Szardínia szigetén tartotta sajtótájékoztatóját a Manitou, október 26-án és 27-én. A rendezvényen a világ minden tájáról közel 600 viszonteladó és 60 újságíró jelent meg, hazánk színeiben pedig az Agroinform.hu az Axiál Kft. meghívásában, a vállalat képviselőivel vehette szemügyre a francia cég legújabb vívmányait. A Manitou egy teljesen új gépcsalád kifejlesztésének végeredményét mutatta be a 2 napos tájékoztatón, melynek a mezőgazdaságban lezajló megújulás jegyében a NewAg nevet adták.

Mesteri parkolás, festői környezetben – fotó: Agroinform.hu

Miért egy teljesen új gépcsalád?

A gazdálkodók elvárásai alapján a Manitou csapat 3 éve dolgozik teljesen új kategóriájú gépek és a hozzájuk tartozó szerviz megvalósításán. „A felhasználók elvárásai, úgymint kényelem, teljesítmény, hatékonyság szolgáltak alapjául az új gépek ismérveinek és természetesen a gazdaságosság jegyében már az Euro Stage IV-es motorok kerültek beépítésre. Ezt az új gépcsaládot NewAg névre kereszteltük, ami tükrözi a gazdaságban lezajló újító szellemű változásokat. Ez az új koncepció a felhasználó beruházásának teljes költségét tartja szem előtt, és ennek jegyében – főként a szervizek számának csökkentésével­ – a vásárlás és fenntartás összege jelentősen mérsékelhető.” – nyilatkozta ArnaudBoyer, a Manitou marketing és termékfejlesztési osztály alelnöke.

Aki egyszer beül, ki sem akar szállni – fotó: Manitou

9 típust különböztetünk meg 4 erőátvitel szerint

– Nyomatékváltó, kézi kapcsolású sebességváltóval

Hogy mindenki megtalálja a számára megfelelő típusú gépet a Manitou 4 fajta váltóval kínálja az új modelleket. A 4 fokozatú, kézi kapcsolású váltó egy nagyon megbízható és gazdaságos megoldást kínál a felhasználónak. Az MLT 630-105 és az MLT 733-105 típusokat ezzel a váltóval kínálja a cég. Ezzel az áttétellel az előbbi gép akár 40 km/h-s, míg utóbbi akár 32 km/h-s sebességre is képes.

Az MLT 630-105 és az MLT 733-105 főbb jellemzői:

Kézi kapcsolású sebességváltó
MLT 630-105 MLT 733-105
Teljesítmény 101 LE 101 LE
Emelési magasság 6.00 m 6.90 m
Max. teherbírás 3,000 kg 3,300 kg
Max. előrenyúlás 3.34 m 3.90 m
Hidraulika 104 l/perc 104 l/perc

Tetszetős külső, elegáns belső, de azért dolgozni is nagyon tud – fotó: Manitou

– Nyomatékváltó, Powershift Plus sebességváltóval

Ez a legkönnyebben kezelhető váltó típus, mivel a felhasználónak lehetősége van választani a manuális és automata módok között. Ha a kézi váltás mellett döntünk, akkor csak a vezérlőkaron lévő +/- gombokat kell használnunk a fokozatok kiválasztásához, melyekből ebben a típusban hat előre- és három hátramenetit találunk. A kezelő az irányítófelületen bármely kapcsolót saját maga ízlése szerint a DSB (double switch button) funkciónak köszönhetően áthelyezheti, mivel azok nem vezetékkel vannak bekötve, hanem egy beépített chip-en keresztük kommunikálnak a géppel.  A Powershift Plus sebességváltóval az MLT 635-130 PS+ és az MLT 737-130 PS+ típusokat szerelték, melyek maximum sebessége 40 km/h.

Az MLT 635-130 PS+ és az MLT 737-130 PS+ típusokat főbb tulajdonságai:

Powershift Plus
MLT 635-130 PS+ MLT 737-130 PS+
Teljesítmény 130 LE 130 LE
Emelési magasság 6.08 m 6.90 m
Max. teherbírás 3,500 kg 3,700 kg
Max. előrenyúlás
3.20 m 3.90 m
Hidraulika 150 l/perc 150 l/perc

A végletekig kidolgozott, hibátlan részletek  – fotó: Agroinform.hu

– M-Varioshift váltó

Ez a hidrosztatikus váltó megfelelő a bonyolult rakodási és vontatási feladatokhoz, akár nehéz terepviszonyok közepette is. A JSM joystick-kal tudunk váltani a két sebesség között, az első fokozat 0-18 km/h között optimális nyomaték mellett tartja a gépet, ami kiváló a rakodási feladatok ellátására, a másodikban szintén 0 km/h-tól dolgozhatunk, de már akár 40 km/h-ig, ugyancsak optimális nyomaték mellett, biztosítva ezzel a gyorsabb haladást és rakodási műveleteket. A gépek fogyasztása is javult, köszönhető az „EcoMode” rendszernek. M-Varioshift sebességváltóval az MLT 630-105 V CP és az MLT 630-105 V típusokat szerelték.

Az MLT 630-105 V CP és az MLT 630-105 V típusokfőbb tulajdonságai:

M-Varioshift
MLT 630-105 V CP MLT 630-105 V
Teljesítmény 101 LE 101 LE
Emelési magasság 5.85 m 6.00 m
Max. teherbírás 3,000 kg 3,000 kg
Max. előrenyúlás
3.44 m 3.34 m
Hidraulika 104 l/perc 104 l/perc

A NewAg gépek leleplezésének pillanata  – videó: Agroinform.hu

– M-Vario Plus váltó

Egy újgenerációs fokozatmentes (CVT) váltó, ami 0-40 km/h-s sebesség tartományig használható. Az M-Vario Plus váltó optimális nyomatékot kínál alacsony és magas sebesség mellett egyaránt. A két hidraulikus motor használata, és az „Eco” mód nagyban csökkenti a zajterhelést melyek a motorból és a váltóból származnak. Ez a váltó típus akár 5 százalékos üzemanyag-megtakarítást is eredményezhet. M-Varios sebességváltóval az MLT 635-140 V+ és az MLT 741-140 V+ és az MLT 940-140 V+ típusokat szerelték.

Az MLT 635-140 V+ és az MLT 741-140 V+ és az MLT 940-140 V+ típusok jellemzői:

M-Vario Plus
MLT 635-140 V+ MLT 741-140 V+ MLT 940-140 V+
Teljesítmény 136 LE 136 LE 136 LE
Emelési magasság 6.08 m 6.90 m 9.00 m
Max. teherbírás 3,500 kg 4,100 kg 4,000 kg
Max. előrenyúlás
3.20 m 4.90 m 3.90 m
Hidraulika 170 l/perc 170 l/perc 170 l/perc

„Az erőátviteli variációk széles választékát kínáljuk a gazdálkodók elvárásainak megfelelően. A gépek jobb irányíthatósága, gyorsasága, hatékonysága hozzájárul a termelés növekedéséhez. A mi elképzelésünk, hogy egyszerűsítsük gépeink kezelhetőségét, de növeljük hatékonyságukat, a kezelők komfortérzetét és mindezt a gazdaságosság jegyében tegyük” – nyilatkozta WimRoose, a Manitou mezőgazdasági gépek fejlesztési és értékesítési menedzsere.

Panorámatetőn keresztül vizsgálhatjuk a kék eget – fotó: Agroinform.hu

Továbbfejlesztett láthatóság:

A fülkéből tökéletes kilátás nyílik felfelé is az új kabin felépítésnek köszönhetően. A kezelő tökéletesen látja a gém mozgását, a feje fölé nyúló egy darabból álló szélvédőn keresztül, melyet a tető síkjában, kívülről egy masszív védőrács biztosít. Látni és látszani! Ennek a mottónak a jegyében a NewAg gépek rendelkeznek 2 db első és 2 db hátsó prémium minőségű led fényszóróval, ami megkönnyíti a munkát a kezelő számára, és biztonságosabbá is teszi az éjszaka végzett műveleteket. További segítség a jobb munkavégzés érdekében a kabinból kapcsolható jégmentesítő funkcióval ellátott első és hátsó tükrök.

A lábujj és cipőorr kímélő "easy step" lépcső – fotó: Agroinform.hu

Egy fülke, az összes szükséges kényelmi funkcióval:

Már a fülkébe való beszálláskor is észrevehető néhány újítás, mint például a széles, csúszásmentes, a lábfejnek elegendő helyet biztosító lépcső, két oldalán masszív kapaszkodókkal, melyek könnyebbé és biztonságosabbá is teszik a ki- és beszállást. A kabinban egy újragondolt, és egész napos munkavégzésre alkalmas ülés várja a kezelőt, a karfába integrált joystickkal és főbb kezelőszervekkel, melyek követik az ülés mozgását. A kezelőszervek és mechanizmusok, a jóval könnyebb vezérelhetőség jegyében születtek újjá.

Star Trek joystick, és kivehető, áthelyezhető kapcsoló  – fotó: Agroinform.hu

A Manitou saját tervezésű, számítógépegerekhez hasonlító irányítókarja, ergonómikus kialakításának köszönhetően könnyen kezelhető, és nagy pontosságú munkavégzésre ad lehetőséget. A kezelőpanelen elhelyezett gombok többsége egy egyszerű mozdulattal a helyéről kipattintva másik, a kezünknek megfelelőbb pozícióba helyezhető, mindenféle csatlakozó használata nélkül. A fülke zajszintje 73 db-re csökkent a teljesen újragondolt szigetelésnek, és a kabintartó elemeknek köszönhetően. A kijelzők az átláthatóság jegyében készültek és minden apró változásról értesítik a gép kezelőjét, sőt több mint 80 „felvillanó” ablak jelzi az éppen aktuálisan bekapcsolt funkciók működésbe lépését.

Jöjjön egy videó a NewAg széria újdonságairól, és speciális funkcióiról – videó: Agroinform.hu

Hidraulika:

A NewAg egy teljesen új „intelligens” hidraulika rendszert kapott, melynek 3 fő ismérve van:

– Gyors emelés: ami lehetővé teszi a kezelő számára a gyors, egyidejű emelést és gémkinyúlást.

– Kanálrázás: egy teljesen új funkció, ami egy gombnyomásra megrázza a kanalat a benne lévő anyag könnyebb ürítése érdekében.

– Vissza a rakodáshoz: a rendszer egy gombnyomásra képes eltárolni a gém kezdeti helyzetét, és munkavégzés közben, automatikusan, pontosan ebbe a pozícióba vissza is tudjuk állítani.

A hidraulika szivattyú a maga 170 l/perces teljesítményével, meglehetősen halkan és pontosan dolgozik, viszont leengedéskor főként a gravitáció erejét használja, ezáltal is csökkentve a rendszer kihasználtságát. A gémcsukló súlypontjának alacsonyabbra helyezésével biztonságosabb és gyorsabb munkavégzés érhető el.

Az erőforrás, ami akár 40km/h-val is repíti a gépet – fotó: Agroinform.hu

A Tier 4 final szabványnak is megfelelő motorok:

A NewAg 3.6 literes Deutz TCD3.6L4 típusú motorokat használ 101 és 136 lóerő közötti változatban, attól függően milyen típusú rakodóba kerül beépítésre. A minimális károsanyag-kibocsátás, mellett óriási előny a hűtőventillátorok automatikus fordított járatása, ami a visszamaradt és a lerakódott szennyeződéstől tisztítja meg a szellőzőjáratokat, a hűtőket és a motor egyéb alkatrészeit.

Sajnos szántóföldi bemutatóban nem volt részünk, de érdemes megnézni a hivatalos prezentációt – videó: Manitou

Alacsonyabb üzemeltetési költségek:

Az Easy Manager rendszernek köszönhetően a kezelő optimálisan, előre tudja tervezni a szükséges karbantartási munkálatokat. A NewAg típusoknál 5 százalékos üzemanyag, és 15 százalékos karbantartási költségmegtakarítással számolhatunk, ez utóbbi köszönhető a megnövelt szervizintervallumoknak. A hidraulika olaj cseréje 1000 üzemóráról 2000-re nőtt, a hozzátartozó szűrő cseréjével egyetemben, de ilyen jellegű költséghatékony megoldásnak számít a gép hátsó részén található tengelycsatlakozási pontok elhelyezése, melynek karbantartása jóval egyszerűbb az előző modellekéhez képest.