Közel 30 éve, a rendszerváltás óta végez mezőgazdasági tevékenységet a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Rákóczifalván Szabó Imre. Eleinte bérmunkákat vállalt főállása mellett. Főként a környékbeli gazdák kárpótlásul visszakapott földjeit művelte, hiszen akkor a közelben nem állt másnak az udvarán sem traktor, sem bálázó, sem kombájn. Általában két idősebb alkalmazottal és két-három tanulóval dolgozott együtt. Imre mindenféle mezőgazdasági munkát elvállalt, és az ebből befolyó nyereséget újabb gépek, majd saját földek vásárlására fordította.
Szabó Imre 400 hektáron gazdálkodik és 150 hektárt bérben művel, ráadásul sokszor szélsőséges körülmények között
„Rendszerváltáskor mi arattuk le a gabonát a szomszéd faluban is. Éjjel-nappal dolgoztam a hivatásos katonai állásom mellett. Nekünk nem pottyant több száz hektár föld az ölünkbe, a földeket szép lassan vásároltuk fel. Egy idő után úgy éreztem, nem lesz elég a bevétel arra, hogy az én és az alkalmazottaim családját is eltartsa a vállalkozás, így éltem egy komoly földbérleti ajánlat lehetőségével. Mostanra közel 400 hektáron gazdálkodunk, és ezen felül 150 hektárt művelünk bérben.”
A harminc év alatt Szabó Imre elérte, hogy ma már több nagyteljesítményű traktor áll a gazdaság udvarán kombájnok, ekék, tárcsák, bálázók, pótkocsik és permetezők társaságában. Az AXIÁL Kft.-től vásárolták a géppark jelentős részét.
„A cég indulása óta kapcsolatban állunk az AXIÁL-lal.
Aki a mezőgazdaságban dolgozik Magyarországon, az biztosan ismeri az AXIÁL Kft.-t. Ismernie kell.
Egy csomagban vásároltunk tőlük tíz éve egy FraKomb 8000-est, egy Monosem NG Plus hatsoros, teleszkópos vázú precíziós vetőgépet, illetve egy Sulky kéttárcsás műtrágyaszórót.
A FRAMEST FraKomb 8000 univerzális magágykészítő kompaktor 10 éve az egyik legfontosabb gép a gazdaságban
Ekkortól lényegesen megváltozott a munkaminőség az általunk művelt területeken. Rögtön egyértelművé vált, hogy ezekkel a gépekkel sokkal eredményesebb a talajművelés, mint a régi SPC vetőgépekkel. A szikes földterületekbe végre biztonsággal, kellő mélységben bele tudtuk vetni a magot.”
Azóta is az egyik legfontosabb gép a gazdaságban a FRAMEST FraKomb 8000 univerzális magágykészítő kompaktor, ami hét műveletet végez egy menetben.
Agronómiailag helyes sorrendben követik egymást a gépre szerelt művelő elemek. A merev szárú lúdtalpkapák a beállításnak megfelelően egyenletes mélységben vágják el a talajt. Az állítható mélységű, rugóterhelésű fogazott simítóra akkor van szükség, ha nem jó minőségű, bakhátas a szántás. A harmadik műveletet végző mélységhatároló csőpálcás rögtörő henger előtömörítést végez a kombinátormező számára, visszanyomja az esetleg felszínre került rögöket.
Agronómiailag helyes sorrendben követik egymást a gépre szerelt művelő elemek
A keretbe foglalt, állítható mélységű kombinátor kapamező milliméter pontossággal beállítható. Az egyenes szárú kombinátorkapák jól tartják a beállított mélységet, és nem pöckölnek rögöket a felszínre. A láncra függesztett simítólemez nevéből adódóan elsimítja a művelőmezők által borzolt felszínt. A csőpálcás, Crosskill vagy VT bütykös gumihenger a meglazított talajfelszín lezárására hivatott. Segítségével jelentős mennyiségű vizet takaríthatunk meg, illetve tarthatunk a talajban. Az aprón fogazott simítólemez elvégzi a végső felületrendezést.
„Számomra az a legfontosabb, hogy a hétből bármelyik funkció azonnal kiiktatható, ha a traktoros vagy az agronómus úgy ítéli meg, hogy valamelyikre az adott helyszínen, az adott körülmények között nincs szükség.
Például a precíz munkavégzéshez a szántóföldi kapamezőt kiiktatjuk, hogy ne tegyen kárt. Pillanatok alatt lehet mélységállítást is végezni a gépen, tehát rendkívül praktikus. Mindenféleképp a kompaktort javaslom minden gazdatársnak a kombinátorral szemben, mert utóbbi csupán egy rugós kapasor. Persze van mögötte egy henger is, ami jó talajban elégendőnek bizonyul, de egy szikesebbel már nem képes sikeresen megbirkózni. Ha ezzel a kompakt géppel megyek ki dolgozni a földekre, biztos lehetek abban, hogy sikerrel járok.”
"A szikes földterületekbe végre biztonsággal, kellő mélységben bele tudtuk vetni a magot.”
Szabó Imrétől megtudtuk azt is, hogy gyomos szántás esetén is komoly szolgálatot tesz a FraKomb, hiszen ha mind a hét funkciót használjuk, egy menetben kifogástalan munka végezhető.
Nincs szükség később gyomirtózni, nem kell visszatérni ugyanarra a helyszínre, vagyis a gazdák időt és energiát spórolhatnak.
„Korábban sokszor előfordult, hogy egy héttel a talaj-előkészítés után bújtak elő a gyomnövények, hiszen azokat a munkaművelet során nem elpusztítottuk, hanem csak betakartuk, ezért újra növekedésnek indultak. Szerencsére semmi ilyesmivel nem kellett találkoznunk, mióta a gazdaságunk része a FraKomb 8000. Ez a gép egyértelműen sokkal nagyobb hatékonysággal dolgozik, mint bármely más kombinátor. Ráadásul a vázszerkezete is lényegesen erősebb, strapabíróbb, a hét funkció miatt is.”
Szabó Imre és kollégái tíz éve dolgoznak ezzel a géppel a legszélsőségesebb körülmények között, szikes vagy mély talajtípusokon is. Mivel igen nagy hektárszámban művelnek földet, a kopóalkatrészek cseréjére már szükség volt, de semmi mást nem kellett rajta javítani. A gép szerkezetét vizsgálva jól látható, hogy semmiféle deformáció nem keletkezett az erős, robusztus vázon az elmúlt tíz év során.
Semmiféle deformáció nem keletkezett az erős, robusztus vázon az elmúlt tíz év során
„Az első négy évben csak tavasszal használtuk a gépet, de később a repcevetés is a munkánk része lett. Ha szántásba vetjük a repcét, akkor mindenféleképpen a FraKomb-bal dolgozunk, ezzel műveljük a vetés előtti utolsó sort. A gép kihasználtsága a repcekultúrával tehát tovább nőtt, hiszen hat éve már ősszel is tavasszal is dolgozunk a Frakomb-bal.”
A FraKomb kompaktorok kisebb gazdaságban is használhatók, hiszen 4000-től 8000-ig választhatunk munkaszélességet, vagyis a gyártó palettáját megismerve kiválaszthatjuk a gazdaságunk méretéhez és a traktorunk erejéhez legmegfelelőbb változatot. A 8000-eshez már 300 lóerő feletti erőgép szükséges.
„Bárkinek őszintén ajánlom a FraKomb gépeket, hiszen a legszélsőségesebb körülmények között is kiválósan teljesítenek. Például az eső miatt szikessé vált talajra sokan egyszerűen nem mernek rámenni a kombinátorral, mert az „szétszaggatná” a gépet. A FraKombot ebben az esetben is nyugodt szívvel bevethetjük! Ilyenkor az első szántóföldi kultivátort is használnunk kell, ami elég masszív ahhoz, hogy feltörje a cserepes talajt. Aztán azt konszolidálja, vagyis elegyengeti, elsimítja a többi munkaművelet elvégzéséhez. Gyakorlatilag egy aprómorzsás vetőmagágyat készít. A mi gazdaságunkban a legtökéletesebb segítség.”