A Valtra márka jövőre ünnepli fennállásának 70 éves évfordulóját. Fejlesztései során mindig is szorosan együttműködött a Valmet motorgyárral, amely most AGCO márkanéven szerepel a piacon az amerikai gépgyártó konszern tulajdonában.

Sajátossága az egyedi kivitelű erőgépek kínálata, mert az ügyfelek szeretik azokat az összeállításokat, amelyek minden szükséges egységet tartalmaznak, de azokat nem kell megvásárolniuk, amelyek éppen számukra fölöslegesek. Ráadásul a gyári opciós csomagok tovább szabhatók testre – például egyedi festéssel vagy bőrborítású ülőfelülettel – a traktorgyártó saját műhelyében, az Unlimited Studióban.

Fürge és fordulékony

Jócsák Attila a hazai forgalmazócég képviseletében hozzátette: a felsőkategóriás termékeket gyártó Valtra folyamatosan gyűjti a visszajelzéseket a gazdáktól, hogy milyen igények mentén fejlesszék tovább a munkaeszközöket. Egy ilyen felmérés során került napvilágra, hogy a kisebb teljesítményű, N-sorozatú erőgépcsalád helyett – azokat ki is vonva a gyártásból – egy új széria lehet kelendőbb: így születtek a G-modellek.

a Valtra legújabb, 5. szériás traktorcsaládja

Az új G sorozat erőgépei igazi mindenesek.

Az új traktorcsalád bevezetésének másik oka, hogy a célzott 100–140 LE teljesítményszinten a felhasználóknak nincs szükségük az N-széria 6300 kilogrammos öntömegére, helyette megalkották a filigrán, fürge és fordulékony G(enius)-családot, az 5. traktorgeneráció első sorozatát. A „mindenes” modellek műszaki paramétereit homlokrakodási feladatok elvégzésére tervezték, a formai megjelenésük fő szempontja pedig a legjobb láthatóság és a személyre szabható felhasználói kényelem volt.

Költségmustra

A Magyarországon értékesített nyugat-európai traktormárkák körében az eladási számok alapján minden második a fent említett teljesítménykategóriában helyezkedik el. A viszonteladó portálunknak elmondta: évi 40 darab G-modell értékesítésével számolnak, amivel akár meg is duplázhatják a piaci részesedésüket ebben a szegmensben.

Noha a magyar piac legendásan árérzékeny, és a gazdák jellemző beszerzési hozzáállása, hogy minél erősebb géphez minél olcsóbban szeretnének hozzájutni, az utóbbi években az is érzékelhető, hogy egyre többen vizsgálják meg a kínálatot, és az egyszeri bekerülési ráfordítás mellett számba veszik az üzemeltetési (üzemanyag- és szervizelési) költségeket is.

Valtra G széria

A magyar piac legendásan árérzékeny.

Ez a szemlélet kedvez az olyan márkák értékesítésének, mint amilyen a Valtra is, hiszen a traktornak az adott gazdálkodás üzemórájára vetített költségei jól tervezhetőek, így a palettáról a konkrét feladatra és viszonyokra legkedvezőbb megoldások választhatók ki.

Kitágul a horizont

Egy másik trend a mai mezőgazdasági ágazatban a precíziós gazdálkodás térhódítása, amit Jócsák Attila tapasztalatai szerint ugyan egyelőre meglehetősen óvatosan fogadnak a hazai piaci szereplők, de egyúttal egyre szélesebb látószöggel figyelik a fejlesztéseket, tanulmányozzák a mintagazdaságokat, azok eredményszámait; ezek a korszerű megoldások pedig előbb-utóbb megjelennek majd a magyar gazdák mindennapi életében is.

Ebben a fénytörésben már nemcsak a termesztés teljes költségszerkezete az eszközválasztás vezérszempontja, hanem az eddigieknél egészségesebb növénykultúrák előállítása kerülhet fókuszba, ezekkel a modern módszerekkel ugyanis a földművelés inputanyagai is csökkenthetők; nemkülönben a termésátlagok is növelhetők.

a Valtra legújabb, 5. szériás traktorcsaládja

A korszerű megoldások előbb-utóbb megjelennek a magyar gazdák mindennapi életében is.

A precíziós gazdálkodás hatékony üzemmenetét többek között okos munkagépek és az azokat kiszolgáló okostraktorok használata biztosítja. A digitalizáció tehát ebben az ágazatban is túlmutat a telemetriai megoldásokon, az adatkezelő és farmgazdálkodási szoftverek alkalmazásán és átjárhatóságán; a gépek felszereltségét is fejleszti.

A Valtra például nyílt, márkafüggetlen farmmenedzsment rendszert használ, a SmartTouch kezelőfelülete pedig immár elérhető a 100–400 LE közötti teljesítménykategóriák valamennyi modelljében, így a most piacra dobott G-sorozat modelljeiben is.

Kényelmi szempontok

Az is jól megfigyelhető, hogy mind a kisebb, mind a nagyobb gazdaságokban egyre jobban megbecsülik a jó traktorkezelőket, nemritkán az ő véleményük is nyom a latban a munkahelyi környezetről az új eszközök beszerzése előtt. Ebből kiindulva a járműfejlesztéseknek fontos eleme a felszereltség komfortfokozata, ami folyamatosan növekszik az elmúlt húsz év során.

a Valtra legújabb, 5. szériás traktorcsaládja

A járműfejlesztéseknek fontos eleme a felszereltség komfortfokozata.

A fentiek nyomán a Valtra vadonatúj G-családjának célközönsége nemcsak a precíziós gazdálkodásba már belekóstolt termelők, hanem azok a kisgazdaságok is, amelyek extrák nélküli, egyszerűen kezelhető traktort szeretnének kedvező ár-érték arányban. Az univerzális modellekkel ugyanis úgy a szántóföldi, mint a telep körüli munkák (homlokrakodási, szórási, etetési, növénytermesztési feladatok) széleskörűen, könnyűszerrel és megbízhatóan elvégezhetők.