A multispektrális adatok mezőgazdasági előnyei
Az agrár- és erdőmérnökök, környezetkutatók már évtizedek óta támaszkodnak multispektrális adatokból kinyerhető információkra a műholdas felvételeknek köszönhetően.
Az ilyen távolságból készült képeknek azonban megvannak a korlátai: alacsonyabb felbontás, korlátos hozzáférés és a felhőtakaró okozta kitakarások. Megoldás lehet a multispektrális kamerákkal felszerelt drónok, azaz a földközeli távérzékelési rendszerek használata, amelyek kiküszöbölik ezeket a hiányosságokat.
- A növényzet állapotának feltérképezése
A multispektrális érzékelők, különösen az ún. 'vörös él'-sávot is gyűjtők (MicaSense RedEdge) segítségével értelmezhető az egyes növények klorofillszintje, amely utal a kártevőfertőzésre, a betegségek megjelenésére, vagy a tápanyaghiányra, így következtethetünk a várható terméshozamára.
- Biztosítási kárigények
Az éghajlatváltozás hatására gyakrabban fordulnak elő időjárási szélsőségek, új invazív fajok és kártevők jelennek meg. A drónok távérzékelt adatai fontos információkat szolgáltatnak a különböző események által okozott károk felméréséhez, dokumentálásához, vagy akár távfelügyeleti feladatok elvégzéséhez, az ezeken az objektív adatokon alapuló egyértelmű 'előtte-utána térképek' alátámasztják és mérhetővé teszik a biztosítási kárigényeket.
- Öntözés és vízgazdálkodás
A drónadatok segítségével ellenőrizhetjük, hogy hogyan reagálnak a növények a rendelkezésükre álló vízmennyiségre egy adott szántóföld egészén. Mivel ez egy igen költséges tényező, így a hibák és hiányosságok (pl. szivárgások) feltárása is fontos feladat.
A merevszárnyú, helyből fel- és leszálló gépek (VTOL) a közepes- és nagy méretű területek költséghatékony feltérképezésére is jobban alkalmazhatók – Forrás: Wingtra
Valós színes ortomozaik térkép – Forrás: Wingtra
Drónok és szenzorok
A multirotoros drónok általában kisebb területek felmérésekor (valamint a növényvédő szerek kijuttatásában) hatékonyak, míg a merevszárnyú, függőlegesen fel- és leszálló gépek (VTOL) a közepes- és nagy méretű területek költséghatékony feltérképezésére is alkalmasabbak.
A professzionális drónok többféle spektrális tartományban (RGB, multispektrális) készítenek nagy felbontású felvételeket, amelyek nagyon nagy pontosságú térbeli koordinátákkal (RTK vagy PPK) is rendelkeznek.
Pánkromatikus képalkotás
A multispektrális felvételek az érzékelők által elnyelt hullámhosszak igen keskeny sávjait tartalmazzák, így a szenzorba jutó fény halványabb. A pixelméret növelése az egyik módja, hogy elegendő fény jusson a szenzorba – viszont minél nagyobb a pixel, annál rosszabb a térbeli felbontás. Egy további, szürkeárnyalatos érzékelő hozzáadásával kapjuk az ún. pánkromatikus képalkotást amelynek eredménye az élesebb, pontosabb és fotórealisztikusabb állományok.
Svájci fejlesztésű WingtraOne ipari drón – Forrás: Wingtra
A svájci fejlesztésű WingtraOne ipari drón a MicaSense RedEdge-P pánkromatikus érzékelővel felszerelve alkalmas az alábbi célfeladatok elvégzésére:
- Valós színes ortomozaik térkép
Növényállományban lévő hiányosságok és a stresszterületek lehatárolása, a különböző érettségi és növekedési szakaszok vizualizációja.
- Digitális felszínmodellek (DSM)
A szántóföld és a növényállomány magasságának digitális ábrázolása, amely felhasználható öntözéstervezéshez, vízáramlás-elemzéshez és a lejtőkitettség alapján történő gazdálkodás tervezéséhez
- Vegetációs indexek
Jól használhatók a terepi változékonyság kimutatására, annak számszerűsítésére a kezelési térképek megtervezéséhez:
- faj- és fenotípus meghatározás
- növényegészségügyi térképezés
- betegségek korai felismerésére és azonosítása stb.
Gyakorlati alkalmazási lehetőségekről, szolgáltatásainkról weboldalunkon olvashatnak: https://gdihu.hu/uzletagak/elelmiszer-es-mezogazdasag/.