályoztatásnak kicsi az esélye.
Sok ezekhez hasonló problémát képesek jelezni természetesen ezek az autonóm gépek, de a felmerülő műszaki gondokat ténylegesen meg is kell oldani helyben, tehát az illúzió egyelőre, hogy a szobából fogjuk irányítani a termelést számítógéppel. Ha egy csavar leesik, ha elakad egy vaddisznótúrásban a gép, azt meg kell oldani ténylegesen. A gépkezelők munkáját megkönnyíthetjük az autonóm megoldásokkal, de kiváltani még sokáig nem lehet.
A CLIMMAR sajtótájékoztatón az hangzott el 2023 őszén az Agritechnicán, hogy a gépforgalmazó cégek most elsősorban a szervizzel tudnak erősíteni. Ön hogyan látja a szerviz jelentőségét?
A magyar mezőgazdasági géppiac nagyon hektikus volt az elmúlt években. Voltak, akik csodálták a magyar gépforgalmazást Európában, de sajnos a másik végletet is megtapasztaltuk. Azt hiszem, ezután is lesznek ilyen évek, és nagyrészt összefügg majd azzal, hogy éppen milyen támogatások érhetőek el.
A szerviz jelentősége viszont valóban óriási, nagyobb mint például az autóipar és autóforgalmazás kapcsán. Az autóiparban már egyértelműen az a cél, hogy interneten állítsuk össze a nekünk megfelelő konstrukcióban az autót, egy, a postafiókunkba érkező használati utasítással pedig bonyodalmak nélkül 100 ezer kilométeren keresztül vezessük. Ettől még messze vagyunk a mezőgazdasági gépek tekintetében, mert rendkívül bonyolult szerkezetekről van szó, ráadásul ezekkel nem az a feladatunk, hogy eljussunk A-ból B-be, hanem dolgoznunk kell velük.
Sokkal bonyolultabb és kisebb szériában készülő gépek az autókhoz képest, ezért hozzáértő szakemberekre van szükség már ahhoz is, hogy a gazdálkodó igényei szerint összeállított gépet tudjuk megrendelni. Nem elég bejelölni néhány opciót, hanem pontosan tudnunk kell, hogy a leendő tulajdonos milyen körülmények között, milyen célra akarja használni.
Hosszú távon ebben fognak segíteni a mezőgazdasági gépforgalmazók, és abban, hogy amikor a gépet a gazdálkodó hazaviszi, akkor legyen szakember a folyamatos karbantartáshoz, és időnként a javításokhoz. Ehhez komoly, speciális szaktudás kell. Egyre kevésbé tudja maga a felhasználó elsajátítani a gépspecifikus tudást, speciális eszközökre, alkatrészekre és komoly informatikai felkészültségre van szükség ma már a gépek szinten tartásához, javításához. Az AXIÁL Kft. e téren rendkívül erős, nagyon profi szervizcsapattal rendelkezik.
Az a fontos, hogy jövedelmező legyen a gazdálkodás – Fotó: AXIÁL Kft.
Az AXIÁL Csoport létrejötte kapcsán azt emelték ki, hogy az AXIÁL a gazdálkodók vezető tanácsadójává szeretne válni. Ez mit jelent a gyakorlatban?
A gépbeszerzésben alapvető, hogy személyre szabott, korrekt tanácsadást nyújtunk. Ezt tovább szeretnénk erősíteni úgy, hogy a komplett agrotechnológia kapcsán kívánunk megoldásokat nyújtani. Szeretnénk rávilágítani arra, hogy a talajminőség megtartása érdekében nem kell mindenhol, minden körülmények között szántani. Meg tudjuk mutatni, hogy melyek a megfelelő eszközök, hogyan épüljön fel ideális esetben egy technológiai sor, ehhez milyen gépekre van szükség.
Fontos, hogy minél kisebb fajlagos költséggel tudják elvégezni az egyes műveleteket a gazdák, ebben mi szeretnénk és tudunk is szakértő segítséget nyújtani.
Nem vitás, hogy ezzel némileg a gépigényt is befolyásolni tudjuk. Ez természetesen egy lassú folyamat, mert arra senkinek nincs lehetősége, hogy az egész gépparkját lecserélje, mi segítünk megtalálni a megfelelő megoldást, úgy, hogy a meglévő gépparkot vesszük alapnak.
Fontos a trendek ismerete. Jó példa erre, hogy több gazdálkodót igyekeztünk néhány évvel ezelőtt rábeszélni a hagyományos műtrágyaszóró helyett olyan eszköz beszerzésére, amely ugyan valamennyivel drágább, de alkalmas a differenciált kijuttatásra. Mára beigazolódott sokak számára, hogy valóban erre lett volna szükség. A világ gyorsabban megy előre, mint azt gondoljuk, de mi itt az AXIÁL-nál látjuk ezeket a folyamatokat, és így igyekszünk előremutató megoldásokat kínálni a gazdáknak.
Változások vannak az AXIÁL Kft. portfóliójában. Abban lát kockázatot, hogy a John Deere és a DeLaval stratégiai együttműködési megállapodást kötött?
Igen, van benne kockázat számunkra, de valójában ezekkel a kockázatokkal és változásokkal folyamatosan együtt élünk, megtanultuk kezelni. A DeLaval termékek forgalmazásával összefüggésben a fejéstechnológiában tett előre lépéseket emelném ki. Úgy gondolom, hogy a gépforgalmazáson túlmutatóan sokat tettünk azért a gyakorlatban, hogy korszerűbb, állatjóléti szempontból is megfelelő fejőrobotos technológia legyen a tehenészetekben. A ma már az AXIÁL Csoporthoz tartozó tehenészetünk a Magyarországon megtermelt tej 1,5 százalékát adja, a hatékonyság ezért rendkívül fontos volt, óriási mennyiségű tejről van szó. A hatékonyság pedig az állatjóléttel egységben valósul meg igazán, hiszen ha egy állat nyugodt, megfelelőek számára a körülmények, akkor jobbak lesznek a hozammutatói is. Az AXIÁL Csoporthoz tartozó tehenészetben ez már valóság.
Ha Ön állítaná össze a következő precíziós pályázat tartalmát, mi szerepelne benne feltételként? A 7 százalékos szolgáltatási csomag benne maradna?
Én megtartanám a traktor- és kombájnvásárlás lehetőségét továbbra is. A lóerőkorlátozást viszont magasabb szinten húznám meg, hiszen egyre erősebb gépek kellenek ahhoz, hogy egy menetben egyre több munkaműveletet el lehessen végezni.
Azt gondolom, hogy vannak olyan digitális megoldások, amiket fel kellene venni majd a támogatható tevékenységek közé, mert nagyon sok minden fejlődött az elmúlt időszakban.
Vannak, akik szerint a pályázat összegéből 7 százalékot a precíziós szolgáltatásokra fordítani túl sok, de a hatékonyság növelésében vitathatatlanul eredményeket lehet ezzel elérni, feltéve, ha valóban használják a választott szolgáltatási elemeket. A környező országokban nem volt egyébként hasonló pályázat, mi ténylegesen tudtunk előre lépni a korszerűbb agrárium irányába ezzel a támogatási konstrukcióval.
A közepes és nagy vállalkozásoknak azt gondolom, hogy mindenképpen jó volt a lehetőség, sajnos a kisebbek nehezebben fértek hozzá, talán az új felhívás hoz majd ebben változást.
Milyen reményekkel vághatunk neki az új szezonnak?
Mi leginkább abban reménykedünk, hogy véget ér a háború, mert az sok problémát megoldana egyszerre. Ha a folyami teherszállító hajók helyett újra ki tudnának futni a tengeri kikötőkből a nagy tengerjáró hajók darabonként 60 ezer tonna ukrán gabonával távoli, nem európai tájakra, az segítene abban, hogy közelítsünk a normális kerékvágáshoz.
Egy cipőben járunk a gazdálkodókkal, számukra és nekünk is az a fontos, hogy jövedelmező legyen a gazdálkodás. Az AXIÁL Kft. a legújabb gépekkel, agrotechnológiai szaktanácsadással és profi, sőt rangos díjakat bezsebelő szervizcsapattal áll a gazdálkodók rendelkezésére.