Röviden a szemenkénti vetőgépek piacáról
A szemenkénti vetőgéppiac összetételének változása 2010 környékére tehető. Ebben az évben jelentősen visszaesett a piac, majd beindult valami, valami új irány. Olyan gyártók kezdtek vetőgép-fejlesztésekbe – több-kevesebb sikerrel –, akiknek korábban semmi tapasztalata nem volt ezekkel a technológiákkal.
Ezzel párhuzamosan megkezdődött a keleti típusú, török gyártmányú gépek beözönlése a közép-európai régióba. Ezzel nem gyarapodott az országban értékesített vetőgépek száma, csak hígult a piac, már-már elválni látszanak bizonyos rétegek. A rétegeket alapvetően meghatározza a művelt terület nagysága, a növények összetétele, továbbá a talajadottságok és a munkaerő minősége.
A vetőgépeket mára két részre bonthatjuk: elektromos meghajtású, és mechanikus meghajtású pneumatikus vetőgépek. Természetesen az új fejlesztésű vetőházak önmagukban hordozzák előnyüket és hátrányukat. Alapvető előny a gyors beállítás elektronikával, amely kiküszöbölheti a kezelői hibákat, ha és amennyiben a kezelő képes a hibát felismerni és elhárítani.
A hátrányuk, talán nem is a konstrukcióból fakad, hanem önmagában a vetőmag minősége az a bizonyos frakció, ami a legtöbb bosszúságot okozza…Gondoljanak csak bele, hogy egyféle maghoz, akár 4-5 féle vetőtárcsát is kell használni, hogy az a mag a „két M” elve alapján – MONOSEM minőség – kerüljön a földbe.
Az akció az elektromos Monosem vetőgépekre is vonatkozik.
Információk az előrendelési akcióról
Az előrendelési akciót az AXIÁL Kft. már kiterjesztette az elektromos hajtású vetőgépekre is, elérhető a 6/9-es vetőgép, illetve a 8/12-es vetőgép is. Ez azt jelenti, hogy a 6/9-es verzió 6 soros verzióban 75 cm a sortáv, 9 soros verzióban 45 cm. Mindezt úgy oldották meg, hogy nem kell le-felszerelni a vetőkocsikat, 8-12-es verzióban ugyanez a konfiguráció rendelhető.
Így 1 vetőgéppel el tudunk vetni 6 féle növényt.
Kezdünk a cukorrépával, majd folytatjuk a napraforgóval és a kukoricával, és később a szóját és a cirkot is elvetjük, majd augusztusban a repcét. A vetőgéphez így csupán 1 tárcsára van szükségünk egy kultúra elvetéséhez. A gép jól tűri a vetőmagfrakció méret különbségeit.
Az új fejlesztésű elektromos meghajtású lengéscsillapított vetőelemekkel a nagy sebességű 12 km/h-s vetés mellett is pontos a tőtávolság és a mélység – ez egy nagyon fontos dolog, amit a kevésbé tartanak azok, akik gyorsan szeretnék befejezni a vetést. 15 km/h vetési sebesség mellett már fizikai törvények érvényesülnek és veszélybe kerül a pontos mélységtartás, akár 1,5 cm-es mélységingadozás is kialakulhat a beállított mélységhez képest, magágytól függően.
Fontos, hogy időben történjen a vetés. Fontos, hogy jó legyen a tőtávolság. A legfontosabb azonban az, hogy a magok ugyanabba a mélységbe kerüljenek, mert akár 30% terméskiesését is okozhat a nem megfelelően lehelyezett mag.
A MONOSEM márkájú, hagyományos lánchajtású szemenkénti vetőgépek 5.900.000 HUF+ÁFA-tól, az elektromos meghajtású Monoshox vetőelemmel (12 km/h vetési sebességgel) szerelt szemenkénti vetőgépek pedig 9.300.000 HUF+ÁFA-tól – készlet és felszereltség függvényében – érhetők el, amennyiben 2019.11.30-ig megrendeli és az év végéig kifizeti rendelését.
A MONOSEM szemenkénti vetőgépekről és az előrendelési akció részleteiről további információt kaphat az AXIÁL Kft. területi képviselőitől vagy forduljon bizalommal Lisz Péter, termékmenedzser kollégához a +36-30/300-7906 telefonszámon!