A 40. AGROmashEXPO keretében megtartott Mi terem a neten? agrármarketing konferencián Csanádi Tamás a MEGOSZ elnöke, Ackermann Tamás, a Fliegl Abda Gépgyártó Kft. ügyvezetője és Fecsó Gábor, mezőgazdasági gépészmérnök világítottak rá a magyar mezőgazdasági gépgyártás és gépkereskedelem kulisszatitkaira és arra, hogyan vásárol gépet a magyar gazda. A fiatalok már tudatosabban terveznek.

Honnan indul egy mezőgazdasági munkagép fejlesztése?

"A gépbeszerzés tulajdonképpen egy folyamat közepe, hiszen az értékesítés előtt majdnem ugyanannyi idő telik el, mint a gép használata során" – vágott bele a közepébe Csanádi Tamás. A következő generációs mezőgazdasági gép kifejlesztéséhez az egész folyamatból információkat nyernek a gépgyártók, a cél természetesen az, hogy létrehozzák a következő generációs mezőgazdasági haszongépet, ami többet tud, mint az elődje.

Hogy egy fejlesztés "irányba álljon", rengeteg információt kell összegyűjteni. Sok értékes viszajelzés érkezik a gazdáktól az alkatrészekről, a szervizes kollégáktól, és meghatározóak a versenytársak által kijelölt trendek. Nem lehet elmenni a belső igények mellett sem, hiszen gyárthatónak is kell lennie az új ötletnek.

Csanádi Tamás

Csanádi Tamás a Mi terem a neten? agrármarketing konferencián – Fotó: Agroinform.hu

A gépgyártók számára fontos szempont, hogy olyan gépek gyártásával foglalkozzanak, amelyek később felokosíthatóak, és nem csak digitálisan. Mivel hosszú időre választunk egy gépet, fontos, hogy alkalmas legyen arra, hogy esetleg egy új növénykultúra esetén át lehessen alakítani például egy adapterrel.

Ami technológia a vevőnél rendelkezésre áll, pontosan arra kell egy megfelelő gépet rendelkezésre bocsátani. Azokban az esetekben, amikor a fejlesztő, a gyártó és az értékesítő össze van kapcsolva, ez nem is jelent gondot, sok példát látni erre a hazai cégek működésében. Az elhibázott gépbeszerzések egy része abból adódik, ha ez a három elválik egymástól, és botladozik az utánkövetés.

Ha megvan az összhang a fejlesztő, a gyártó, az értékesítő és a beruházó rendelkezésre álló technológiai lehetőségei között, akkor tovább lehet árnyalni a döntést azzal, ha körülnézünk például a Menőgazdászok csoportban, és megnézzük sikeres vagy kevésbé sikeres beruházásokon túl lévő gazdák véleményét.

Összességében a beszerzés akkor lehet sikeres, ha a beruházó a növénykultúra vagy állatállomány által meghatározott technológiából indul ki, sorra veszi a szükséges munkagépeket, és végül ehhez választ erőgépet.

A magyar munkagépgyártás magasabb színvonalú, mint amivel a magyar gazdák nap mint nap találkoznak

Ackermann Tamás szerint minden egyes gép eladása esetében kulcsszerepe van az image-nek. A márkaimage az, ami által be lehet kerülni abba a bizonyos körbe, amiben ha szóba jön egy gépvásárlás, akkor ez a márka jusson eszébe a gazdálkodónak. "Ha azt hozza ki a matek, hogy egy új beruházás meg fog térülni, akkor azoknak a gépeknek van előnyük, amelyeknek megfelelő az imidzsük" - mondta Ackermann Tamás.

Ackerman Tamás

Ackermann Tamás, a Fliegl Abda Gépgyártó Kft. ügyvezetője – Fotó: Agroinform.hu

A matek azonban ritkán van rendben, elmondása szerint a gépberuházások általában nincsenek jól előkészítve. Például egy kombájn beszerzését meg kell, hogy előzze a logisztikai háttér felülvizsgálata, hiszen megfelelő logisztikai kiszolgálás nélkül nem fogja tudni hozni azt a területi teljesítést, amit az értékesítő mondott. Még ma is gyakori, hogy érzelemből választanak gépet a gazdálkodók, a kereskedelmi szektorban pedig kevés az olyan kereskedő, aki nem csak eladni akar, hanem komplett megoldást kínál. A kettő együtt könnyen vezethet ahhoz hogy később a gombhoz kell keresnünk a kabátot. Üdítő fejlemény szerinte, hogy a fiatalok a gazdálkodási célt nézik, azt, hogy mit várnak a mezőgazdaságtól, mivel akarnak foglalkozni, és valóban ahhoz választanak munkagépet, majd erőgépet. Esetükben már kopik az érzelmi alapon történő döntéshozatal.

Jellemző a mai gépgyártásra, hogy a magyar munkagépgyártás magasabb színvonalú, mint amivel a magyar gazdák nap mint nap találkoznak. Olyan problémákba ütköznek bele a magyar gépgyártók, hogy az erőgépek nem tudják kiszolgálni a munkagépeket, sokszor a traktort kellene "felokosítani". Jó lenne már például, ha kisebb üzemanyag-fogyasztással mennének az erőgépek, könnyebben szabályozható hidraulika-rendszerre, load sensing-re lenne szükség.

A Fliegl Abda két nemzetközi termékfejlesztési díjat is nyert, az egyiket gépek továbbfejlesztése kapcsán (digitális és mechanikai fejlesztés), illetve egy honosítási folyamatot is elindítottak a sekély talajművelő gépek termékkörben.

A gépvásárlás a tervezéssel kell, hogy kezdődjön

"20 éves tapasztalat alapján tudom kijelenteni, hogy a magyarországi gépberuházások gazdálkodói oldalról nincsenek jól előkészítve" - ezzel a felütéssel indította hozzászólását Fecsó Gábor.

Tulajdonképpen ma már a gépgyártók nagyon sokféle igénynek meg tudnak felelni, de természetesen nem akkor, ha aratás előtt egy héttel találja ki a gazdálkodó, hogy szüksége lenne egy kombájnra.

Fecsó Gábor

Fecsó Gábor, az Agroinform szakújságírója – Fotó: Agroinform.hu

A gépvásárlás ideális esetben a tervezéssel kezdődik, és így jutunk el a végeredményig:

  • Eldöntöm, a rendelkezésre álló termőföldön az idei szezonban milyen növénykultúra termesztésébe fogok.
  • Azután mérlegelem az agrotechnikai lépésekre rendelkezésre álló időt.
  • Kiválasztom azt a munkagép-teljesítményt, amivel az adott idő alatt az adott területet meg tudom művelni.
  • Tisztában kell lenni azzal, hogy milyen hidraulikateljesítményt, vonóerőt, erőgép-tömeget, motorteljesítményt várok el.
  • Milyen pénzügyi kerettel tervezhetek, eszerint új vagy használt erőgépben kell gondolkodnom?
  • Csak ezután következik a traktorválasztás kérdése.

A választáshoz pedig temérdek információ áll rendelkezésre, például az internetes források alapján szinte tökéletesen összehasonlíthatóak az egyes gépek paraméterei.

Az ideális gép beszerzésének az is korlátja, hogy a gazdálkodók sokszor a támogatási lehetőségekhez időzítik a gépvásárlást, ami egyrészről természetesen érthető. Másrészről azonban a kereskedők sokszor nehezen tudják áthidalni azt a hézagot, ami a hirtelen jelentkező igény és a rendelkezésre álló gépállomány között van.

A szakember összegzésként azt a tanácsot adta a gazdálkodóknak, hogy legyenek jóban a kereskedőkkel, a gyártókkal, igyekezzenek minél pontosabb specifikációt meghatározni a gépvásárlás előtt, hogy végül ne kelljen a kalapot földhöz csapni a méregdrága, de mégsem megfelelő mezőgazdasági gép mellett állva.

Fecsó Gábor, az előadása alapján egy még részletesebb cikkben is ki fogja fejteni a gépvásárlás alapszabályait.