Izgalmas időszak az agrártechnikai iparban startupnak lenni. Különösen az elmúlt néhány évben ezek a vállalatok felkeltették a kockázati tőkebefektetők (VC) figyelmét, új pénzt hozva egy olyan ágazatba, ahol a technológia hajlamos lemaradni a korral szemben. Legalábbis eddig.

Folyamatos növekedés

A croplife.com cikke szerint a Crunchbase adatai alapján 2022-ben világszerte összesen 797 agrotechnikai startup cég 10,66 milliárd dollárnyi finanszírozást gyűjtött be, amely 26 százalékos növekedés az agrártechnikai startupok tavalyi finanszírozási ügyleteiben. Bár ez 13 százalékos tőkevisszaesést jelent 2021-hez képest, ennek ellenére sokkal jobban jártak, mint az iparági átlag, ahol a finanszírozás 35 százalékkal csökkent éves szinten.

Az agrotechnika világába már beágyazott startupok számára azonban a pénz csak az egyenlet egy része. Az igazi cél olyan életképes termékek és megoldások kifejlesztése, amelyek valós problémákat oldanak meg, és ezeknek a sikeres piacra vitele. Ez az a munka, amely egy startupot az első néhány év alatt megalapozhat vagy megtörhet.

A World FIRA 2023 rendezvényen a világ különböző régióinak VC-ket (Venturi Capital – Kockázati Tőke) képviselő négytagú zsűrijének lehetősége volt arra, hogy kiemeljen két olyan startupot, amely kiemelkedő teljesítményt nyújtott. A zsűritagok voltak: Juliette Raoul-Fortésa, a Capagro pénzügyi elemzője (Franciaország), Trevor Sieck, a FoodBytes! by Rabobank (USA) startup kapcsolatmenedzsere, Matias Peire, a Grid Exponential alapítója (Argentína) és Anton Wibowo, a Trendlines Agrifood Innovation Centre vezérigazgatója (Szingapúr).


Lelkesedésben nincs hiány

Több mint 40 pályázat közül 12 startupot választottak ki, hogy a World FIRA rendezvényen a zsűri előtt bemutassák megoldásaikat. Végül Raoul-Fortésa, Sieck, Peire és Wibowo a Bluewhite-ot nevezte meg a FIRA Startup Award győztesének, míg a Small Robot Company pedig különdíjat kapott.

A Bluewhite a gazdáknak nagyobb befolyást biztosít az új technikához

Tudjuk, a mezőgazdaság számos, egyre nehezebb kihívással néz szembe. A munkaerőhiánytól és az ellátási lánc késedelmeitől kezdve az emelkedő inputköltségeken át a csökkenő nyereségig mindent csak súlyosbított a Covid-19 világjárvány, majd következett az ukrajnai konfliktus, az erőteljes klímaváltozás és sok más váratlan probléma. Sok tényező, amelyekre egyáltalán nincs ráhatásunk.

A Bluewhite célkitűzése, hogy segítsen a gazdálkodóknak, ahol csak lehetséges, amire lehet közvetlen ráhatásunk. Az agrotechnikai vállalat először 2017-ben indult, az izraeli légierő veteránjai és autonóm járművek szakértői alapították. Kezdetben a cél egyszerűen az volt, hogy megtalálják a Bluewhite technológiájának legjobb felhasználási módját a különböző piacokon, beleértve a bányászatot, a belbiztonságot, a városi mobilitást és természetesen a mezőgazdaságot. A startup egykor széles körű fókusza hamarosan leszűkült. Az elmúlt négy évben a Bluewhite kizárólag a mezőgazdasági ágazatban dolgozik, konkrétan a nagy értékű, állandó növénykultúrákon Kaliforniában.

2019-től kezdődően a mezőgazdaságra kezdtek összpontosítani a technológia fejlettségi szintje, a gazdálkodók nyitottsága az új technológiákra és az élő munkaerő, valamint a működési és termelési költségek egyre nagyobb költségei miatt. Azért döntöttek úgy, hogy a gyümölcsösökre és a szőlőültetvényekre összpontosítanak, mert ezek a legmunkaigényesebb ágazatok, és rengeteg monoton feladatot igényelnek egész évben, több különböző gépet használva.

Miközben a Bluewhite légi és földi berendezésekkel is kísérletezett annak megállapítására, hogy milyen gépek a legalkalmasabbak egy-egy feladatra, végül úgy döntöttek, hogy a földi eszközökre koncentrálnak, ezen belül is az autonóm traktorokra. Ma a Bluewhite végponttól végpontig tartó platformja a hardvert és a szoftvert ötvözi, egyszerre tudja kezelni a gépflottát és az adatokat.

Azáltal, hogy a Bluewhite robotszolgáltatásként kínálja az önvezető traktort a gazdálkodóknak, egy egyszerű, háromfázisú folyamat keretében tudja bevezetni őket az új technológiába.

• A Bluewhite felszereli a gazdálkodók meglévő eszközeit – traktorokat és munkagépeket – a "Pathfinder"-rel és a "Compass"-szal. A "Pathfinder" a startup autonóm megoldása, amely egy közönséges traktort autonóm géppé alakít át, amely többek között a permetezésnél, tárcsázásnál, kaszálásnál sok eszközzel kompatibilis. A Pathfinder LIDAR-t, kamerákat, érzékelőket és mesterséges intelligenciát használ a biztonságos vezetéshez bármilyen körülmények között. Amennyiben a gazdáknak újra kézzel kell vezetniük a traktort, azt gond nélkül megtehetik. A "Compass" flotta- és adatkezelő szoftverrel kombinálva a gazdálkodó távolról vezérelheti az összes berendezését, és hatékonyan és biztonságosan irányíthatja a munkákat.

• A Bluewhite a gazdákkal együttműködve tervet készít a technológia teljes körű integrálására a mindennapos alkalmazáshoz, valamint biztonsági és üzemeltetési protokollokat dolgoz ki annak érdekében, hogy a technológia javítsa a hatékonyságot és növelje a termelést az ügyfél egyedi igényeihez igazodva. A Bluewhite Compass az a szoftverplatform, amely nyomon követi az adatokat, kezeli a flottát, összegyűjti az üzemeltetési adatokat, és több más módon is segíti a gazdálkodókat az eredmények optimalizálásában.

• Ezután a Bluewhite visszaadja a gazdáknak az irányítást. A képzés után a termelők átveszik az autonóm műveleteket, miközben a Bluewhite továbbra is támogatja a gazdaságot a távolból vagy szükség szerint a helyszínen. A Bluewhite olyan hardver- és szoftverfrissítéseket is készít, amelyekkel ügyfelei hozzáférhetnek a legújabb technológiákhoz. A gazdálkodóknak soha nem kell aggódniuk amiatt, hogy olyan rendszerbe fektetnek be, amely hamarosan elavul, vagy nem tud lépést tartani a mezőgazdaság növekvő igényeivel.

A cégvezetés úgy érzi, hogy ez a figyelem az ügyfelek igényeire az egyik oka annak, hogy a Bluewhite-ot választották ki a FIRA Startup Award díjra. A vállalat nemcsak valódi problémákat old meg, hanem a költségmegtérülést és a termelők érdekeit szem előtt tartva kínál megoldásokat.

Gyakran mondjuk, hogy a mezőgazdaságban nagyon sok olyan tényező van, amelyre a termelőknek nincs ráhatása: nem tudják befolyásolni a piaci árakat, nem tudják befolyásolni az időjárást, nem tudják befolyásolni a növénybetegségek terjedését. Azt viszont igen, hogy hogyan működtetik a vállalkozást, hogyan működtetik a berendezéseiket, hogyan végzik a szántóföldi műveleteket. Ezek teljesen az ő kezükben vannak. A technológia lehetővé teszi, hogy átvegyék az irányítást.

A Bluewhite távolról tartott FIRA-pitchjén a startup ezeket az előnyöket egy 40 másodperces, a technológiát használó és az értéket bemutató egyik ügyféltől származó beszámolóval emelte ki. A vállalat arra is időt szánt, hogy elmondják, mitől volt egyedi, meggyőző és releváns a technológiája. Ez bőven elég volt ahhoz, hogy meggyőzzék a zsűrit.

oklevél

Alon Ascher kereskedelmi vezető az elismerő oklevéllel – fotó: www.bluewhite.co

A győzelem nagyon értékes, főleg egy olyan időszakban, amikor a befektetők továbbra is az agrotechnikai cégeket veszik célba. Ez egyben motiválja a Bluewhite-ot a folytatásra. A következő néhány évben a startup nemcsak földrajzilag fog terjeszkedni a nyugati part mentén, hanem azon is dolgozik majd, hogy továbbfejlessze a jelenlegi megoldásokat, és olyan partnerségeket alakítson ki, amelyek ugyanezt az elkötelezettséget viszik át az autonóm gépek, járművek következő generációjába. Ezt úgy fogják elérni, hogy továbbra is a gazdálkodók és a növekvő piac igényeire összpontosítanak.

A dolgok társadalmi oldalát tekintve valóban láthatók a technológia előnyei és lehetőségei, hogy új mezőgazdasági munkahelyeket teremtsünk, és hogy változatos, képzett és szakképzett embereket hozzunk vissza a mezőgazdaságba. Ez azért fontos, mert sok második és harmadik generációs gazdálkodó költözik a városokba, és nem marad senki, aki ellátna minket élelmiszerrel. A technológia és a robotika integrálása a mezőgazdaságba óriási lehetőség.

Környezetvédelmi szempontból a technológia nagymértékben képes csökkenteni a vegyszerhasználatot és a szénlábnyomot, valamint előmozdítani a biogazdálkodás és a regeneratív gazdálkodás gyakorlatát. Továbbá a technológia pénzt takaríthat meg a termelőknek, és kedvezően hat a gazdaságok eredményére. Kezd nélkülözhetetlenné válni azok számára, akik fenntartható és rugalmas vállalkozást szeretnének. A technológia pénzügyi aspektusa után rájövünk, hogy a társadalmi és környezeti előnyök és hatások óriásiak. A cég ezekre a dolgokra összpontosít, és innovatív, jövőbe mutató módon dolgozik a környezet tiszteletteljes megóvásán.

gép

gép

A meglévő traktorokat építik át önvezetővé, de ha szeretnénk, mi is bármikor vezethetjük a szokott módon – fotók: www.bluewhite.co

Kis robotvállalat segít a gazdálkodóknak a számukra megfelelő precíziós technológiák alkalmazásában

Egy olyan iparágban, ahol gyakran a nagy traktorok jelentik a normát, a Small Robot Company azon az egyszerű feltevésen alapult, hogy a kisebb speciális gépek valójában jobbak lehetnek. Ben Scott-Robinsonban, a Small Robot Company társalapítójában és vezérigazgatójában először 2015-ben vetődött fel ez az ötlet, amikor az Ordinance Surveynél, a brit nemzeti térképészeti ügynökségnél dolgozott.

Az ügynökségnél végzett munkája során Scott-Robinson azon tűnődött, hogy a mezőgazdaság jobb technológiák iránti igényének megoldása nem annyira a meglévő gépek autonóm változatainak kifejlesztésében rejlik, hanem inkább abban, hogy egyre pontosabban és részletesebben tudjuk meg, mi történik a földeken. Ez a kíváncsiság vezette az északnyugat-angliai Harper Adams Egyetemre, ahol kapcsolatba került Simon Blackmore professzorral.

A robotika és a mesterséges intelligencia segítségével nagyon precíz és célzott gazdálkodást lehet folytatni,

és eltávolodhatunk azoktól az ipari folyamatoktól, amelyek a mezőgazdaságot általában jellemzik. Miután körülbelül hat hónapig folyt az eszmecsere különböző dolgokról, a professzor bemutatta Sam Watson Jonesnak, egy negyedik generációs szántóföldi gazdálkodónak, aki ugyanúgy gondolkodott. Végül megalapították a Small Robot Companyt. De valójában az a hat hónap volt az, amikor a gazdákkal beszélgettek a lehetőségekről, a robotikáról, a mesterséges intelligenciáról, ami lehetővé tette számukra, hogy előálljanak azzal a koncepcióval, hogy robotokat használjanak a Per Plant Farming (kb. növényenkénti gazdálkodás) modell megvalósításához.

Ma a Per Plant Farming a lényege annak, amit a Small Robot Company kínál. Az ötlet viszonylag egyszerű. A Per Plant Farming azon dolgozik, hogy a robotika és az AI alkalmazásával egy teljesen új modellt valósítson meg az "ökológiailag harmonikus, hatékony és jövedelmező gazdálkodáshoz".

Ebben a modellben – amelyet a vállalat a negyedik mezőgazdasági forradalom részének tekint – a fenntarthatóság, a jövedelmezőség és az optimális hozam a legfontosabb prioritások. Mivel a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatok már nem működnek, a Small Robot Company egy jobbat akart kifejleszteni azokkal az emberekkel közösen, akik a legjobban tudnak beszélni a mezőgazdaság kihívásairól: magukkal a gazdákkal!

A gazdák egyik félelme azzal kapcsolatos, hogy bizonyos vegyszereket, inputanyagokat és vetőmagokat kell vásárolniuk, amiket csak néhány hatalmas cégtől tudnak beszerezni. Így a gazdák mindig valahogy középen ragadtak. Mindig a globális áraknak vannak kitéve, és nincs befolyásuk a világpiacra és arra, hogy mi történik ott. Ráadásul mindig a haszonkulcs és a gazdaságukban elérhető nyereséghatár szélére vannak szorítva. Emiatt úgy érzik, hogy kereskedelmileg mindig kétes helyzetben vannak.

Egy másik probléma, amelyről a Small Robot Company hallott a Farmer Tanácsadó Csoporttól, a hosszú távú elhatározáshoz kapcsolódik. A gazdálkodók nemcsak abban érdekeltek, hogy túléljék a következő öt évet, biztosak akarnak lenni abban, hogy a vállalkozásuk még akkor is életképes lesz, amikor több évtized múlva átadják az üzletet a következő generációnak. A gazdák addig is olyan helyzetbe akarják hozni magukat, hogy virágozzon a gazdaságuk. Meg kell tudniuk élni a bevételekből, ami fokozhatja az olyan technológiák vagy gyakorlatok bevezetésével kapcsolatos félelmeket, amelyek hitbeli ugrást igényelnek.

Amikor új technológiákról van szó, nagyon idegesek, ha pénzt költenek olyan gépekre, amelyek esetleg nem működnek jól, vagy a cég néhány év múlva már nem lesz meg.

A robotikai cég azt szeretné, ha az új technológiákat fokozatosabban tudnák bevezetni, és ez összefüggésben van azzal, hogy hogyan értették meg, a gazdáknak mit kell elérni, ami még nagyobb pontosságot jelent és még inkább fenntartható mind környezetvédelmi, mind pénzügyi szempontból. Olyan szolgáltatási modellt kell létrehozni, amely lehetővé teszi a gazdák számára, hogy elfogadják és megértsék, hogyan működnek a legújabb technológiák.

A gazdák szeretik birtokolni és irányítani azt, amit csinálnak. Szeretnének beleszólni abba, hogy mi történik, ezért a bizalmukat meg kell nyerni. Ez a felismerés késztette a Small Robot Companyt a Tom nevű feltérképező robot kifejlesztésére. Ez a szolgáltatás, lehetőség már elérhető az Egyesült Királyságban, a mezőgazdasági üzemekben szolgálatot teljesítő Tom minden egyes növényt bemér és megszámol a földeken. A könnyű robot felismeri a gyomokat és a kártevőket, adatokat gyűjt a kelésről, és gyomirtószer-hatásossági méréseket végez, hogy digitális térképet készítsen.

robot

Tom, a sokoldalú felmérő (agronómus) szántóföldi robot – fotó: www.smallrobotcompany.com

A Small Robot Company mesterségesintelligencia- és adatelemző rendszere, a Wilma megvizsgálja az információkat, és segít a gazdáknak a döntéshozatalban és abban, hogy milyen intézkedést, beavatkozást kell tenniük. A Per Plant Intelligence-t ezután a működés hatékonyságának növelésére használják fel.

A Small Robot Company két további prototípust fejlesztett ki a szükséges döntések, beavatkozások segítésére. Dick egy precíziós gyomirtó robot, amely nem vegyi kezelést alkalmaz. Úgy tervezték, hogy hatékony legyen a gyomirtószer-rezisztens gyomnövényekkel szemben, és segítsen a gazdálkodóknak a Net Zero célok elérésében. Dicket jelenleg szántóföldi kísérletek során vizsgálják, hogyan működik, a Tom által összegyűjtött Per Plant Intelligence (per növényintelligencia) segítségével.

A vállalat harmadik robotja Harry, egy precíziós ültetőgép, amely elérte a 4. technológiai készültségi szintet. Ez azt jelenti, hogy Harry képességeit laboratóriumban validálták. A következő lépés a robot gyakorlati tesztelése lesz egy valós környezetben. Ebben a szakaszban Harry egy olyan vetőgéppel rendelkezik, amely egyenletes mélységbe veti a magokat. A módszer minimalizálja a talaj bolygatását, miközben rögzíti, hogy a magok hova kerültek elültetésre. Ezeket az adatokat jelentik Wilma számára, ahol a gazdák felhasználhatják az információkat a terméshozam-optimalizálásra és a nyereségesség maximalizálására.

A Small Robot Company még a jelenlegi technológiák jóváhagyásán és tesztelésén dolgozik, a startup azonban nem lassított a tempóján. A vállalat továbbra is vizsgálja és kísérletezik a legjobb módszerekkel, hogy hatékonyan szolgálhassa ki ügyfeleit. A Small Robot Companynak van egy ambiciózus skálázási terve is, amelyet a 2023/2024-es szezonban szeretne megvalósítani.

Számos izgalmas lehetőség van a küszöbön, de fontos megjegyezni, hogy éppen a Small Robot Company jelenlegi megoldásai nyűgözték le a zsűrit és indokolták a FIRA Startup Award különdíját. Scott-Robinson és csapata nagyon örült az eredménynek.

Szeretnék, ha jövőre egy robotjuk ott lehetne Franciaországban. "A rendezvényre menni olyan, mintha mindenki más gyerekeit látnánk, a sajátunkat pedig nem tudnánk megmutatni, ami egy kicsit szerencsétlen volt" – hangzott el. 2024-ben mindenképpen lesz egy robotjuk Franciaországban, és ez megkönnyíti, hogy jelen legyenek az eseményen.

Forrás: www.agricultural-robotics.com