A szőlőkombájnok kiválasztása nagyban függ az adott borászat és a szőlészet működési gyakorlatától. Van, akinek a szüretelés minősége a legfontosabb szempont, azaz hogy milyen állapotú, milyen minőségű bogyókat tud beszállítani a borászatba.

Van, akinek a sebesség és a kapacitás a fő mérvadó szempontok, amikor a mennyiségi betakarítás fontosabb, mint a minőségi, hiszen eladja a szőlőt vagy nem kifejezetten minőségi bort szeretne belőle előállítani. Mint az összes mezőgazdasági gép esetében, a szőlőkombájnoknál is sarkalatos pont a megbízhatóság, a megfelelő szerviz- és alkatrész-ellátottság, illetve, hogy a szervizszerelők mennyire értenek a géphez.

A Pellenc Selectiv Process rendszere egyedülálló, ugyanis akár 99,8 százalékos tisztasággal is képes beszállítani a szőlőt, és gyakorlatilag egyből a présbe lehet üríteni, nincs szükség átengedni zúzó-bogyózó gépen – mondta Olajos Sándor, a KITE Zrt. Gépkereskedelmi üzletágának Szőlészeti gépértékesítési menedzsere. A Pellenc Optimum 890 modell esetén a hasmagasság állíthatósága 0-70 cm, míg nyomtávolság állíthatóságának mértéke az első kerék esetében 2050 mm, míg a hátsónál 2265 mm, gyűjtőtartály térfogata: 3600 liter.

Pellenc Selectiv Process

A szalag felső részén elválik a tisztítás folyamata, aszerint, hogy alap- vagy Selectiv Process-el ellátott géppel dolgozunk – fotó: Kite Zrt.

A Pellenc eszközhordozók hidrosztatikus hajtással vannak ellátva. A belsőégésű motorhoz kapcsolódó szivattyú táplálja a kerekek négy hidraulikus motorját (POCLAIN). A kettős térfogatnyelésű motorok lehetővé teszik az eszközhordozó hajtásának optimalizálását a különböző talajkonfigurációk esetén. A térfogat változásának kezelése a vezérlőegységről történik.

A tisztítórendszer a Pellenc Optimum önjáró szüretelőknél már a szalaggal megkezdődik, ugyanis a lyukacsos szalagon keresztül a must és a rázókarok által leválasztott bogyók átjutnak és egyből a tartályba kerülnek fel. Így csak az egészben maradt fürtök, a teljes termés mintegy 20-30 százalék maradt, aminek át kell menni a teljes a tisztítórendszeren, így az sokkal hatékonyabban és gyorsabban tud tisztítani. Az egészben maradt fürtök egy alsó ventilátoron mennek keresztül, ahol a rendszer eltávolítja a nem kívánatos leveleket, zöld részeket.

szőlőkombájn

A TPI vezérlés – vagyis hogy a teljesítmény megoszlik az egyes kerekek között –  nehéz terepeken segít, ha egyik vagy másik kerék csúszik, így a csúszás megszüntethető – fotó: Kite Zrt.

Az alapgépeknél egy opcionális triőr rendszeren megy keresztül a szőlő, ahol egy második lyukacsos szalagon áthaladva a maradék bogyók és a must eljutnak a tartályba, az egész fürtök pedig még egy felső ventilátoron haladnak keresztül, ahol minden maradék levelet eltávolít a légáram.

A Selectiv Process tisztítórendszerrel szerelt gépeknél a triőr helyett egy lineáris ujjas bogyózón mennek át a fürtök, ahol 100 százalékos bogyózás történik meg, ezután pedig a kettős görgősoron áthaladva a bogyók eljutnak a tartályba, a szármaradványt pedig elvezetik a görgők.

A motor teljesítménye a 4 hengeres esetében 150 LE, a 6 hegeresnél 175 LE, az ürítési magasság 3 m. A Selectiv Process rendszerű gépeknél 0-0,5 százalék lomb- és szármaradvány szintet is el lehet érni.

A rázókarok működését minden szőlőfajtához be kell állítani (amplitúdó, frekvencia, távolság). Megfelelő érettség és beállítás esetén a fürtökön maradt szemek aránya szinte nulla.

szőlőkombájn

A New Holland 9000M és L család gépeit 1,5m és 1,8m-es sortávnál szélesebb ültetvényekre tervezték – fotó: Agrotec Magyarország Kft.

A szőlőkombájngyártás terén szerzett, több mint 35 évre visszanyúló tapasztalattal rendelkező, legnevesebb francia Braud gyártó és a mezőgazdasági szegmens piacvezető márkája, a New Holland összefogásának eredményeképpen kiváló minőségű gépek születtek, a két cég szakmai hozzáértéséből adódóan. A multifunkciós eszköztartónak és a pillanatok alatt lecsatlakoztatható betakarítóegységnek köszönhetően a gép sokrétű feladatok elvégzése alkalmas – tájékoztatta az Agroinform.hu-t Lőrincz István, az Agrotec Magyarország Kft. New Holland termékmenedzsere. A 9000M és L gépcsalád 141, 151, 163 és 175 lóerős motorteljesítményű modelleket tartalmaz.

A tisztító- és válogató rendszer 3 választható fajtája megfelelő rugalmasságot biztosít arra, hogy mindenki megtalálja a saját igényeinek, körülményeinek és a borászati feldolgozásnak leginkább megfelelő típust.

A rendkívül egyszerű, 30 százalékkal lerövidített tisztítási folyamat, a 600 órás szervizintervallumokkal rendelkező erőforrás és az IMS motorvezérlő rendszer (Intelligens Motorfordulat Szabályozás) biztosítja az alacsony üzemeltetési és karbantartási költségeket. A hasmagasság állíthatóságának mértéke 60 cm (200-260 cm között), automatikus szinttartással és keresztirányú szintezéssel egészen 30 százalékig. A gyűjtőtartály térfogata 2x3200 liter.

A járókerék hajtása hidrosztatikus, az Anti-skid (lényegében kipörgésgátlós) rendszer pedig automatikusan vezérli a megfelelő nyomatékelosztását a kerekek között igazodva a különböző talaj típusokhoz.

Mindegyik modell alapfelszereltségként tartalmaz 2 db alsó és 2 db felső hidraulikus hajtással rendelkező tisztító-ventilátort, szabályozható fordulatszámmal. Igény szerint kérhető rá bogyózó, illetve az Opti-Grape szelektív válogatórendszerrel, mely képes akár a másodérésű vagy elszáradt bogyók kiszűrésére.

Az eltömődés esélye ideális körülmények és modern támrendszerrel szerelt ültetvények esetén gyakorlatilag nulla – fotó: Agrotec Magyarország Kft.

A tisztaság mértéke döntően a gép felszereltségén is múlik. A gépek háromféle tisztítórendszerrel érhetőek el: bogyózó nélkül, bogyózóval és Opti-Grape rendszerrel. Az alap bogyózóval elérhető 99,5 százalékos tisztaság súlyban, tehát a betakarított tartalom mindössze 0,5 százaléka nem szőlőszem.

Az Opti-Grape speciális bogyózóval a prémium minőségű szőlők szüretelését végezhetjük. Tulajdonképpen ez a légpárnás leválasztórendszer minden olyat eltávolít a szortírozó asztalról, ami nem teljesen gömb alakú.

A New Holland gépek gyűjtőtartályainak forgáspontja akár 2,95 m magasságban is lehet. Így maximálisan 2,75 m magas pótkocsira végezhető a kitárolás. Egyidejűleg is billenthető mindkét tartály, így gyakorlatilag már néhány másodperc elegendő a teljes, maradéktalan kiürítéshez.

A rázó-szüretelő fejek hatékonysága nagyban függ a szüretelendő fajtától, az időjárási körülményektől és a gép beállításaitól is. Amennyiben a rázási intenzitás, a rázó rudak távolságának beállítása és minden egyéb paraméter optimális, 99,9 százalékos hatékonysággal is számolhatunk. Ami a rázóegységet illeti, a New Holland gépet választó gazda az egyetlen, aki az ún. SDC betakarítóegység előnyeit élvezheti: alapesetben 14 db dinamikus vezérlésű, gyorscsatlakozós rázórudat tartalmaz, melyek a végpontjukban csatlakoznak csak a betakarítóegységhez. A rugalmas rudak a két végpontjukban történő megfeszítés következtében íj formát vesznek fel a rázási munka során. Így a rázási művelet a piacon a rendkívül hatékony, emellett nagyon kíméletes az oszloprendszerrel szemben. A rázás során lehulló bogyókat, illetve a szőlő fajtájától függő szőlőlét a serleges kelyhek fogják fel, így garantáltan semmi sem eshet a talajra.

A szállítórendszer kapacitása menetsebességtől is függ, mivel a gépek automatikusan igazítják a felhordórendszer sebességét a haladási sebességhez. A New Holland – Braud termékek szabadalmaztatott felhordórendszerrel rendelkeznek. A NORIA szállítókelyhek puliuretán anyaguknak köszönhetően rendkívül rugalmasak és simulékonyak, így tökéletesen lekövetik és körülölelik a tőkék és az oszlopok körvonalait, tehát minden szemet és nedvességet felfognak. A rugalmasság további előnye, hogy nem károsítják, nem sértik fel a szőlőtőkéket.

Általánosságban elmondható, hogy napi 8 óra munkával kb. 7 Ha terület szüretelése lehetséges.

szőlőkombájn

A gyűjtőtartály térfogata 2200 liter, de opcióban rendelhető 2800 és 3200 literes tartály is – fotó: Dorker

A szőlőkombájn kiválasztásnál az egyik legmeghatározóbb kérdés a művelendő terület nagysága, emellett pedig a terület domborzati adottsága dönti el, hogy vontatott vagy önjáró szőlőkombájn az ideális választás. A Dorker vontatott kategóriában a G-Prima, illetve a G3.220 típusú kombájnokat, míg önjáró kategóriában G7.200, G7.240 Elite és a G8.260 Elite típusú gépeket javasolja.

Ezen kombájnoknál a teleszkópos lábaknak köszönhetően a hasmagasság növelhető és csökkenthető, általában 1,95 és 2,55 m magasságig dolgozhatunk velük – közölte Amar Gouaida termékmenedzser.

A vontatott betakarítógépeknél opcióban rendelhető hidrosztatikus motor a kerekekhez, elektronikus erőeloszlással, ami a G3.220 vontatottnál alapfelszereltség (820cm3). Az önjárók esetében az összkerékhajtás alapfelszereltség, rendelkeznek továbbá elektronikus erőszabályzóval és kipörgésgátlóval is.

A Gregoire szőlőrendszer tisztítórendszere igen hatékony, mivel a tisztítás 98-99 százalékát elvégzi szüretelés közben, és mindegyik géphez kérhető Cleantech Vario (tisztító-bogyózó berendezés). Nagyon kíméletes a szőlővel tisztítás és bogyózás közben, köszönhetően puha ujjasrotornak és tisztító hálónak, amik a tökéletes terményt biztosítják.

szőlőkombájnÁltalában 3 méter magasságban lehet üríteni a tartályt emelt pozícióban, a művelet nem több mint 10 percet vesz igénybe – fotó: Dorker

A Gregoire szőlőkombájn nagyon tisztán dolgozik a két ventilátornak, a szármaradvány-kilökő, és a szalagkialakításának köszönhetően, nagyon csekély vagy egyáltalán nem is érzékelhető a szőlőszemek közé került az idegen anyag. A rázólécek nem ütik, hanem rázás közben ölelik a szőlőt, miközben jobbra-balra mozgatják azt, ezáltal pedig semmilyen kárt nem okoznak a Gregoire betakarítógépek a tőkékben, így a veszteség nem több 2 százaléknál.

Az önjáró kombájnok a következő motorokkal rendelkeznek: G7.200, ami jelenleg a legkisebb önjáró: 3,62 literes, 4 hengeres, 130 LE Deutz Fahr motorral van felszerelve. A G7.240 Elite: 4,1 literes, 4 hengeres, 156 LE Deutz Fahr motorral lett ellátva. A G8.260-at 6 literes, 6 hengeres, 167 LE Deutz Fahr motor hajtja, míg a G8.260 Elite 6,1 literes, 6 hengeres, 175 LE Deutz Fahr motorral működik.

A felhordószalag és a verőlécek sebessége attól függően variálhatü, hogy mekkora a terménysűrűség, így optimálisan lehet dolgozni, mindeközben kímélve a kombájnt, ha csekély a termény. Eltömődésről nem lehet beszélni a szalag hosszának és körkörös pályájának köszönhetően.

Ha a jövőben szőlőbetakarítással kapcsolatos eszközt vásárolna, tekintse meg az Agroinform.hu oldalán található Apróhirdetéseket, illetve szemezgessen nemzetközi Géppiac-ajánlataink között.