Forradalmi újítás

Úgy tűnik, hogy az Új-Dél-Walesi Egyetem kutatóinak sikerült kiküszöbölni azt a problémát, amire máig még senki nem volt képest. A szilárdtest-akkumulátorok egyik legnagyobb gondja eddig az volt, hogy bizonyos töltési ciklust követően jelentősen csökkent a teljesítményük, így az élettartamuk sem volt örökös. A mostani eredmény forradalmi lehet, ha sikerül kereskedelmi forgalomba hozni.

A mostani akkumulátorok nagy hátránya, hogy minél többször töltjük, annál gyorsabban veszítenek a kapacitásukból. Nem véletlen, hogy a néhány éve használt mobilok már alig bírnak ki pár órát egyetlen feltöltéssel, ezért a többség 1-2 éven belül lecseréli azt. Emiatt az emberek egy része még mindig tart az elektromos autók vásárlásától, nem véletlenül. - írta meg a HVG.

Ausztrálok kutatók jöttek rá a megoldásra

A Nature Materials című tudományos lapban nemrég megjelent egy publikáció, amiből kiderül, hogy az ausztrál kutatók létrehoztak egy olyan akkumulátort, ami kiküszöböli a rövid élettartam problémáját.

Az IFLScience szerint a lítiumion-akkumulátorok folyékony elektrolitjával ellentétben a szilárdtest változatok szilárd közegben áramoltatják az ionokat a töltés során. Ennek hatására nemcsak gyorsabban töltődnek, hanem biztonságosabbak is. Az új akkumulátorok valamivel több energiát képesek tárolni, mint a folyékony típusok.

A kutatók által kifejlesztett új típus esetében nem áll fenn a folyékony elektrolit problémája. Ez azt jelenti, hogy az elektródák nem tágulnak vagy szűkülnek, amikor az ionok áthaladnak rajtuk, tehát szinte egyáltalán nem károsodnak. A következmény pedig egy olyan akkumulátor, amelynek a kapacitása az idő múlásával sem romlik.

Lassan talán nem lesz szükség arra, hogy 2 évente telefont cseréljünk - fotó: pexels.com

Természetesen az új gyártmányt teszteknek vetették alá, amely során 400 feltöltési és lemerítési ciklust bírt ki a szerkezet úgy, hogy közben semmilyen problémát nem tapasztaltak. Bár a akkumulátor egyelőre nem teljesen tökéletes, azonban az egyetem kutatói folyamatosan dolgoznak a felmerülő hibák kijavításán.

Ha elkészülnek, akkor az elektromos autókat az eddiginél jóval gyorsabban fel lehet majd tölteni, sokkal tovább bírják majd egyetlen ciklussal, miközben az akkumulátor egyáltalán nem károsodik. Valószínűleg olcsóbbak is lesznek, mint a most forgalomban lévő változatok.