Gyümölcsfa és szőlő metszése
Kingsburg Cultivator Inc.
Kimondottan gyümölcsösök és szőlőültetvények, gépi metszéséhez, soralj-gondozáshoz fejlesztenek és gyártanak traktorokra szerelhető, függeszthető szerelékeket, amelyek még más, csonthéjas termésű fák – például mandula, pisztácia – esetén is alkalmazhatók. Az eszközök mérete, súlya és teljesítményigénye természetesen az ilyen területet alkalmazott, alkalmazható traktorokra lettek kalibrálva. Seprő-takarító szerelékből van például rugalmasan, akár kompakt- vagy kisebb homlokrakodók, rakodóvilláival hordozható kivitel is.
KC-szériás soralj-gondozó és seprőkefe.
Orchad Machinery Corporation
Gépkínálatuk szerteágazó, főleg a betakarítás – lerázás, felszedés – műveleteihez kapcsolódnak, valamint a nagy területű gyümölcsfa-ültetvények metszéséhez, soralj-rendezéshez alkalmasak. A lerázás és gépi felszedés természetesen csak a csonthéjas terméseknél (mandula, pisztácia, dió) esetében alkalmazható. A rázószerkezet rezgőtárcsás vagy rázógémes.
3014 típusjelű, lombkorona-nyíró célgép, Cummins gyártmányú 200 LE-s motorral.
A földre hullt termést sávba is kell rendezni a gép alján lévő forgókefékkel (nagyon hasonlók az utcaseprő gépekéhez). Majd jönnek a felszedő és kiszállító eszközök, amelyek kivétel nélkül fokozatmentes, hidrosztatikus meghajtásúak. Innen a mobil rostára kerül, amely megtisztítja a levéltől, szártól és a portól a termést, az elszállítás előtt.
TOL Inc.
Kimondottan gyümölcsösök és más, csonthéjas termésű fákból álló ültetvények metszéséhez gyártanak célgépeket 1980 óta. A gépek előnye, hogy nemcsak függőleges, de a forgatható vágószerkezetnek köszönhetően vízszintes metszésre, vágásra is képesek. A főgém emelése hidraulikusan, a vágószerkezet irányba állítása hidro-mechanikusan történik, míg a vágókorongok meghajtása egy-egy központi hidromotorral, láncos mechanizmuson keresztül.
További gyártmány, a terepre tervezett önjáró emelőkosaras platform, amely kosarában egy hidraulikus gyorscsatlakozó is elhelyezésre került, hidraulikus meghajtású, korongos kézi fűrészgéphez. Az emelési magasság 4,5-9,3 méter, típustól függően.
Célgépek fás ültetvények metszéséhez, gallyazáshoz.
A gyümölcsbetakarítás gépe
Weiss McNair LLC
Az 1966-ban alapított vállalat kimondottan csonthéjasok begyűjtéshez fejleszt és gyárt betakarító gépeket, amikor a már termés a földre hullt. A kiállítás kapcsán 4 fő típussal voltak jelen: 2930-as seprőgéppel, a 2850-es alacsony építésű seprőgéppel, a 9800-as vontatott és a 7510-es önjáró betakarító.
Közös működési elv, hogy hasonlítanak a köztisztasági seprő-felszedő gépekhez, ellenben a felszívott csonthájas terményt egy szállítószalag továbbítja egy mögöttes kihordó járműre, míg a szennyeződés visszahullik a földre. Továbbá, fokozatmentes, hidrosztatikus meghajtással rendelkeznek a kerekek. A művelet két kritikus pontja a zajszint és a porszennyezés, amitől a dolgozókat óvni kell, például a túlnyomásos vezetőfülkével.
LPV traktorra függeszthető kombináció, a betakarítás utáni ültetvény takarításhoz.
A 2930-as típust egy 74 lóerős John Deere motor hajtja, fűthető, klimaztált fülkéje van, ergonómikus műszerfallal és a hátsó kamera sem hiányzik, a szállítószalag és szállítójármű figyeléséhez. A 2850-es műszakilag azonos , ellenben csak 1376 mm magas (31 cm-rel kevesebb), ezért alacsonyabb növésű vagy bokrosabb vegetációjú ültetvényeken előnyös.
A 9800-as széria már vontatott kivitelű gép, de saját erőforrással rendelkezik, hidrosztatikus meghajtású mind a szívó ventilátor, mind a szállítószalag, valamint a seprőszerelék is. Kiemelten fontos a továbbfejlesztett és energiahatékonyabb hidraulika-rendszer és a hatékony hűtőrendszere.
Végül, a 7510-es betakarítógép a legkorszerűbb önjáró kivitel, Volvo-Penta D5-ös, 5,1 literes, 4 hengeres motorja 175 lóerős, 800 newtonméteres és a vezetőfülkében is a traktorokéhoz hasonlóan jó munkakomforttal találkozhatunk. Ez a típus egyaránt alkalmas mandula, pisztácia és dió begyűjtéshez, a frontseprő szerelék hordkerekekkel is felszerelhető.
A kakukktojás: szénagőzölő
Staheli West Inc.
Most tegyünk egy kis kitérőt egy nálunk nem igen ismert és nem alkalmazott bálázási módszerhez, a széna gőzöléshez. Ennek célja, hogy lágyabb legyen a széna és több nedvességet tartalmazzon, helyettesítve a természetes párát. A gőzölés közvetlenül a felszedést követően történik, a bálázó gépben, ami elárulja, hogy ehhez bizony másfajta gépekre van szükség.
Bálázás gőzöléssel és lerakó utánfutóval.
Először is kell egy mobil gőzfejlesztő – ebből többféle méret és típus is létezik – amelynek fő részei a víztartály, kazántér olajégővel, befúvó ventilátor, jókora üzemanyagtartály és egy kis dízelgenrátor, ami áramot termel a befúvó ventilátornak, a szivattyúnak, hogy az egész rendszer működjön és a gőz kellő nyomással átjusson a bálázó gépbe. A bálázógép a gőzfejlesztőhöz kapcsolódik egy vonócsappal és az alvázon van átvezetve egy köztes meghajtótengely. A bálázógép típustól függően vagy lerakja a kockabálákat vagy még egy lerakó utánfutó is kell hozzá.
Ezt innen Európából nem lehet megmondani, mennyivel jobb vagy sem a gőzölt takarmány, de sejthető, hogy nem kis beruházásról van szó és környezetvédelmi szempontból is ijesztő, a takarmány-tonnánként vízforralásra elhasznált 1,7-1,9 liter gázolaj vagy fűtőolaj. Plusz a megnövekedett mechanikai veszteségből és a gőzfejlesztő kocsi vonatását igénylő plusz üzemanyag.
A felszedett takarmány gőzölése a bálázógépben.
|