A Farmgép Kft. és a AgriCon Kft. precíziós kísérletet végzett, amely célja a Yara N szenzor univerzális működésének vizsgálata és a folyékonynitrogén-megtakarítás felmérése volt. A kísérletben alkalmazott gépkapcsolat sikeresen bizonyított, hiszen a magyar tervezésű- és gyártású Kertitox szántóföldi permetezőgép gördülékenyen és gyorsan kommunikált a Yara N szenzorral, amely használata – az adott tábla viszonylatában – a gazda által alkalmazott korábbi technológiához képest 30%-os megtakarítást eredményezett.
"Egyszerre kímélhetjük a környezetünket és megakadályozhatjuk a szárdőlést az állományunkban – amellyel jelentős terméskiesést spórolhatunk meg és megkímélhetjük magunkat a megdőlt állomány lassú, kínszenvedéssel történő betakarításától is" – taglalta Siflis André, az AgriCon Kft. ügyvezetője.
"Azt gondoltam, hogy nincsen ilyen nagy eltérés a növény táplálóanyag igényében egy táblán belül, így egy egész tartályt, pontosabban 250 l/ha dózisú folyékony nitrogént terveztem kijuttatni. Az N szenzor közbeiktatásával azonban közel 1000 liter folyékony nitrogénem maradt meg, így bebizonyosodott számomra, hogy ezzel a technológiával nem csak pénzt takaríthatok meg, de a növény igényeinek kiszolgálása mellett homogénebb állományt is ki tudok alakítani" – nyilatkozta a kísérlet eredményéről Dobi Balázs, hajdúdorogi gazdálkodó.
Az N-szenzor használata meglepetést okozott a gazdálkodónak, hiszen szabad szemmel végigtekintve a területen, homogénnek tűntek a táblái. Azonban a növény igénye a Yara N szenzor alapján mást mutatott – így a kijuttatás végeztével jelentős folyékony nitrogén-mennyiséget sikerült megtakarítani. – fotó: Agroinform.hu
Gyökös Barna, a Farmgép Kft. ügyvezető igazgatója kamerán kívül nyilatkozta, hogy a cég elkötelezetten fejleszt mind a gazdálkodók visszajelzései, mind pedig a piacon elérhető friss technológiák révén. "Olyan gépeket gyártunk, amelyeket a gazda használ, és amelyek segítségével értéket állít elő – ezt pedig csak úgy tudjuk kivitelezni, ha nem csak szívvel és lélekkel gyártunk, hanem figyelembe vesszük azokat a tényezőket, amelyek könnyebbé, megbízhatóbbá és kiszámíthatóbbá teszik a gazdálkodást. Mi nem vevőket szolgálunk ki a munkánk során, hanem a partnereinknek gyártunk gépeket."
A kísérlet zárásaként az AgriCon Kft. szakembere elmondta, hogy egyes esetekben – a gazdálkodói szokások alapján kivitelezett nitrogénkijuttatási technológiáktól függően – akár 30-40-50%-os megtakarítást is el lehet érni ezekkel az eszközökkel – és mindezek tudatában más szemmel kell tekinteni a kísérletben használt gépkapcsolat munkájának hatékonyságára és a beruházási költségek megtérülésére is.