Az internet jóvoltából az információszerzés terén elénk táruló lehetőségeket a kereskedők, a gyártók és a gazdálkodók is rendszeresen használják. Nagy előny az értékesítésben, hogy a kereskedők, eladók a termékeiket célzottan képesek a potenciális használóknak bemutatni.

eke és traktor a szántóföldön

A kereskedők, gépeiket áruló gazdák számára nagy előny az online értékesítés lehetősége – fotó: Shutterstock

A gépgyártók és a kereskedők

Az  Agroinform által az AGROmashEXPO keretein belül megrendezett „Mi Terem a neten?" agrármarketing konferencián a kereskedelmi és marketingoldalról érkező előadók feltárták a költséghatékony vevőszerzés módszereit, ismertették a termékek vevőcentrikus bemutatását. Részletesen megmutatták, hogy egy olyan felépítésű portál, mint az Agroinform.hu, milyen lehetőségeket nyújt a portékájukat értékesíteni szándékozó kereskedőknek és gazdálkodóknak. Most is több mint 2,5 millió hirdetés található a portál piacterén, de soha nem lehet tudni, hogy a Neked legmegfelelőbb gép vagy szükséges alkatrész hol található.

Ami sokat változott és a jövőben is változni fog: a gépgyártók könnyen elérhető, bőséges információt tudnak a potenciális vásárlók számára biztosítani. Amennyiben ezek az információk rendelkezésre állnak, a beruházás műszaki specifikációja könnyen összeállítható, a különböző termékek részletesen összehasonlíthatók.

Nagyításhoz kattints a táblázatra:

mezőgazdasági gépek specifikációja

A gépek specifikációi elérhetők a gyártók és kereskedők honlapjain – forrás: Fecsó Gábor

Mire használhatod Te az internetet?

Az internet nemcsak az eladók kezében hasznos eszköz, hanem a beruházás előtt álló gazdálkodók is kihasználhatják az információ könnyű hozzáférésének lehetőségét. A gépgyártók honlapjain elérhetők az egyes termékek műszaki adatlapja, prospektusok és bemutató anyagok, sokszor látványos videó formájában.

A beruházás előkészítési fázisában ezek az adatok és információk komoly bázisát képezik a döntés-előkészítésnek. A vásárlást megelőzően a gazdálkodó pontosan meg tudja határozni a termelési, agrotechnikai igényeknek legjobban megfelelő konstrukciót, a szükséges opciós tételekkel együtt.

Például ha egy traktorvásárlás kerül előkészítésre, akkor nemcsak egy motorteljesítmény-adat a rendelkezésre álló információ, hanem részletes képet kaphatsz az egyéb műszaki paraméterekről, mint a hidraulikaszivattyú maximális folyadékárama, a hárompont emelőképessége vagy akár az elérhető abroncsválaszték.

A legtöbb olyan fontos paramétert megismerheted, amely a termesztéstechnológia szempontjából alapvető. Ha a beruházás előtt pontosan összeállítod a műszaki igényeket, akkor már az előkészítés korai szakaszában kizárhatod a célnak nem megfelelő gépeket. Amelyek pedig a műszaki adatok alapján megfelelőnek bizonyulnak, könnyen összehasonlíthatók akár az ingyen elérhető traktor-összehasonlító táblázat segítségével.

John Deere traktor

Gépvásárláskor keressük meg az elérhető legtöbb információt az adótt gépről – fotó: Shutterstock

A gazdálkodót és a kereskedőt összekapcsoló alkatrész-webáruházak a vásárlás gyors és egyszerű módját jelentik a vevők számára. Az online alkatrész-katalógusok, amelyeket egyre több gyártó az üzemeltetők rendelkezésére bocsát, sok segítséget jelentenek a gazdának akár az alkatrészek beazonosítása, akár a legkedvezőbb ár és szállítási feltételek keresése terén. Ehhez kapcsolódóan ide kattintva olvashatsz egy régebbi cikkemben is.

A közösségi média és az Agroinform.hu portál fórumai is remek lehetőséget jelentenek a tájékozódásra, az információk beszerzésére. A kiszemelt gépet már használó gazdák véleménye, tapasztalatai általában megtalálhatók ezeken a felületeken, és ha mégsem, könnyen kikérheted bárkinek a véleményét.

Kedvezőtlen hatások

Az internet használatának azonban vannak kedvezőtlen hatásai is. Elsőként megemlíteném a személyes kapcsolatok számának csökkenését. Úgy gondolom, hogy társadalmi szempontból ez nagyon káros folyamat. A személyes beszélgetések során nem csupán a jól előkészített írott vagy képi információt adja át az, aki kommunikál, hanem a pillanatnyi nonverbális jelzések is „vágatlanul" kerülnek közlésre.

Ami pedig a hatékonyságot illeti, a sok információ befogadása és feldolgozása is igen időrabló lehet, ha valaki nem céltudatosan használja az internetet. Sajnos a keresés közben fellelhető tartalmak lehetnek megtévesztőek vagy hamisak is. Erre figyelmeztetnek minket a védelmi rendszerek, de ami nem kifejezetten káros az informatikai eszközökre, azt a vírusvédelem sem fogja kiszűrni. A megszerzett információt mindig szkeptikusan kell fogadnod, győződj meg a tartalom helyességéről vagy valódiságáról.

Gépesítési terv

A gépesítési terv: műszaki alapokon, pénzügyi számításokkal alátámasztva, az álmok, a vágyak nyereséges elérésének a lehetőségét adja a kezedbe. Megvalósítható céllá formálva racionális alapokra helyezi a meghozott döntéseket. Az érzelmek mellett így a valóságos szükségletek is előtérbe helyezhetők.

Elkerülheted, hogy a vásárlást követően megbánd a döntést vagy utólagos magyarázatokat kelljen keresned a beruházás észszerűségének alátámasztására.

Mindenképpen tervezz! Agronómiai feltételek alapján, a szezonok időtartamához szabottan a megművelt terület függvényében gondold át a szükséges gépberuházásokat. Legalább 2-3, de inkább ötéves időintervallumban gondolkozz. Ne várj a támogatásokra, de ha lehetőség van rá, mindenképpen használd ki.

Mérlegeld, hogy mennyire van szükséged az adott gépre! Van, amikor elkerülhetetlen a beruházás, van, hogy szükséges, de előfordulhat, hogy a fejlesztés fenntartása miatt fontos. Erről bővebben olvashatsz ebben a cikkemben is.

traktor és vetőgép munkában

A terület, a technológia és az idő függvényében határozd meg a szükséges kapacitást – fotó: Fecsó Gábor

Mit tehetsz, hogy a gépvásárlást ne hibázd el?

1. Vedd fel a kapcsolatot azokkal a gazdákkal, akik már használják a gépet!

Nem lesz nehéz dolgod, akár az Agroinform.hu portálon is indíthatsz fórumtémát. Ha csak teheted, nézd meg élőben, munka közben a gépet. Kérd ki a véleményét a gépkezelőnek! Fontos, hogy olyan embernek is meghallgasd a véleményét, aki a géppel dolgozik.

2. Térképezd fel, hogy az üzemeltetés során milyen költségeid lehetnek!

Kérj ajánlatot a kopó alkatrészekre, számold ki vagy becsüld meg az éves fenntartási költségeket. Motoros gép esetén kérj árajánlatot az éves szervizanyagra. A webshopok ajánlatait is alapul veheted az üzemeltetés során várható ráfordítások számításánál.

3. Hasonlítsd össze a műszaki paramétereket!

A gyártók és kereskedők honlapjain elérhetők a gépek műszaki paraméterei. Ezeket összehasonlítva kiválaszthatod a számodra megfelelő konstrukciót, és meghatározhatod a szükséges opcionális tételeket is. Manapság a gyártók igény szerint, modulárisan építik össze a gépeket. Ezzel lehetővé válik akár egy típuson belül is sok-sok változat és felszereltség megvásárlására. Használd az ingyenesen elérhető traktor-összehasonlító vagy a pótkocsi-összehasonlító táblázatot. Ezekben egy-egy paraméter mellett megtalálod a pontos leírást és azt is, hogy miért fontos az adott műszaki jellemző.

traktorvásárlás tervezése

A hatékony munkavégzés alapfeltétele az eszközök folyamatos kiszolgálása – fotó: Fecsó Gábor

4. Nézz utána, hogy milyen színvonalat képvisel a szolgáltató!

Keresd meg a szolgáltatókat, akik képesek ellátni a gépet. Mérd fel, hogy egy esetleges meghibásodás esetén milyen gyorsan sikerülhet talpra állítani a gépet. Ha egy szemenkénti vetőgéphez egy alkatrészre 4-6 hetet kell várni, akkor abban a szezonban már biztosan megcsúsztál.

Tájékozódj a szolgáltató felkészültségéről és gyorsaságáról. Ha megfelelően képzett, tapasztalt szakemberek, gyorsan képesek reagálni egy-egy hibára, akkor kisebb az esélye, hogy a pácban maradsz.

5. Beszélj a helyi szerelővel!

Kérd ki a véleményét! A szervizszakemberek fontos információk és komoly tapasztalat birtokában vannak, többségük roppant segítőkész és őszintén tájékoztat a várható problémákról is.

6. Figyelj arra, hogy a kiszemelt gép illeszkedjen a technológiai sorba!

Egyeztesd a munkaszélességeket, a gép képes legyen a megelőző művelet után hatékonyan dolgozni. Például a vetőgéppel olyan művelőnyomot kell készítened, amely alkalmas a tápanyag-utánpótlásra és a növényvédelmi munkák végrehajtására is.

7. Figyelj a kiszolgálásra!

A munkagépek teljesítményét erősen korlátozhatja a nem megfelelő kiszolgálás. Ha a vetőgéphez nem jut el időben a vetőmag, a permetezőhöz a vegyszer vagy a víz, a napi teljesítmény akár a felére is visszaeshet. Hasonló helyzet állhat elő a betakarítás során is. Hiába a nagy teljesítményű kombájn, ha a nap nagy részét a tábla szélén tölti, várakozik a szállítókra.

pénzügyi tervező

Használd a pénzügyi tervezőt – forrás: Fecsó Gábor

8. Tervezd meg a pénzügyi hátteret!

A mezőgazdasági gépberuházás nem egy évre vagy néhány szezonra szóló döntést jelent. A gépek sok esetben 10 évig vagy még tovább szolgálják a gazdaságot. Ilyen időtartományban az üzemeltetés költségei könnyen meghaladhatják a vásárlásra fordított összeget. Az előkészítés során nemcsak a műszaki tartalom és a kiszolgálás fontos, hanem a beruházás megtérülését is szem előtt kell tartani. Ha a gép költségei meghaladják a használatával elérhető haszon mértékét, akkor érdemes elgondolkodni a megvalósítás szükségességén.

Használd az ingyenesen elérhető traktorcsere-szimulátort. Ennek segítségével összehasonlíthatod a különböző gyártmányok összes költségét is.

Összefoglalva: az internet új lehetőségeket nyitott meg az információszerzés terén. A kereskedők, a gyártók és a gazdálkodók is használják a feltáruló lehetőségeket. Ami sokat változott és a jövőben is változni fog: a gépgyártók könnyen elérhető, bőséges információt tudnak a potenciális vásárlók számára biztosítani. Amennyiben ezek az információk rendelkezésre állnak, a beruházás műszaki specifikációja könnyen összeállítható, a különböző termékek részletesen összehasonlíthatók. Az értékesítés során a kereskedők, eladók a termékeiket célzottan képesek a potenciális használóknak bemutatni.

Tervezd meg a beruházásokat legalább 3-5 évre előre! Vedd figyelembe az agrotechológiai követelményeket, a területet és a rendelkezésre álló időt! A szükséges munkagéphez válassz erőgépet! Figyelj a gépek kiszolgálására is.

Jó tervezést, okos döntést kívánok:
Fecsó Gábor