„A termőföldeket nem lenne szabad erre használni..."„Tönkreteszik a mezőgazdaságot!"„Ahelyett, hogy búzát vetnének rá, napelemekkel borítják be az egészet!" "Elcsúfítják a tájat!" – jut eszünkbe számtalan szebbnél szebb gondolat. De vajon igazunk van? S meg lehet-e érteni, el lehet-e fogadni a másik oldal logikáját? E témát járja körül cikkében a napelemrendszer.info.

A napelemekkel történő energiatermelés számos előnnyel rendelkezik a szén- és olajalapú energiatermeléssel szemben.

E rendszerek csökkentik a szén-dioxid kibocsátást, ami tudnivaló, hogy segít a klímaváltozás elleni küzdelemben. A földtulajdonosok pedig, akik átengedik területeiket a napelemparkok létrehozására, a napelemekből származó energiáért cserébe bevételhez juthatnak. Amúgy a napelem-rendszerek építése és a növénytermesztés ma már nem zárja ki egymást, sőt, ezen a szemléleten alapul az agrivoltaika. Ennél a klasszikus mezőgazdasági és a napelemes energiatermelés ötvöződik. Ez egyfajta szimbiózis: a napelemek árnyékot adnak a növényeknek, ami segíthet a hőstressz csökkentésében, a növények pedig segíthetnek a napelemek hűtésében, ezzel is növelve azok hatékonyságát.

Ezen kívül a napelempanelek hűtő hatásukkal segíthetnek a környezet hőmérsékletének csökkentésében is, ez pedig nem csupán a növényeknek jelent előnyt, hanem a mezőgazdaságban dolgozóknak is.


Ez a megközelítés azonban még viszonylag új, és további kutatásokra van szükség annak érdekében, hogy megértsük, pontosan hogyan és milyen mértékben járulnak hozzá a napelemek a hőstressz csökkentéséhez.

És most jöjjenek akkor a hátrányok: a termőföld csökkenése világméretű probléma, amit a napelemek mezőgazdasági földekre történő telepítése tovább súlyosbíthat, ami hatással lehet a globális élelmiszerbiztonságra is.

Az élőhelyek megváltozása és a biodiverzitás csökkenése szintén nem örömteli velejárója a napelemparkok létrehozásának, aggodalomra adhat okot, valamint a helyi közösségekkel kapcsolatos olyan jellegű kihívások is jelentősek, mint például a földhasználati konfliktusok és az agrár-munkahelyek elvesztése.

Úgy tűnik, mint annyi mindenben, itt is meg kellene találni az arany középutat. A fenntartható fejlődés, és a környezeti hatások csökkentése érdekében a napelemek és a mezőgazdaság közötti megfelelő egyensúly megtalálására lenne szükség. Az agrivoltaikus rendszerek, amelyek egyesítik a mezőgazdaságot és a napelemeket, ígéretes megoldásnak tűnnek, de további kutatásokra van szükség a hatékonyságuk és a környezeti hatásuk pontos meghatározásához.