A Bodrog Agro Trade Kft. ügyvezetője számára elengedhetetlen a megfelelő géppark megválasztása, hiszen hét-nyolc féle növényt termesztenek, és hatszáz húshasznú szarvasmarha egész éves takarmányát kell megtermelniük. Háromszázötven Charolais anyatehénről és azok szaporulatáról gondoskodik Kerchner Gergely édesapjával, Kerchner Istvánnal, ezért a költséghatékonyság szempontjából elengedhetetlen, hogy az állatok számára szükséges takarmányt maguk állítsák elő.

Axiál

Kerchner Gergely igyekszik a gazdaságában a legtöbb takarmányt saját maga előállítani – fotó: Agroinform.hu

1200 hektáron gazdálkodnak, melyből 750 hektáron szántóföldi növényeket termesztenek, 450 hektár pedig lucerna, kaszált gyep és legelő. A szántókon őszi káposztarepce, őszi árpa, őszi búza, zab, napraforgó, kukorica, illetve takarmánycirok terem. A cél tehát az, hogy gazdaságos növénytermesztés mellett minden abrak- és tömegtakarmányt megtermeljen a gazdaság saját területein, vásárolni pedig legfeljebb a növendék hízómarhák számára kelljen koncentrált takarmányt, valamint ásványi takarmány-kiegészítőket.

Ez azonban nem csekély feladat. A tokaj-hegyaljai dombok és a Bodrogköz talaja ugyanis rendkívül változatos, így komoly kihívások elé állítja az ott élő gazdákat. A megfelelő géppark megválasztása így elengedhetetlenül fontos, hisz e nélkül számos helyen lehetetlen, de legalábbis sok veszteséggel jár a növénytermesztés.

„Első és az egyik legfontosabb mezőgazdasági munkagépünk a FRADISC 6000 tárcsás borona, amit 2009-ben vásároltunk. Főként tarlóhántásra, de valójában minden nemű alapművelésre használjuk. Az elmúlt közel tíz évben semmilyen problémánk nem akadt vele, csupán kopóalkatrészeket kellett cserélnünk rajta.

”A FRAMEST Kft. által gyártott tárcsás boronák kiváló talajbehúzó képességgel rendelkeznek, még a nagyon száraz, kötött talajokon is.

A tárcsalapok gömbsüveg kialakításának köszönhetően kisebb munkasebesség esetén is megfelelő a bekeverő- és aprító, behúzó-penetrációs hatás. Akkor sem kell aggódnunk, ha sekély a munkamélység, hiszen az egyszerű mélységhatároló rendszere lehetővé teszi, hogy nagy szögállásnál maximális keverést érjünk el. Mélyítő műveléskor pedig kihasználhatjuk a gépek egy tárcsalapra eső nagy fajlagos tömegét (135 kg/lap), így akár 200 mm művelési mélységben is képesek dolgozni a gépek teljes munkaszélességében.

tárcsa

"A FRAMEST tárcsás boronák kiváló talajbehúzó képességgel rendelkeznek, még a nagyon száraz, kötött talajokon is." – fotó: Agroinform.hu

„A FRADISC lett az alapgépünk, a nehéztárcsa ugyanis nálunk alapeszköz. A mi körülményeink közt nem lehet biztonsággal azt mondani egy évről, hogy nem kell majd használni tarlóhántáskor vagy megkésett talajmunkánál, beszáradt szántásnál vagy éppen repce magágy-előkészítésben. Nálunk gyakran szembe kell nézni extrém körülményekkel. Kiváló akkor is, ha például a lucernát kell feltörni, mert elöregszik, és újra kell telepíteni vagy más növényt vetni a helyére, de akadtak olyan extrém évjáratok is, amikor alapművelésre, például szántás helyettesítésére használtuk, vagy mélyművelés helyett ezzel a tárcsával egy menetben elértünk 15-20 cm-es mélységet a homoktalajon.

tárcsa

A Fradisc rengeteg féle munkaműveletben megállja a helyét – fotó: Agroinform.hu

Az előző tárcsánknál a csapágyazás és a kopóalkatrészek elég nagyarányú elhasználódása okozta a legtöbb gondot. Emiatt nem tudtunk ütemesen haladni a feladatainkkal, mert az időnk jelentős hányadában szereltünk, javítottunk.”

Kerchner Gergely az Agroinformnak arról is beszámolt, hogy a FRADISC-et nagyon strapabíró csapágyazással látták el, könnyen szerelhető, és kevesebb karbantartást igényel. Ez pedig egy munkagépnél hatalmas előny, hiszen annál bosszantóbb nincs, mint amikor napokat kell állni egy meghibásodott nehéztárcsa miatt.

A járószerkezete is kiváló, a konkurenciákkal ellentétben nem alulméretezett kerekei vannak, annak ellenére, hogy az önsúlya másfélszerese az előzőnek. Utóbbinak nincs semmiféle hátránya, hiszen nem nehezebb húzni, viszont problémásabb területeken is kiválóan halad, a jóval nagyobb talajra vetített nyomása miatt. A különböző szögállítási lehetőségeknek köszönhetően pedig a gépkezelő akár menet közben is kiválaszthatja a talajállapotnak leginkább megfelelő mélység- és első tárcsaszög-beállítást.

Kerchner Gergely nagy előnynek látja azt is, hogy kapcsolt munkaeszköz-vonószerkezetet szereltek a FRADISC-re, így akár a 6,5 méteres FRAROLL hengerrel is tökéletesen üzemeltethető.

henger

A FRADISC akár a 6,5 méteres FRAROLL hengerrel is üzemeltethető – fotó: Agroinform.hu

„A mi talajt illető munkakörülményeink a magyarországi átlaghoz mérve átlag alattiak. Alapvetően alacsony aranykorona-értékű, erodálódott, erősen savanyú,  sekély termőrétegű domboldalas, valamint kötött bodrogközi földeken egyaránt dolgozunk, tehát nem kimondottan jó termőképességű talajokon gazdálkodunk. Ezzel szemben

a termésátlagaink az elmúlt években 20-30 százalékkal is meghaladják a hazai átlagot.

Ez köszönhető a jól megválasztott talajművelő-eszközökparknak, a talajmenedzsmentnek, a tápanyag-gazdálkodásnak, a szervestrágya-használatnak és a gondosan kiválasztott vetőmag-használatnak is. Őszi kalászosokból és őszi káposztarepcéből, sőt, a tavaszi vetésű növényekből is képesek vagyunk az országos átlagot meghaladó termésátlagot produkálni.”

Kerchner Gergely szerint a FRADISC használata is nagyban hozzájárult a sikerekhez. Ezeken a talajokon igazán nagy előny az erős felépítés. A FRADISC csapágyazását robusztus öntvényházban helyezték el, menesztőhüvelyen futó, egymással szembefordított kúpgörgős csapágy található benne, a csapágyház fedélhézagolással utánhúzható.

tárcsa

A gazdálkodó szerint a FRADISC használata nagyban hozzájárult a termelés sikerességéhez – fotó: Agroinform.hu

A vonószembe csatlakozó, hidraulikusan állítható magasságú vonórúd egyben a hosszirányú vízszint beállítására is szolgál. A vonórúd nem a középvázat, hanem az első tárcsasort húzza, emiatt bizonyos fokú tárcsaszögállítást követően a gép a vontató erőgéphez utánkormányozódik, megkönnyítve ezzel a vezető munkáját.

A pozitív tapasztalatok után döntöttek úgy, hogy vásárolnak még az AXIÁL Kft.-től egyéb FRAMEST termékeket is. Így került a gazdaságba a FRAKOMB 5000 magágykészítő, egy FRAROLL 6500 Cambridge henger hidraulikusan állítható egyedileg rugózott simítóval, és egy FRALAZ 3500 5 késes talajlazító, tüskés elmunkáló-hengerrel és kétféle lazítókéssel.

fralaz

A jó tapasztalatok miatt több FRAMEST termékbe is beruháztak – fotó: Agroinform.hu

„Ezek a gépek rendkívül üzembiztosak, és rendkívül jó minőségű munkát tudunk velük végezni. Sokszor megesik, hogy egy okszerű, jól eltalált gépkapcsolat-használattal akár több munkaműveletet is meg tudunk spórolni. A FRADISC 6000 például összekapcsolható a FRAROLL 6500 hengerrel, ami a tarlóhántás zárására tökéletes gépkapcsolat.

Nagy előnyük még, hogy minden típusú talajműveléshez beilleszthetők, mind a forgatásos, mind a forgatás nélküli talajművelésnél.

A FRALAZ 3500 középmélylazító is variálható különböző késtípusokkal. Mi az egyenes késtípust használjuk a szárazabb talajokon az őszi mélylazításoknál, mert nem rögel, nem hantol, tehát tulajdonképpen a talajszelvényt vágja át és emeli meg. Mindeközben pedig nem hozza fel az értéktelenebb, szárazabb, agyagosabb rögöket.

Vagyis vonalazott, emelt, hantos felszínt és nem rögöket hagy maga után! És ez azért zseniális, mert éppen az ilyen típusú talajfelszínben érzik magukat igazán jól az őszi vetésű növények.

Ráadásul a művelet után a talaj is ülepedett marad, nem süllyedünk el benne. Ha csapadékos az idő – mint például tavaly ősszel –, találkozhatunk olyan talajjal, amelyben nem tudtunk már az egyenes késsel érdemi munkát végezni. Ezért elfogadtuk az AXIÁL Kft. ajánlatát, az új fejlesztésű hajtott, negatív késállású lazítókést. Ezek sűrűbben helyezkednek el a vázon, mint az egyenes kés, és jobban át tudjuk vele mozgatni a talajt, ha nedves – akár egy kultivátor.”

gép

Nagy előnye a FRAMEST eszközöknek, hogy variálhatók egymással – fotó: Agroinform.hu

Ezeknek az eszközöknek előnye még az is, hogy variálhatók és kompatibilisek egymással. Ennek köszönhetően például az említett késcserénél nem kell a tartót is cserélni, hiszen a vázon lévő késtartó mindkét fajta késsel tökéletesen kompatibilis. A vázon beállíthatjuk, hogy öt vagy hét késsel szeretnénk végezni a lazítást. A sűrűbb állású kések kiválóan megmozgatják a nedves talajt.

„A nedves, kötött föld hátránya, hogy borzasztóan ragad. Nálunk található olyan bodrogközi kötött terület, ami képes annyira felázni, hogy semmilyen munkaeszközt nem lehet benne használni, hisz minden csak tolja maga előtt a földet. Ilyenkor szoktuk mondani, hogy az agyagos sár csak a festékkel együtt jön le a gépről, úgy ráragad. A FRALAZ új késeivel viszont nem volt ilyen problémánk, remekül tudtunk vele dolgozni – talajszerkezet-rombolás nélkül –, és ennek köszönhetően most nagyon biztató terméskilátások mutatkoznak ezeken a területeken is. Ez pedig hatalmas előnyt hozott nekünk, hiszen más valószínűleg be sem vetette volna ezt a területet.”

Fralaz

"A FRALAZ-zal kötött talajon is remekül tudtunk dolgozni talajszerkezet-rombolás nélkül" – fotó: Agroinform.hu

Kerchner Gergely szerint a FRAMEST gépek megadják mindazt, amit a gazdák jogosan elvárnak a modern talajművelő gépektől: takarékosan üzemeltethetők, és a legmostohább körülmények között is, mindenféle talajtípus esetén tökéletesen alkalmazhatók.