A FLIEGL ABDA Kft. láncos tárcsás boronája a NAK Szántóföldi Napok alkalmával mutatkozott be először a nagyközönség előtt Magyarországon. A géppremier után a gyártó úgy tervezi, hogy az eszközt a gazdálkodók számára is elérhetővé teszi kipróbálás céljából, ezért országjáró körútra készülnek.
A Fliegl termékpalettáján az első talajmunkagépként debütáló láncos tárcsás borona maximálisan illeszkedik a gyártó hitvallásába, miszerint a fenntartható gazdálkodás és a "zöld technológiák" jelentik a jövő mezőgazdaságát.
A borona teljes hossza közel 10 méter, munkaszélessége pedig megközelíti a 7 métert. Maximális munkasebessége ideális esetben 15-18 km/h. A Fliegl láncos tárcsás borona területteljesítménye – helyi adottságoktól függően – 9-12 hektár is lehet óránként.
Fliegl láncos tárcsás borona a NAK Szántóföldi Napok és Agrárgépshow szántóföldi bemutatóján – fotó: Agroinform.hu
Az eszköz erőgépigénye minimum 160 lóerő – a gépkapcsolat üzemanyag-fogyasztása pedig relatíve alacsony, 3,5 l/ha lehet, talajadottságoktól függően.
A munkagép robosztus, keresztirányú edzett-acélvázra épült, amelyre rombusz formában 4 darab nagy teherbírású, rugalmas lánc került felfüggesztésre. A láncokon egyenként 32 darab tárcsalap helyezkedik el.
A 6 méteres munkaszélességű gép talajra gyakorolt tömege 80-120 kg méterenként. Az eszköz össztömege hozzávetőlegesen 4 tonna. A láncos tárcsás borona szállítási szélessége 3 méter.
A gép jellegzetessége és legnagyobb előnye, hogy tökéletesen képes követni a talaj egyenetlenségeit és tarlóhántás alkalmával páratlanul aprólékos – finom aprításra képes az éles szélű tárcsalapoknak köszönhetően – még a kukoricaszár esetében is. Ez utóbbi hatalmas előny a kukorica növényvédelme szempontjából is, hiszen alapos aprítás mellett a kártevők kevésbé tudnak áttelelni a szármaradványokban.
Az első hazai gépbemutatón az eszköz nagy zöldtömegben mérette meg magát – fotó: Agroinform.hu
A géppremier megtekintése után Ackermann Tamással, a FLIEGL ABDA Kft. cégvezetőjével beszélgettünk az aktuális gépbeszerzési pályázatok tükrében.
– Óriási érdeklődést tapasztalunk a gazdálkodók részéről a magyar gyártású prémium munkagépek – tartálykocsik, szállító- és pótkocsik, valamint letolókocsik iránt. Ennek egy részről nagyon örülünk, más részről pedig szeretnénk felhívni a mezőgazdasági termelők figyelmét arra, hogy az aktuális piac többrétű alapanyaghiány közepette hatalmas acél-hiánnyal is küzd, amely beláthatatlan mértékű áremelkedéssel párosul. – hangsúlyozta Ackermann Tamás.
– Mindezekre való tekintettel arra kérem a gazdálkodókat, hogy igyekezzenek minél hamarabb felmérni a saját gazdaságuk igényeit és ezek után olyan konkrét géptípusokra pályázzanak, amelyekre valóban szükségük van, így gyártóként mi is fel tudunk készülni a valós igényekre. Ellenkező estben sajnos a gépbeszerzések megvalósulásának ideje akár több mint egy évet is igénybe vehet, ugyanis a pillanatnyilag kialakult, felmérhetetlen gépvásárlási igényeket a piaci helyzet tükrében nem lesz könnyű kiszolgálni.