Ezek az innovációk a sávos műveléstől a gépautomatizálásig, a menedzsmentrendszerektől az applikációkig, az öntözéstől a növényvédelemig és a tápanyag-visszapótlásig terjedően széles területet ölelnek fel – áll az Agritechnica honlapján. A világ egyik legnagyobb agrárgépészeti seregszemléje november 12. és 18. között várja az érdeklődőket a németországi Hannoverben.

A mezőgazdasági munkafolyamatok automatizálása gyorsan fejlődik. Ma már szenzor/aktuátor kombinációkon alapuló, mesterséges intelligenciát alkalmazó kamerarendszerek segítik a gépkezelőket a munka elvégzésében és a gépek teljesítménypotenciáljának jobb kihasználásában.

Az idei újdonságok közül az iQblue rendszert a Lemken fejlesztette ki és ezüstérmet nyert. A kameraalapú rendszer folyamatosan ellenőrzi a munkaeszközök állapotát és kopásának mértékét, lehetővé téve az eszközök cseréjét még a meghibásodás előtt. Az ISOBUS-szabványos Tractor-Implement-Management (TIM) segítségével a munkagép hozzáférhet a traktorhoz, és önállóan vezérli az olyan funkciókat, mint a menetsebesség, a kormányzás, a kardántengely fordulatszáma vagy a hátsó hidraulika emelési magassága. Az iQblue connect esetében az eke vagy a félig függesztett grubber a TIM-en keresztül vezérli a traktor vezérlőszelepét, hogy a gép beállításait az előirányzott értékekhez igazítsa. Ez a rendszer létfontosságú az autonóm gépek üzemeltetéséhez, de alkalmazható a hagyományos traktorokon is.

agritechnica

A Radical Agronomics™ átformálja a talaj tápanyag-gazdálkodásának kezelését – forrás: Precision Planting

Elérhetők már a tápanyag-visszapótlás automatizálásának és optimalizálásának rendszerei, amelyek különböző gyártók gépeinél is alkalmazhatók. Az Agritechnica idei kiállításán egy német gyártó még egy olyan drónt is kínál, amelyet hőkamerával szereltek fel, s lehetővé teszi a vad védelmét például kaszálás során.

A vezetők terhelésének és a munkaszervezésnek javítása érdekében modern menedzsmentrendszerek jelentek meg. A traktorokat kvázi érzékelőként használják a terület geometriájáról és a talaj változásairól szóló információk központi adatbázisba való továbbításához. Innovatív menedzsmentrendszerek már elérhetők emberi felügyelet nélküli robotflottához is; ez a jövőben várhatóan jelentősen csökkenti a munkaidőt.


A szerviz munkatársai terhelésének enyhítése érdekében különböző gyártók olyan AI-alapú rendszereket kínálnak, amelyek alkalmasak az alkatrészek pontos beazonosítására, illetve AR szemüveget kínálnak a javítási folyamatok támogatásához, akár kint a szántóföldön is.

Ezüstéremmel ismerték el az AgXeed által fejlesztett "3A - Advanced Automation and Autonomy" szoftverrendszert. A rendszer nyitott interfészeket kínál és előzetes tervezést tesz lehetővé az "AgXeed Box" segítségével, amely már biztosítja a különböző gyártóktól származó talajművelő eszközök integrációját. Az optimalizációs folyamat hatékony és hibamentes feladattervezéssel kezdődik, majd érzékelő-aktuátor kombinációk segítségével folytatódik. Az olyan információk, mint a talajművelés során begyűjtött adatok, beilleszthetők a későbbi munkafolyamatokba.

Az öntözés és tápanyagkezelés területén szintén új innovációk segítenek a víz és tápanyagok hatékonyabb felhasználásában, a fenntartható mezőgazdaság érdekében. Ezek sorában például a Precision Planting LLC által kifejlesztett "Radicle Agronomics" rendszere ezüstérmet nyert. A rendszer két komponenst tartalmaz: a "GeoPress"-t, amely a felvett talajmintákat, újrafelhasználható geo-referált konténerekbe tölti és tárolja, továbbá automatikus geo-referenciálást végez. A második komponens, a "Radicle Lab", egy teljesen automatizált, öntisztító talajlaboratórium, amelyet kalibrálni lehet és 3x3 méteres területet fed le. Ezen a szakterületen további innovációk is elérhetők, például döntéstámogató rendszerek a víz, tápanyagok és növényvédelmi anyagok erőforrás-hatékony és optimalizált felhasználásához.

Az idei digitális rendszerek és informatika területén bemutatott összes innováció célja a munka optimalizálása és végsősoron a versenyképesség növelése. Számos gyártó rendszermegoldásokat kínál saját technológiája optimalizálására, míg néhány cég már tett lépést a különböző gyártók számára kifejlesztett rendszermegoldások irányába is. Ez az út vezet a "smart" mezőgazdaság felé. Csak ez teszi lehetővé a termelési rendszerek egészének optimalizálását, miközben növeli a munkateljesítményt és a minőséget.

Az Agroinform az Agritechnica kiállítás hivatalos online médiapartnere.