A hazai piacon valószínűleg inkább csak hallomásból vagy hírekből ismert gépről van szó. Sokan megcsodálják az írországi vagy a Brit-szigeteken lévő legelőket, füves területeket, hogy „milyen fantasztikus zöld és dús a fű". Igaz, ennek főleg éghajlati tényezői vannak, de a takarmányminőség vagy a terméshozam miatt a kaszálónak, legelőnek emberi gondozásra, ápolásra is szüksége van, sok-sok hektár esetén pedig megfelelő célgépre. Az ír gyártó Auctus modelljének premierje a birminghami LAMMA kiállításon lesz januárban.

Auctus

Az Alstrong Auctus továbbfejlesztett, második generációs gyepmegújító gép – fotó: www.alstrong.ie

Megújult konstrukció

Egyedi, nagy teljesítményű gép, amely sokoldalúbb és kifinomultabb lett. Újdonság a giroszkópos vonógerenda, az újratervezett hasító lapátok és az új, szabadon futó "forgó kaparó". Mostantól fekete alapszínben, 35%-ban horganyzott alkatrészekkel, nagy felfekvésű abroncsozással, légfékkel a vontatott kivitelnél, szériában sárvédőkkel és LED-es közúti világítással és munkalámpákkal rendelkezik.

Mindenféle méretű vetőmagot képes kezelni, az 1 kg/hektáros finom vetőmagtól a 80 kg/hektáros fűmagig. Megfelelő körülmények között akár 6,47 hektár/óra teljesítményre is képes. Ezt a többcélú gépet úgy tervezték meg, hogy egy menetben, szántott talajba, kiégetett parlagra vagy meglévő legelőre vethető magokat vethet.


A legújabb generációs gép egy új, kétpontos giroszkópos rendszerrel csatlakozik a traktorhoz. Ez váltotta fel a korábbi egyszerű vonórudat, amely a hárompont függesztéshez volt rögzítve. Az új giroszkópos vonórúdrendszer immáron szériafelszereltség, és hatalmas előrelépést jelent, sokkal jobb manőverezést biztosít. Akár 90 fokos elfordulást is enged mindkét irányban – külön előny sorvégi visszafordulásnál –, de javítja a gép talajkövető képességét is.

vetőgép

vetőgép

A hasító lemezek és prizmahenger – fotók: www.alstrong.ie

Az új kialakítás azt jelenti, hogy a gazdák szabadon cserélhetik a gépet traktorról traktorra, függetlenül a gumiabroncsok méretétől, és egyszerűen beállíthatják az emelőkarok magasságát.

vetőgép

vetőgép

Magfeltöltés és munkafolyamat – fotók: www.alstrong.ie

A sokoldalúság növelése érdekében a rugós hasító lemezek hegyeit is újratervezték, így még agresszívebb hatást fejtenek ki. A szögletes csúcsok 8 mm-es Hardoxból készülnek, felkarcolják a felszínt, megtörik és eltávolítják az elhalt anyagot, megnyitva a sávot a talaj és a magvak közötti kapcsolathoz. A két sorban lévő tizenegy rugós lemez hidraulikusan állítható menet közben, és a merevítés segít a terhelés elosztásában. Ez az új kialakítás nagymértékben növeli a gép rugalmasságát, ezért nehezebb körülmények között is hatékonyan működik.

A tüskés dobhenger, amelyet a felverődött talaj és a felszíni sérülések kijavítására terveztek, a hasító lapátok után következik. A dobot 60 darab, egyenként 80 mm-es késsel szerelték fel, amelyek négyzetméterenként 14-szer vágják a talajt, ami hektáronként 22.892 vágásnak felel meg. Ez levegőzteti a gyökérzónát, lehetővé téve a levegő és a víz gyorsabb behatolását, ösztönözve a növekedést. Amennyiben nagyobb súlyra és lefelé irányuló erőre van szükség, a dobot meg lehet tölteni vízzel. Ezáltal a gép száraz tömege 4,5 tonnáról 5,3 tonnára nő, ami további 800 kg-ot jelent.

A levegőztető henger a felszínen fut. Annak érdekében, hogy sáros körülmények között ne tapadjon rá a talaj, az Alstrong most új forgókaparóval látta el. Ez a szabadon forgó kaparóhenger úgy van kialakítva, hogy a dobhoz közel és a tüskék között fut, így eltávolítja a talajt és kisebb rögöket, mielőtt az felhalmozódna, betömörödne.

gyepfiatalításgyepfiatalítás

Gyepfiatalítás lényege – fotók: www.alstrong.ie

A két sor hidraulikusan vezérelt tüske átmérője 11 mm-ről 12 mm-re nőtt. Ezeket úgy tervezték, hogy serkentik és tovább kondicionálják a gyepet, és a robusztusabb tüskék még mélyebbre hatolnak. Ez munka közben a fülkéből is beállítható. Ezt követi egy 560 mm-es öntisztító prizmahenger, amely befedi a magokat, és tömöríti a magágyat.

A vetőegység mostantól intelligens motorral rendelkezik, beépített kódolóval. Ez valós idejű információkat továbbít a motorról a vezérlőegységbe. A kijuttatási sebességtől függetlenül a motor mindig 100%-os nyomatékkal működik, így a kijuttatás abszolút pontosan megy végbe.

A vetőmag mennyisége menet közben is módosítható a fülkében lévő vezérlőegységen keresztül, amely élőben mutatja a talajsebességet, figyelmeztet a tartály alacsony szintjére, és rögzíti a vetésterületet.

vetőgép

Munkamélység-beállítás – fotó: www.alstrong.ie

Az Auctus tervezésekor azt tűzték ki célul, hogy egy egyedi, nagy teljesítményű vetőgépet építenek, az ügyféligények maximális figyelembevételével.

Egyetlen munkamenetben át lehet menni egy szántott földterület megműveléséről és vetéséről egy leégett talajon végzett nullszántásos újravetésen át egy fiatalító munkáig anélkül, hogy bármilyen beállítást meg kellene változtatni, eltekintve attól, hogy a traktor vezetőfülkéjéből átállítjuk a talajművelés intenzitását.

Megfelelő körülmények között ezek a gépek akár 6,47 hektár/óra teljesítményt is elérhetnek.

Forrás: www.alstrong.ie