Fábián Péter, a Vaderstad Magyarország területi képviselője sok gazdálkodóhoz jár az év során, valamint az évkezdés idején is, a tavaszi munkák előtt. A téli tárolás során elkövetett apróbb hibák sokszor hátráltatják a gördülékeny év eleji indulást – ezért a szakember szívesen megosztja velünk a tapasztalatait.

Tartós tárolás

A tartós tárolás első lépése, amire érdemes figyelni, az a tisztítás. A szakember sűrített levegővel javasolja a takarítást. A vizes, illetve a nagynyomású, esetleg meleg vizes mosót próbáljuk mellőzni. Abban az esetben, hogyha a vizes mosás elkerülhetetlen, mert sáros, nedves körülmények között használtuk utoljára az eszközt, akkor pedig körültekintően szárítsuk ki a mosás után a munkagépeinket.

Különösen figyeljünk oda a vetőgépeknél, a tartály takarításánál, hogy ne zárjuk vissza a tartály fedelét addig, amíg nem szárad meg, hiszen ez is korrózióhoz vezethet.

Második legfontosabb tudnivaló, hogy a tisztítás után – abban az esetben, ha a mosást választottuk – ne tegyük be az eszközt nedvesen egy magtárba, vagy egy termény tárolóba, hiszen a gépet ilyen esetben száradás nélkül "dunsztba zárjuk" és ez ismét korróziót, penészedést idézhet elő.

A mosás, illetve takarítás után érdemes egyébként a fényes alkatrészeket – például munkahenger-szárakat és kopóalkatrészeket- rozsdaálló szerrel konzerválni: előszeretettel használjuk a zsírt, vagy szilikon anyagot.

Tisztítás után történhet a tárolás – de nem mindegy, hogyan!

Kiemelt feladat tehermentes állapotban tárolni a munkagépeinket. A szakember felhívta a figyelmet az emelő munkahengerekre szerelhető rögzítő elemekre: Itt nagy segítséget jelent a hidraulika rendszernek a tehermentes tárolás, hiszen a téli kemény hidegekben így nem nyomás alatt helyezkednek el. Ott, ahol levegő-, illetve hidraulikus fékrendszerrel vannak ellátva a munkagépek, fontos dolog lenne, hogy ne használjuk a rögzítőféket, inkább kerék-ékekkel próbáljuk az eszközünket rögzíteni és a légfékes esetekben célszerű a tartályból a kondenzvizet is leereszteni.

Hogyan tároljuk a vetőgépeket?

Vetőgépek esetében az adagolóelemek tisztán tartása rendkívül fontos dolog, hiszen a télen bent maradt magvak kicsíráznak és ezekkel a nem kívánatos szennyeződésekkel csak probléma lesz a tavaszi induláskor. A gondos takarítással meggátoljuk továbbá a rágcsálók felkúszását is a vetőgép belső részeibe.

A Tempo szemenkénti vetőgépek esetében saját elektromos hálózatról beszélünk – itt mindegyik eszköz akkumulátorral is rendelkezik. A tél beálltával érdemes ezeket kiszerelni belőlük és meleg, száraz helyre betenni.

Az akkumulátor kivételéről se feledkezzünk meg! – fotó: Agroinform.hu

Rapid vetőgépnél is fontos odafigyelni az adagoló elemek takarítására. Egy egyszerű mozdulattal, a vetőnyelveknek lehajtásával megakadályozhatjuk, hogy rágcsálók bújhassanak meg a gépben. A régebbi típusoknál az adagoló egységet, a fokozat nélküli hajtóművet állítsuk nulla fokozatra, így a későbbiekben nem alakul ki pontatlansági probléma.

Tárolásnál érdemes a rágcsálók ellen pár csapdát kihelyezni, hiszen a komolyabb technológiánál már a villamos hálózatban is komoly károkat tudnak okozni a kártevők.

Abban az esetben, ha nincs lehetőségünk fedett tárolóba tenni a gépeket – ugyanakkor gondos szeretne lenni a gazda – ilyenkor a takarással óvatosan bánjunk, hiszen ez a gondoskodás is balul sülhet el! A gépet mindig csak felülről takarjuk le, mert ha egészen a talajig takarjuk, akkor ugyanazt a dunsztolást hajtjuk végre, mintha nedvesen beraktuk volna egy terménytárolóba.

Ha mindezeknek a tudatában és ismeretében tároljuk az eszközeinket, akkor a tavaszi nehézkes indulás elkerülhető, ezzel egy időben pontos és precíz munkát tudunk végezni gépeinkkel hosszú éveken át.

A szakember végül felhívta a gazdálkodók figyelmét az ingyenes állapotfelmérés lehetőségére, amelyek iránti igényeket a területi képviselők és a szerviz munkatársai örömmel fogadnak.

További információkért keresse fel a Väderstad munkatársait az alábbi elérhetőségek valamelyikén:

2475 Kápolnásnyék, Összekötő út 1.
+36 22/709-000
infohu@vaderstad.com
www.vaderstad.com/hu
www.vaderstad.com/hu/kapcsolat/