Egy invazív fajt, a pöttyös lámpahordó kabócát körülbelül egy évtizede hurcolták be Amerikába, ám már ennyi idő is elég volt a fajnak ahhoz, hogy több mint 500 millió dolláros kárt okozzon a gyümölcstermésekben. Vannak már elképzelések arra, miként lehetne leküzdeni a kártevőket – például egy olyan darázsfaj betelepítése, ami megeszi –, azonban a Carnegie Mellon Egyetem robotikai iskolájának hallgatói más megközelítésből oldanák meg a problémát: egy robottal, ami elpusztítja kabócát.

A TartanPest névre keresztelt eszköz arra hivatott, hogy önállóan levadássza, majd nagy mennyiségben elpusztítsa a pöttyös lámpahordó kabóca tojásait. A fejlesztésről a hvg.hu számolt be.

A robot egy elektromos járművön foglal helyet, s az állat tojásaira kamerája a "fedélzeti computerrel" karöltve vadászik. Ha a szerkentyű megtalálta a tojásrakást, akcióba lép a robotkar és egy forgó kefével elpusztítja a kabóca tojásait.

A tojások felkutatására mélytanulási algoritmusokat is bevetnek, a robot teljesen önállóan tud működni, az esetleges problémák megoldásához azonban emberi beavatkozás szükséges.