Jelen cikkünkben folytatjuk az ezüstérmesek előző cikkünkben megkezdett felvonultatását.

Photoheyler – Planungbüro Heinrich

Különösen a biogazdálkodásban végzett mechanikus gyomirtás elengedhetetlen ahhoz, hogy a növények növekedése megelőzze a gyomok növekedését, biztosítva a jó minőségű termést és a jó terméshozamot. A jelenleg rendelkezésre álló technológiák e tekintetben elég rosszul teljesítenek.

A Photoheyler innovatív rotoros koncepciója óránként 1 hektár feletti területteljesítményt tesz lehetővé. A kamerás sorvezető funkció megbízhatóan érzékeli a haszonnövényeket. Érzékelő segítségével, hidraulikus úton kormányzottak a kerekek, szinkronban vannak a traktor mozgásával. A kapálógép megvezetése ezáltal nagyon precíz a sorok mentén, valamint a Photoheylerrel megoldódnak a gép és a traktor egyidejű irányításának korábbi nehézségei.

Más, mozgó keretes megoldásoknál nemcsak traktor vezetésével, de a hátsó kameravezérlő rendszer működtetésével is foglalkozni kell. Ez növeli a hibalehetőséget, főleg a következő barázdába való behajtáskor, a sorvégeken, vagy ék alakú földeken, vagy szűk íveken történő kapáláskor. Mióta a kapálógép a traktorra van rögzítve, mindvégig a vezetőnél van az irányítás lehetősége, a kapálógép fáradságos kézi beállítása joystickon keresztül elmarad.

A Photoheyler a traktor kerekeinek rézsűn történő túlkormányzásával a járműkombinációt itt is megfelelő irányba tartja. A termény nem temetődik be, mivel a rotor ferdén helyezkedik el, és a gép sebességét kompenzálja. Ezáltal a rotor mindig pontosan 90°-os szögben vág a terményhez képest, így az eltávolított gyomnövények a két sor közé kerülnek, ahol a vontató szerszámok ismét gyökértelenítik vagy betemetik.

A hatékony gyomszabályozáshoz többszöri kapálás szükséges, amíg a teljes növényállomány ki nem fejlődik. A cukorrépasoroknál közeli kapáláshoz a kétleveles stádiumtól a teljes növényborításig különböző eszközrendszerek használhatók.

A vetési/ültetési technológiai követelményeinek is megfelel a precíziós vetőgép vagy a teljes szélességű, delta alakban rendezett vetőkészülék. A cukorrépa esetében a Kverneland Unicorn Geoseed Level 1 vagy egy ehhez hasonló rendszer ajánlott. Ezenkívül a teljes koncepció a közeljövőben lehetővé teszi a kijuttatást foltpermetezés formájában is. A kijuttatást nagyon precízen végzi, és egyúttal csökkenti a felhasznált növényvédő szer mennyiségét is.

gép

Photoheyler kamerás sorvezetés kapálógéphez

DL 66 Pro öntözőgép – Fasterholt Maskinfabrik A/S, Dánia

A Fasterholt DL 66 Pro egy újszerű kombinációja egy mobil öntözőberendezésnek, amely gépi mozgatással, valamint újszerű, teleszkópos, hidraulikusan összecsukható, 66 méteres, szórófejes, alumínium öntözőkerettel rendelkezik. Az új konstrukcióban a két jelenleg elterjedt módszer (önjáró jármű és szórófejes kocsi) előnyeit egyesítették.

A szórófejes kocsik általános előnyei a nagy méretű szórófejekkel (kanonokkal) szemben – amelyeket eddig a nagy mobil öntözőgépeke alkalmaztak –, hogy itt szórófejes betáplálással működnek, alacsony, 1-2 bar nyomással és talajközelben, ezért hatékony öntözést biztosítanak, másrészt lehetővé teszik a munkaterület pontos behatárolását.

Az alacsony üzemi nyomás energiát takarít meg, ugyanakkor a csepptartomány kis hányadban tartalmaz finom cseppeket, minimalizálva a párolgást. Mivel az oldalirányú szórás nem úgynevezett dobással valósul meg, a munkamagasság alacsony, a szélérzékenység lényegesen kisebb, mint a nagy berendezéseknél.

Azonban a hátrányok közé tartozik a cső hosszának növekedése, ez nagyobb anyagszilárdságot követel meg, és nagyobb falvastagsággal ellensúlyozható. Továbbá az öntözhető szántóföld hosszát legfeljebb 500-600 méterre korlátozza. Az ágyásokon való áthaladás sem lehetséges, ami azt jelenti, hogy ezeket a gépeket viszonylag gyakran kell átállítani. Ez a korábbi összecsukható gémeknél jelentős pluszmunkával jár, és jellemzően nem tudja egy ember egyedül elvégezni.

A gépi előrehaladással (önjáró jármű) ellátott mobil öntözőgép előnye a nagyobb lehetséges csőhossz (kb. 1000 méterig), mivel a gép a rugalmas csövet a talajból (árokból) veszi fel, és nem a talajon vonszolja a teljes hosszúságot. Amennyiben a csövet ennek megfelelően telepítették, nem szükséges az újrapozicionálás.

A rendszer hátránya a viszonylag nagy súly, különösen akkor, ha az öntözési folyamat vége felé már majdnem a teljes csövet feltekerték.

A DL 66 Pro gém összesen 10, nagyjából hat méter hosszú szakaszra van felosztva, amelyek mindegyike saját vízellátással rendelkezik. A jövőben egyfajta "szakaszvezérlést" terveznek az öntözéshez, a hamarosan megjelenő részleges szélességvezérlő rendszer formájában. Így lehetővé válik akár egy ék alakú részmező öntözése is, miközben jelentősen csökken az átfedés vagy nem célterületek öntözése.

A gazdálkodók számára a gazdasági előnyök már most is egyértelműek:

akár 8 hektárt is öntözhetünk egyetlen gépbeállítással, átállítás nélkül, ami a munkateljesítmény és a minőség növekedéséhez vezet.

A teleszkópos vagy összecsukható mechanizmusnak, a hidraulikus működtetésnek köszönhetően az átállítás egy fő által is elvégezhető, ami nemcsak időmegtakarítást, de nagyobb fokú munkavédelmet is eredményez. Természetesen az energia- és víztakarékos működésnek más pozitív eredményei is lesznek.

öntözés

Hatékonyabb öntözési megoldás

OptiSpread automatizálási rendszer – CNH Industrial Deutschland GmbH / New Holland

A kombájnok által felaprított növényi törekek egyenletes oldalirányú eloszlása a precíz növénytermesztés egyik alapfeltétele, különösen csökkentett talajművelés mellett. A nagy munkaszélességű kombájnoknál az etetőrotorok dobásának beállítását vagy kézzel vezérlik, vagy a felaprított anyag lehetséges eloszlását közvetve mérik.

Amennyiben a beállítás kézzel történik, a keletkező por általában megakadályozza, hogy a visszapillantó tükörrel vagy kamerával közvetlenül lássuk a felaprított anyag eloszlási mintázatát. Ráadásul a kombájn vezetőjének nem szabad elfelejtenie, hogy minden egyes forduló után újra be kell állítani az elosztást. Ellenkező esetben kétszeres mennyiségű szalma vagy szalmatakaró nélküli részterületek alakulnak ki, és anyagáramlási problémák jelentkezhetnek.

A New Holland ezért kifejlesztette az első közvetlen mérési technológiával ellátott aprított anyagelosztó rendszerét, az OptiSpread Automation Systemet. A kombájn mindkét oldalára szerelt 2D radarérzékelők mérik a sebességet és a felaprított anyag dobását. Az érzékelők regisztrálják a teljes dobást, így a szétosztási mintázatot is.

Ha a szóráskép már nem felel meg a teljes munkaszélességben a névleges szórásképnek, akkor a hidraulikusan hajtott adagolórotorok fordulatszámát mindkét oldalon külön-külön növelik vagy csökkentik, amíg a szóráskép ismét megfelel az előre beállítottnak. A technológia még hátszél vagy ellenszél esetén is regisztrálja a szabálytalan aprított anyageloszlást, és ennek megfelelően egyedi eloszlási képet dolgoz ki.

Az OptiSpread a precíz növénytermesztés kulcsfontosságú eleme, és automatizálási megoldásként tehermentesíti a kombájn kezelőjét.

New Holland

Az OptiSpread-rendszer

CEMOS automatikus vágóasztal-hosszállítás – CLAAS KgaA mbH

A változó vágóasztal-hosszúsággal rendelkező kombájnoknál a vágópengéket gyakran helytelenül használják. Egyrészt az orsó pozíciója nem igazodik a termésviszonyokhoz, másrészt a betakarított anyag áramlása szabálytalan, mert a vágóasztal hossza nincs összehangolva a növények hosszával.

Gyakran előfordul, hogy a vágóasztal megfelelő hosszának beállítását a vágóasztal szállítása után elfelejtik. Ennek következménye a túl nagy felszedési veszteség és a cséplési teljesítmény csökkenése a betakarított anyag szabálytalan áramlása miatt. Ráadásul a beállítási vezérlők nem képesek célzottan optimalizálni a gépbeállításokat, ha a vágópengék eleve rosszul vannak beállítva.

A CLAAS ezért kifejlesztette az első, csigás cséplőgépek vágópengéihez való beállítási vezérlési technológiát, a CEMOS AUTO HEADER-t. Egy lézerszkenner folyamatosan regisztrálja a termény magasságát. Miután a kezelő megadta a tárcsának a terménybe való névleges bemerülési mélységét és a névleges vízszintes helyzetet, ezek automatikusan alkalmazkodnak a terménymagasság változásához.

A rendszer felismeri a már learatott területet vagy elfeküdt gabonát, és a tábla végét is, és a vágóasztalról leeső gabonakötegeket a felvételi csigához vezeti. A vágóasztal hosszát a rétegvastagság-érzékelő rezgéseinek függvényében állítja be az átbocsátásszabályozó a felszedőcsatornában. Minél egyenletesebb a betakarított anyag áramlása, annál kisebb az érzékelő rezgése.

A vezérlőrendszer tehermentesíti a kombájn vezetőjét, és az automatikus beállítási rendszernek köszönhetően megteremti az átmenő teljesítmény maximalizálásának feltételeit, mintegy újabb elem a kombájnnal történő betakarítási folyamat automatizálása felé.

gép

Nagybálázó-automatizálás – CNH Industrial Deutschland GmbH / New Holland

A CNH Industrial New Holland Big Baler Automation rendszere az első olyan, amelyben a kezelő közvetlenül egy szögletes bálázón állíthatja be a kívánt bálasúlyt, és a rendszer innentől önállóan végzi a traktor sebességének és a bálázó beállításainak szabályozását. Egy fontos előrelépés a szögletes bálázók teljesen automatikus működése felé.

Egy LiDAR-érzékelő (Light Detection and Ranging) optikailag, lézerrel méri a traktor előtt a szalmamennyiséget, egy IMU-érzékelő pedig érzékeli a traktor gyorsulását és tájolását, de a még nagyobb pontosság érdekében a traktor GPS-érzékelőjétől származó információk is feldolgozásra kerülnek. A traktor így teljesen automatikusan halad át a szalmasáv felett, sebessége előrelátóan igazodik a bálázandó mennyiséghez.

A beérkezett adatokból folyamatosan kiszámítja a bála súlyát, a bálázás tömörítési beállítását és a jármű sebességén keresztül az egyes dugattyelmozdulásokat, valamint a rétegvastagságokat. Ezáltal

a bálázó folyamatosan nagy kapacitással működhet még változó betakarítási és termésviszonyok esetén is, garantálva az előre beállított bálasúlyt.

Az egyenletes bálasúly megkönnyíti a későbbi logisztika tervezését is, igaz, a rendszer számos eleme már ismerős, sőt korábban díjat is nyertek. A Big Baler Automation-rendszer holisztikus megoldásként kiemelkedik a gyakorlatban is.

RoboVeg Robotti – autonóm robot a szelektív brokkoli betakarításához; Agro Intelligence ApS, Dánia; közös fejlesztés a RoboVeg Ltd.-vel

A brokkolitermesztésben a betakarítás a teljes szükséges munkaidő mintegy felét teszi ki. A RoboVeg Robotti kombinálta az Agro Intelligence ApS nagy teljesítményű szántóföldi robotját a RoboVeg Ltd. brokkoli betakarítójával.

A Robotti két motorral működik, összesen 104 kW teljesítményűek, ebből 40 kW a kihajtótengelyen hasznosítható, az emelőszerkezet 750 kg teherbírású. A RoboVeg nagy felbontású 2D kamerákkal és 3D érzékelőkkel van felszerelve. A betakarítást két, hat tengely körül elforgatható robotkar végzi. Körülbelül három másodperc kell a brokkoli kiválasztásától a rekeszbe rakásig. A betakarítási teljesítménye óránként körülbelül 2400 darab, míg a kézi betakarításnál hozzávetőlegesen 300-360 darab/óra.

Míg a vetéshez, a gyomirtáshoz és a tarlóhántáshoz már rendelkezésre állnak és alkalmaznak autonóm robotokat, a betakarítás automatizálása eddig nem bizonyult lehetségesnek.

A RoboVeg Robotti az első autonóm rendszer a brokkoli betakarításához, amely hozzájárul a termelékenység számottevő javulásához, nagyobb hatékonysággal és kisebb költségekkel.

brokkolibetakarítás

Autonóm gépesített brokkoliszedés

RSM Ok ID – Rostselmash, Oroszország

A monoton munka a földeken fárasztó, ugyanakkor a hosszú munkanapok a munka szerves részét képezik, különösen a betakarítási szezonban. Nemcsak közúton, de akár a szántóföldeken is súlyos következményei lehetnek, ha a traktor vagy kombájn vezetője elalszik. Még néhány másodperc alatt is komoly anyagi kár, sérült és működésképtelen gép, de akár halálos baleset is történhet.

Az álmosságra figyelmeztető rendszerek vagy a figyelmet segítő rendszerek már jó ideje léteznek a személygépkocsikban vagy teherautókban. A Rostselmash most átültette a mezőgazdasági ágazatba, és továbbfejlesztette mezőgazdasági felhasználásra.

Az RSM Ok ID folyamatosan intelligens módon figyeli a vezető állapotát, és ha álmosságra vagy egyéb állapotváltozásra utaló jeleket észlel, azonnal hangos hangjelzéssel figyelmezteti a gép vezetőjét, és automatikusan megállítja a gépet az ISOBUS-rendszeren keresztül.

Továbbá automatikusan értesítést küld az Agrotronic gazdaságirányítási rendszerbe. Az álmosságfelismerő funkcióhoz a gépkezelő pupilláit, pislogását, fejpozícióját és pulzusát egy kamera segítségével folyamatosan figyeli. A rendszer felismeri az álmosság tipikus jeleit: gyakori pislogás, a szemek lefelé nézése vagy három másodpercnél hosszabb ideig történő lezárása, a pulzusszám csökkenése, valamint az ásítást és a szemdörzsölést is.

gép

Elalvásos balesetek ellen, már a szántóföldeken is

Tömörödésmegelőző rendszer (CPS) – Agtech 2030, Svédország

Ez a megoldás szintén a talajtömörödés megakadályozását, minimalizálását szolgálja. Sok kár keletkezhet a gépek helytelen használata (rossz ballasztozás és súlyelosztás, esetleges túlterhelés) vagy a szántóföldön való helytelen behajtás miatt.

Az Agtech 2030 tömörödésmegelőző rendszere (CPS - Compaction Prevention System) egy olyan szolgáltatást kínál a felhasználónak (gazdálkodók, vállalkozók, termelésszervezők), amely térkép formájában előre megmutatja egy szántóföld aktuális tömörödési kockázatát és így annak járhatóságát.

A gyors, helyspecifikus számítás segít a munka megtervezésében, és lehetővé teszi a gép vezetője számára, hogy szükség esetén a veszélyeztetett részterületeket kikerülje. A szimulációban a "mező állapota" is szerepel, és olyan fontos talajállapot-változókat foglal magában, mint például a talajművelési módszer, a szántóföldi kultúra és a növényzet állapota.

A rendszer döntési segítséget nyújt a talajtömörödés kockázatával kapcsolatban, az adott jármű-konfigurációban hol és mikor kell, lehet munkát végezni a földeken. Így optimálisan megtervezhetők a munkák, megóvva a talajt, kevesebb CO₂-kibocstással és időveszteség nélkül.

talajtömörödés

Talajjárhatóság gépparaméterek alapján

SIS REMOTE – Reichhardt GmbH Steuerungstechnik, közös fejlesztés a HBC-radiomatic / Vogt GmbH / MDB s.r.l.-vel – Autonóm gépfunkciók

A mezőgazdasági gépek autonóm üzemeltetése során az egyik legnagyobb kihívás a kezelési és járműbiztonság. Ezért egyelőre az autonóm gépek üzemeltetése csak korlátozásokkal, összetett érzékelőrendszerekkel és ma még drága technológiával engedélyezett.

A SIS REMOTE egy integrált vezérlőrendszer az autonóm mezőgazdasági gépek távvezérléséhez. A rádiós vezérlőrendszerből és ISOBUS-automatizálásból álló, skálázható rendszer megfelel a funkcionális biztonság minden követelményének. Kezdetben egy tájgazdálkodási lánctalpas alapgépben fejlesztették ki sorozatgyártási érettségre.

A vezeték nélküli, intelligens mezőgazdasági kezelőterminál biztonságos (reduráns) rádiós vezérlőrendszerbe történő integrálása és az RTK korrekciós jellel ellátott GNSS-navigáción alapuló automatikus kormányzási rendszer, valamint az automatizált folyamatok és szakaszvezérlés teljes ISOBUS-automatizálásával kombinálva lehetővé vált a részben autonóm gépek megvalósítása – még a biztonság szempontjából fontos területeken is –, miközben egyidejűleg ISOBUS-automatizálást és automatikus iránytartást használnak. Ezek adnak teljes körű biztonságot a kezelő és környezete számára.

A rendszer a Reichardt Steuerungstechnik, a HBC-radiomatic, a Vogt és az MDB közös fejlesztése. Sőt, egyszerre több gépet képes felügyelni és vezérelni.

gép

Távvezérlés és részleges vagy területalapú autonóm üzemmód

Forrás: www.agritechnica.com