A CASE IH egyrotoros kombájntechnológia előnyeiről – így például a gyors és akadálymentes anyagáramlásról, a kíméletes, mag-a-magon cséplésről, valamint az aratási munkák korai kezdésének és késői befejezésének lehetőségéről – minden bizonnyal már sok gazdálkodó hallott.
Most azonban egy olyan kisfilmet mutatunk, amelyben a CASE IH gumihevederes járószerkezettel szerelt kombájn előnyeit ismertetjük.
Tiszasülyön jártunk az AGRO-BÉKÉS Kft. munkatársaival, valamint az osztrák CASE IH gyári kombájnspecialistákkal, ahol Fekete József gazdaságában egy gumihevederes CASE IH 7240-es kombájnt figyeltünk meg munka közben. A talajkímélő gazdálkodás mellett több oka is volt a termelőnek, amely a gumihevederes technológia mellett szólt.
Nagyon szélsőséges körülmények között kell termelni Tiszasüly határában, hiszen vagy a szárazságtól vastagon kirepedezett talajjal, vagy a hirtelen lezúduló csapadékkal kell megbirkózni a munkák során. Az elmúlt évek tapasztalata alapján a gazdálkodó meghozta azt a döntést, hogy – egyféle szemléletmód-váltással párhuzamosan – gumihevederes járószerkezettel szerelt kombájnra vált. Mindeközben a kapacitásnövelés is elsődleges szempont volt, így az új kombájn beszerzése a 140-es szériáról a 240-es szériára való váltást is jelentette.
A gumihevederes járószerkezet a 140-es kombájnszériához is választható
Mit kell tudnunk a gumihevederes CASE IH kombájnokról általánosságban?
A CASE IH gumihevederes járószerkezetét már 20 év távlatából jól ismerjük a Quadtrac nagytraktor révén – valamint a gumihevederes kivitel 2016-tól már a 140-es és sokkal korábban a 240-es kombájnszériákhoz is választható opció.
Szerelje át szabadon a gumikereket gumihevederes járószerkezetre!
A 140-es kombájnok hevederes járószerkezete annyiban különbözik a 240-es gépekétől, hogy CASE IH a Zuiberg gyárral közösen fejlesztette és azt a lehetőséget biztosítja a felhasználó számára, hogy utólagosan le- illetve fel lehessen szerelni a hagyományos gumiabroncsos kerekeket a kombájnra, így csak akkor kell gumihevederre váltani, ha azt az időjárási körülmények vagy a terepviszonyok megkövetelik.
A 140-es széria kombájnjain csak akkor kell gumihevederre váltani, ha azt az időjárási körülmények vagy a terepviszonyok megkövetelik
A 140-es kombájnszériához három különböző hevederszélességgel rendelhető járószerkezet:
- 61 cm
- 76 cm
- 90 cm hevederszélesség
A heveder felfüggesztésében is két verzió érhető el: egy olcsóbb, amelyik fix gumihevederes használatra szolgál, így hosszabb időt vesz igénybe ennek az átalakítása gumikerekes géppé – és egy drágább változat, amely esetében egy kapcsolókeret segítségével gyorsan lecserélhető a járószerkezet gumikerékre.
A 240-es széria hevederes járószerkezete esetében két típus rendelhető: a csillapított hevederes járószerkezet és a részben csillapított járószerkezet. Mindkét típus esetében elérhető a 61; 724; és 86,4 cm-es hevederszélesség.
A csillapított hevederes járószerkezet két feszítő görgővel és négy támasztó görgővel rendelkezik, amely utóbbi támasztó görgők hidraulikusan lengéscsillapítottak. A támasztó- és a feszítő görgők kialakítása egyaránt a heveder minél szélesebb felületen történő megtámasztását szolgálják.
Az új négygörgős rendszernél a komplex, hidraulikusan rugózott egy, illetve két karos himbarendszer kombinációjából álló felfüggesztésnek köszönhetően teljesen talajkövetővé tették a feszítőgörgők mozgását, így az egész járószerkezet, a hevederek felfekvőfelületén maximális talajkövetést nyújt. A görgőpárok páronként, egykaros himbarendszerrel vannak csatlakoztatva a járószerkezeten belül, melynél a himba egyik végpontja tengelycsappal csatlakozik a járószerkezet vázához, míg a másik végpont, a görgőpár két himbakaros felfüggesztéséhez az elfordulási tengelyközéppontban, királycsapos megoldással kapcsolódik. Ezt a görgőpár középpontot a függőleges, lengéscsillapított talajkövető mozgás megvalósítása érdekében még egy hidroakkumlátoros csillapítású felfüggesztéssel is megtámasztották felfelé.
Azért, hogy a görgőpárok görgői ne csak hosszirányban legyenek képesek a talajegyenetlenségek követésére, hanem keresztirányban is maximálisan kövessék a felszín változásait, a görgők egyenként, a már fentebb említett rugózott kétkaros szimmetrikus megoldásra – merőlegesen a himbakarok végpontjaira – szintén királycsapos megoldással csatlakoznak, így a görgők keresztirányban, a heveder felfekvőfelületének sávjában is képesek a talajfelszín maximális követésére.
Teljesen talajkövetővé tették a feszítőgörgők mozgását
A görgők belső részén hűtőbordák találhatók, amelyeknek kettős funkciója van: egyrészt a közúti közlekedés során bekövetkező felmelegedést csökkentik, másrészről pedig sáros munkakörülmények között öntisztító hatást gyakorolnak.
Közúti közlekedés esetén természetesen a gumihevederes járószerkezettel is elérhető a 25 km/h haladási sebesség.
|
Fontos hangsúlyozni, hogy a gumihevederes járószerkezet sem garancia arra, hogy bármeddig érő sárban-vízben arathatunk a kombájnnal!
A gumihevederes járószerkezettel ellátott kombájnoknak elsősorban talajtaposási kár csökkentő szerepük van, hiszen ezek a gépek üres állapotban is 17-20 tonna közötti tömegük van – használat közben pedig 25-30 tonnás üzemi tömeggel dolgozhatnak a kombájnok.
A gumihevederes járószerkezettel rendelkező kombájnok sokkal hosszabb felfekvőfelülettel rendelkeznek, mint a gumikerekes gépek, ezáltal maga a kombájn is sokkal stabilabb lesz. A CASE IH egyrotoros kombájntechnológia egyik legfontosabb gyakorlati előnye, hogy lehetővé válik a szélesebb asztallal történő nagyobb sebességű betakarítás – amely esetében ismét nagyon fontos a kombájn stabilitása munkavégzés közben.
Műszaki jellemző | Csillapított hevederes járószerkezet | Részben csillapított hevederes járószerkezet |
Feszítő görgők száma | 8 | 6 |
Felfekvőfelület hossza | 2,09 m | 1,86 m |
Felfekvőfelület (61 cm hevederszélességnél) | 1,27 cm2 | 1,13 m2 |
Felfekvőfelület (71 cm hevederszélességnél) | 1,49 cm2 | n.a. |
Felfekvőfelület (76 cm hevederszélességnél) | n.a | 1,41 m2 |