A Horsch is beszállt az autonóm traktorok fejlesztésébe – az eredmény döbbenetes!
Úgy néz ki idén több nagy dobással készült és előrejelzésük szerint még további két nagy bejelentés várható a Horsch német mezőgazdasági gépgyártótól az idei évben. Tavasszal jelentették be az együttműködésüket a Trimble-el, hogy közösen fejlesszék a jövő autonóm mezőgazdasági megoldásait és automatizálják az agrárlogisztikai folyamatokat. A nyár végén pedig egy újabb, szenzációs bejelentést tettek: Ukrajnában bemutatták a Horsch Robo névre keresztelt autonóm erőgépüket.
Horsch Robo autonóm traktor és vetőgép-kombináció tesztüzem alatt – fotó: horsch.com
A Horsch Robo egyelőre egy vetőgéppel van összeépítve, de tervezik, hogy a közeljövőben más munkagépek is csatlakoztathatóak lesznek hozzá. Az erőgép a Claas Terra Trac gumihevederes járószerkezetre épült és a meghajtásról egy 300 lóerős dízelmotor gondoskodik. Michael és Philipp Horsch már a kétezres évek elején – amikor az első autókormányt vásárolták – felismerték a technológiában rejlő óriási lehetőséget.
Később ezért egy nagyobb farmot is vásároltak Csehországban ahol biztonságos körülmények között tesztelhették a technológiákat. A tulajdonosok szerint az automatizáció egy hosszabb folyamat, melynek végső célja a teljes autonómia, mikor már nincs szükség vezetőre.
Tapasztalataik alapján a részleges autonómiához a következő három dologra van szükség: útvonaltervezésre, geofencing-re (virtuális kerítésre: GPS adatok alapján a gép az adott területen belül mozog) valamint a megfelelő biztonsági megoldásokra. A jelenlegi fejlettségi szinten biztonsági okokból még szükséges, hogy egy kezelő a közelben tartózkodjon egy speciális tablettel, mely segítségével teljes irányítással bír a gép felett.
A vezetők közleménye szerint több párhuzamos koncepción dolgoznak és majd az idő eldönti melyik a sikeres megközelítés.
A technikai kihívások mellett szabályozásbeli nehézségekkel is szembe kell nézniük: jelenleg a szántóföldekre és a traktorokra azonos szintű szabályozás vonatkozik, mint az önvezető autókra a közutakon, ami jelentősen nehezíti a munkagép fejlesztőket.
A jövőben különböző szenzorokkal és kamerákkal szerelik fel a gépet, illetve a távvezérlésen is fejlesztenek majd.
A tulajdonosok szerint a jövő generációk számára már természetes lesz a tabletról irányított munkagépek, sőt ők képesek lesznek gyorsan, intuitív módon megtanulni használatukat, így a nagy gépgyártóknak is lépést kell tartani a generációk közötti különbségekkel és megfelelni a jövő elvárásainak.
Forrás: horsch.com, https://latifundist.com/