Közel 30 évvel ezelőtt mutatta be a Mercedes-Benz az első hidrogénüzemű autót, melyek még ma is kísérleti projektként vannak jelen az utakon – írja az Agrarheute. Mostanáig azonban olyan Unimog még nem készült, melynek belsőégésű motorja hasznosítja a hidrogént. Az új prototípus ugyanis nem üzemanyagcellával, hanem belső égésű motorral működik. A Daimler most élesben tesztelte az új konstrukciót.

Az Unimog tesztjármű segítségével a mérnökök most azokat a körülményeket vizsgálják, amelyek mellett a hidrogén égése megvalósulhat.

Saját tájékoztatása szerint a Daimler Truck valójában az akkumulátoros elektromos hajtásokra és a hidrogénüzemű üzemanyagcellás technológiára összpontosít. A folyékony hidrogénnel és üzemanyagcellákkal működő teherautók ma már nagy távolságok esetében is alkalmasak közúti szállításra.

Unimog

Az Unimog újdonsága éppen hidrogént tankol egy németországi üzemanyagtöltő állomáson – forrás: Mercedes-Benz

A hidrogén elégetése azonban a fosszilis energiaforrások alternatívája lehet. A hidrogénüzemű Unimogot egy használaton kívüli autópálya-szakaszon tesztelték Bayreuth és Bamberg között, ahol a munkagép kaszálást végzett. A mérési adatokat járműfejlesztéshez használják fel.

A Mercedes-Benz Unimog tesztjármű az Unimog U 430 eszközhordozón alapul. A hidrogénnel történő alternatív meghajtáshoz módosított gázmotort telepítettek. Amikor hidrogént égetnek a motortérben, csak forró vízgőz keletkezik, amely a kipufogón keresztül távozik.

Két hidrogéntartályt helyeztek el a vezetőfülke mögött. Ezek egymástól függetlenül működtethetők és körülbelül 14 kilogrammnyi gáznemű hidrogént tartanak 700 bar nyomáson. A fejlesztés következő szakaszában ezt a mennyiséget növelni kell, hogy egy teljes munkanapot lefedhessen.



A motor körülbelül 290 lóerőt ad le 1000 Nm nyomatékkal. Az első sikeres gyakorlati alkalmazás után a fejlesztőcsapatnak hat hónap áll rendelkezésére a projektidőszakból ahhoz, hogy további kiigazításokat és fejlesztéseket végezzen.

Vannak kísérletek arra vonatkozóan is, hogy a hidrogént alternatív üzemanyagként használják a mezőgazdaságban. A Fendt például egy hidrogénüzemű, üzemanyagcellás traktor prototípust fejleszt, melyet 2023 óta két németországi gazdaságban használnak. Az eddigi tapasztalatokról azonban még nem állnak rendelkezésre hivatalos eredmények.