A gép- és eszközbeszerzések, valamint az informatikai háttér megtervezése során fontos szempont, hogy mindezek képesek legyenek kezelni a különféle precíziós megoldásokat. A differenciált tápanyag-kijuttatás, az automata kormányzás, a szakaszvezérlés, a GPS-alapú talajminta-vételezés, a hozam- és applikációs térképek készítése mellett az egyik legjelentősebb feltétel az egyes táblákon történő műveletek dokumentálása, csoportosítása és az ebből kinyert információ feldolgozása.

Kátai Zsolt a Zala megyei Letenyén 1060 ha-on foglalkozik növénytermesztéssel, valamint további 1200 ha-on végez növénytermesztést, szolgáltatási megbízás alapján. A szolgáltatási területeken is a precíziós technológiákat alkalmazza. 2010-ben hozták meg a döntést, hogy a precíziós technológiák irányába nyitnak. Ezt megelőzően igyekeztek minél több információt összegyűjteni a témával kapcsolatban, és felkeresni olyan termelőket, akik már gyakorlati tapasztalattal is rendelkeznek. A Farkas Lászlóval kötött ismeretség egyértelművé tette, hogy ez a jövő útja.

Az áttérés egy folyamat részeként, lépésről lépésre kezdődött. A táblák GPS-alapú rögzítését, a talajminta-vételezést, a differenciált műtrágyaszórást és a hozamtérkép-készítést a szakaszvezérelt vető- és permetezőgépek bevezetése követte. A 6 évvel ezelőtti döntés helyességét az üzemi adatok és a tapasztalatok is alátámasztják. Az üzemi adatok mutatói alapján az anyagfelhasználás gazdaságos és pontos.

traktorok

A gazdálkodó úgy látja, hogy nem térhetünk ki a precíziós technológiák használata elől – fotó: Kátai Zsolt

A letenyei gazdaságban jelentős inputanyag-megtakarítást értek el az egyenes nyomvonal, a szakaszvezérlés a differenciált műtrágya-kijuttatásból adódóan. A differenciált tápanyag-kijuttatás használata homogén állományt eredményezett, valamint jelentős költségmegtakarítást értek el a szakaszvezérlésnek köszönhetően, hiszen nincsenek átfedések. Az üzemanyag-felhasználás mértéke optimalizálódott, a talajmunka során pedig a GPS-vezérelt automata kormányzásnak köszönhetően nincsenek felesleges körök. A gép és munkaerő kihasználtsága pontosabb és hatékonyabb, az automatizálásból adódóan kevesebb a hibázási lehetőség, mindezek mellett a tudatos kijuttatásból és termelésből adódóan termésnövekedés figyelhető meg. Mindezek mellett a táblaszintű információ- és adatgyűjtésnek köszönhetően a döntéshozatal folyamata egyszerűsödött.

A rendszer egyik leglényegesebb része a szoftverháttér, mely segítségével a feladatok tervezetten hajthatók végre, valamint a fedélzeti számítógép által begyűjtött adatok beolvashatóak, kiértékelhetőek, ami által pedig többrétű információ szerezhető az adott területről.

Kátai Zsolték az Agrar Office-programot és ezen belül is a JD Office-felületet alkalmazzák, mely a precíziós gazdálkodás elengedhetetlen része. Ez a szoftver lehetővé teszi applikációs térképek készítését a differenciált műtrágya- és vegyszer-kijuttatáshoz, talajvizsgálati, illetve hozamtérképek felhasználásával a műveletek naprakész táblaszintű dokumentálását, amelyekből a későbbiek folyamán táblatörzskönyv, permetezési napló, gazdálkodási napló generálható, amiket az adott hatóság mint szabályos bizonylatot is elfogad. A már meglévő gépparkhoz és eszközökhöz párosítható, kompatibilis rendszer. Kátai Zsolt számára fontos volt, hogy a választott termék mennyire tud megfelelni az elvárásoknak, a hosszú távú elképzeléseknek.