Bakó Csaba a Hajdúböszörményi Béke Mezőgazdasági Kft. műszaki ágazatvezetőjeként dolgozik – és 18 éve lát el ennél a vállalatnál – illetve jogelődjénél – műszaki vezetői feladatokat.

A közelmúltban a társaság egy DUMET VLH fújós kitároló rendszerrel ellátott billenőplatós felépítmény vásárolt a VIR-TECH-től, MAN 18.250 típusú 18 t össztömegű alvázra építve.

Bakó Csabával interjút készített az Agroinform.hu riportere, hogy jobban meg tudják ismerni a gazdálkodók a sok szempontból példa értékű Hajdúböszörményi Béke Mezőgazdasági Kft.-t – és hogy felhasználói oldalról mutassuk be a DUMET VLH fújós kitároló rendszer előnyeit.

– Vállalatunk 2014. december 01-jén jött létre a Béke Mezőgazdasági Szövetkezet Hajdúböszörmény jogutódjaként.  A társaságunk azonban idén kereken 65 éves, ugyanis 1955-ben alakult szövetkezetként.

A cég 100%-ban magyar tulajdonban van, tevékenységi köre vegyes gazdálkodás, amely magában foglalja a növénytermesztést, tejhasznú tehéntartást, sertéstenyésztést, mezőgazdasági szolgáltatások nyújtását, takarmánygyártást, villamos-energiatermelést, vendéglátást és kereskedelmet. – ismertette Bakó Csaba.

A vállalkozás telephelyei Hajdúböszörményben és környékén találhatóak meg és büszkék vagyunk arra, hogy Hajdú-Bihar megyében a Top 100 vállalkozásban szerepel – valamint a termelési adatok alapján az egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalkozás Hajdú-Bihar megyében. A társaság vezetősége a termelés magas színvonala mellett nagy hangsúlyt fektet a telepek környezetére és a szép gazdálkodói környezet – ezáltal igényes munkakörnyezet – megteremtésére. Mindezek elismerésekéntHajdúböszörményi Béke Mezőgazdasági Kft. 2019-ben a Magyarország Legszebb Birtoka megmérettetésen a Szántóföldi kategória győztese lett. – fűzte hozzá Bakó Csaba.

Vállalatunk dolgozói létszáma 250 fő, főbb előállított termékeink pedig a tej, hízósertés, gabonafélék, olajos növények, szálastakarmányok, villamosenergia.

Jelentős tevékenységünk a mezőgazdasági szolgáltatás. Az értékesítést megkönnyíti, hogy a nagy mennyiségben homogén, jó minőségű terményt tudunk előállítani, ezáltal a piacra jutás nagyobb előnnyel bír más vállalkozásokhoz képest.

Szarvasmarha ágazatunk létszáma 2000 fejőstehén és a szaporulata. Az állatok egy tejelő szarvasmarhatelepen és egy növendék üszőtelepen helyezkednek el, a tejelő telep pedig napi 50-55 ezer liter tejet állít elő az év minden napján.

Sertéságazatunk 2 telephellyel rendelkezik, amely egy 650 kocás és egy 450 kocás telepből áll. Évente a hízó kibocsájtásunk 25-30 ezer közzé tehető.

Növénytermesztési ágazatunk fő feladata az állattartó telepek részére a takarmány előállítása  – szilázs, szenázs, táp és széna formájában. A cégünk 3400 ha szántóterületen gazdálkodik. Ebből jelentős terület integrált növénytermesztés, bérelt földterület.

Fő növényeink takarmánykukorica (1100 ha), napraforgó (340 ha), kalászos növények (1000 ha), lucerna (400 ha), őszi káposztarepce (300 ha). A fennmaradó terület rét, legelő és erdő hasznosítású.

Terményüzemünk kezeli a növénytermesztés által megtermelt takarmánynövények termését. Másik feladata pedig az állattenyésztés részére előállítani a napi takarmányt. – foglalta össze a vállalati profilt Bakó Csaba.

Szeretnénk, ha bemutatná a vállalatnál betöltött saját feladatkörét és az új géppel kapcsolatos tapasztalatait.

– 18. éve vagyok műszaki vezető a cégnél a növénytermesztési ágazatban, ebből 15 évet középvezetőként és gépüzemeltetőként töltöttem, az elmúlt 2 évben pedig műszaki ágazatvezetőként dolgozom.

Feladatom a műszaki ágazat vezetése, a növénytermesztés által használt erő- és munkagépek nagyüzemszerű üzemeltetése, 53 dolgozók irányítása, valamint ezekhez kapcsolódó műszaki tevékenységek.

A takarmánykeverő üzemben előállított takarmányokat saját szállítóeszközön szállítottuk ki eddig az állattartó telepekre, amely már nem felelt meg a mai kor követelményeinek. Ez egy 40 éves IFA L60 nyergesvontató- és egy hozzá kapcsolódó ERNST GRÜBE HLS 100-as félpótkocsiból állt – amely szervizelésére már rendkívül sok munkaórát- és egyéb költséget kellett fordítanunk az elmúlt időszakban.

A vállalatunk 2020 év elején elkezdett keresni a piacon hasonló célra fejlesztett, korszerűbb takarmányszállító kocsit, így hosszas keresés után VIR-TECH honlapján megtaláltuk a számunkra ideális, korszerű eszközt.

Az új eszköz egy MAN TGM 18.250 tehergépkocsiból valamint egy ráépített Dumet-ZNZ által gyártott VHL fújós kitároló rendszerrel ellátott felépítmény, amely maradéktalanul megfelel a mai kor követelményeinek, környezetvédelmi előírásoknak.

VIR-TECH által kínált tápszállító kocsi nem csak tápszállításra, hanem a terményüzemen belül a termények mozgatására is alkalmas. Az eszköz könnyen rakodható, üríthető, billenőplatóként is használható.

Az eszköz üzemeltetési technológiája hasonlóan működik az elődjéhez, így az új gépet azonnal, zökkenőmentesen munkába tudtuk állítani.

Az egy napos betanulási időszakot készségesen, személyes jelenlétével is támogatta Vas Péter, a VIR-TECH szakembere – majd néhány órás gyakorlás után a korábban megszokott ütemben folytatódott a munka a telepen – immár az új DUMET rendszerrel.

A megrendelt és üzembe állított tápszállító teherautó megvásárlása jó döntés volt, mert amit a forgalmazó cég ígért- és amit mi elvártuk, azt pontosan tudja teljesíteni üzem közben, valamint várhatóan minimalizálódik a javításra és karbantartásra fordított idő és költség.

A felépítmény kivitelezésével- és technikai megoldásaival is maximálisan meg vagyunk elégedve.

A teljesen alumínium alapanyagból készült billenőplató korrózióvédelmének köszönhetően bízhatunk abban, hogy azt az eszközt hosszú évekig hibamentesen használhatjuk majd.

A hosszú élettartamra további garanciát biztosít a segédváz extra korrózió- és kőfelverődés elleni védelme, valamint a kompresszor kialakítása, amely egy elnyűhetetlen, minimális odafigyelést igénylő nagy teljesítményű angol gyártású termék.

A konstrukció megfelelően összeépített és összehangolt egységet képez, így tökéletesen megfelel és beleillik a munkafolyamatainkba.

Fontos szempont számunkra, hogy hétvégéken és télen – valamint más ünnepi időszakban –  előre gyártott takarmánnyal tudjunk etetni, amelyet rakodógéppel mozgatunk. Ezzel a technológiával kevesebb munkaerővel is el tudjuk végezni az etetés körüli feladatokat, így a szabadságolást és a szabadnapokat is könnyebb megszervezni.

A MAN TGM 18.250 + VHL fújóskitároló főbb paraméterei közül az alábbiakat emelném ki:

  • szállított súly: 8-9 t
  • ürítési idő: 25-30 min
  • ürítési teljesítmény: 0,35 t/min
  • ürítési üzemanyagfelhasználás: 5-6 L / plató / 20-25 L / 100 km

A megvásárolt eszközt nyugodt szívvel ajánljuk a hasonló igényekkel rendelkező mezőgazdasági vállalkozásoknak, mert egy elavult technológia kiváltásával időt, energiát – és ezáltal jelentős összegeket takaríthatnak meg.

Bakó Csaba tapasztalatai után ismerjük meg kicsit részletesebben a DUMET technológiát:

DUMET VLH fújós kitároló rendszerrel ellátott billenőplatós felépítmény MAN 18.250 típusú 18 t össztömegű alvázra építve:

A billenő felépítmény műszaki leírása: A plató-keretet és a segédvázat egyedileg az adott tehergépkocsi alvázához tervezték- és gyártották. Masszív konstrukció, amely speciális 11 523 acélból készül. A hossztartók, a keret, a kereszttartók és merevítők, valamint a plató billentési pontjait tartó gerendák nagy igénybevételre tervezett, robosztus profilokból készülnek. A segédváz alap esetben a jármű alvázának színével megegyező színben kerül lefényezésre, festést megelőzően a teljes konstrukciót homokszórással készítik elő, és a tartozékokkal együtt tüzihorganyzásra kerül sor, majd a tüzihorganyzott elemekre az alapozást követően két komponensű poliuretán lakréteg kerül rá.

Hidraulika: A platót 1 db, a homlokfalhoz rögzített hidraulikus HYVA munkahenger emeli, elektro-pneumatikus vezérléssel, a vezetőfülkéből. A kompresszor meghajtása is hidraulikusan történik. A két hidraulika kör egymástól függetlenül működtethető. A komplett hidraulika rendszer HYVA és DANFOSS cégek által gyártott elemekből készül, beleértve a mellékmeghajtásokra szerelt hidraulikus szivattyúkat, illetve a hidraulikatartályt is.

Az alumínium plató műszaki leírása: A felépítmény 30 mm vastag ALU-profilokból kerül összehegesztésre. A padozat 7 mm vastag kopásálló ALU lemez 80 mm –es ALU-profilokkal kimerevítve, mind a HYVA munkahenger, mint a billentő tengely kimerevítésére. Az oldalfalak és a homlokfal 1.800 mm magasak és teljes egészében alumínium profilokból készülnek. A homlokfalra a plató padozatától számított 1.000 mm-es magasságban egy 300 mm széles kiszolgáló állvány kerül felszerelésre. A plató hátfala részben szintén fix. Az alsó 600 mm-es ajtó nyitható, és gabonanyílással van ellátva. A ponyva hossz irányban feszített, oldalra feltekerhető és rögzíthető, sátortetős kivitelben 3 db kiemelhető kereszttartóval készül.

A plató hátsó végében a padlólemez felett kerül elhelyezésre a keresztcsiga, amely a rakományt az adagoló cellába segíti.

A plató térfogata 18 m3. A felépítmény teljes magassága a földtől mérve 3.400 mm.

A platót két komponensű poliuretán lakréteggel-, míg a plató alját kőfelverődést tűrő festéssel kezelik –mindezek további garanciát jelentenek a gép hosszú élettartamában.

A rakományt 3-féle képpen lehet kitárolni:

-        kompresszor segítségével pneumatikus / fújós üzemmódban

-        billentéssel a hátsó 600 mm magas billenőajtón keresztül

-        a gabonanyíláson keresztül, például egy szállítószalagra

További kérdései vannak a DUMET technológiával kapcsolatosan? Forduljanak bizalommal a VIR-TECH szakembereihez, akik készséggel állnak partnereik rendelkezésére.