A teafaolaj mindenre jó – legalábbis azt sugallják a reklámok, hogy szinte minden létező problémát orvosol. Honnan származik ez a tűlevelű növény, mi mindenre használható, mitől ennyire hatásos, és milyen veszélyei lehetnek az alkalmazásának?
A teafaolajat a teafa leveleiből és ágaiból sajtolják
A melaleuca fának nevezett növénynek több mint 300 fajtája ismert, de csak az ausztráliai melaleuca alternifoliáról bizonyosodott be, hogy hatékony fertőtlenítő és gombaölő.
A teafa cserje méretű, tűlevelű, fás szárú növény, rokona az eukaliptusznak és a mirtusznak. A szubtrópusi éghajlatú Kelet-Ausztrália mélyen fekvő, mocsaras, vizes élőhelyein őshonos, vadon akár 5–6 méter magasra is megnő, de az olajgyártás céljából termesztett szabályos, sűrű sorokban álló teafaültetvények növényei maximum 1–3 méteresek – írja a greendex.hu
A teafát rendszeresen használták az ausztrál bennszülöttek, például az összezúzott levelek pépjével kezelték az apróbb sérüléseket, égéseket és bőrfertőzéseket.
A modern emberek közül elsőként 1770-ben James Cook, a Brit Királyi Haditengerészet kapitánya találkozott teafával egy ausztrál útja során – a növény neve is hozzá köthető, ugyanis amint látta, hogy a bennszülöttek hatékony gyógyteát készítenek belőle teafának nevezte el a tűlevelű növényt, amit skorbut ellen maga is alkalmazott a legénysége soraiban.
Az ausztrál orvosok 1920-tól kezdték el használni, mert sokkal hatásosabb fertőtlenítőnek bizonyult, mint az akkortájt használt fenol. A második világháború alatt az ausztrál katonák felszerelésének is részét képezte: a teafaolajjal fertőtlenítettek, sebeket gyógyítottak, bőrbajokat kezeltek.
A teafa cserje méretű, tűlevelű, fás szárú növény, rokona az eukaliptusznak és a mirtusznak – fotó: flickr.com
Növekszik a teafa iránti igény – hatékonyabb, mint a háztartási tisztítószerek
A teafaolaj a legerősebb természetes fertőtlenítőszer, így megnőtt iránta a kereslet a világpiacon. Az Ausztrália keleti részéről származó növényt ma már Tunéziában, Egyiptomban, Malajziában, Vietnámban, de még az USA-ban is termesztik, de a fő termőterületének továbbra is Ausztrália számít – a világ össztermelésének 80%-a innen származik.
6–10 kilogramm tiszta teafaolaj elkészítéséhez nagyjából 1 tonna frissen betakarított ágra és levélre van szükség. Mindez számokban: 2017-ben 692 tonna olajat értékesítettek a világpiacon. 2020-ban az összeladás értéke 37 millió dollár volt, és ez a szám 2026-ra 50 millióra emelkedik.
A teafákat is, mint sok más iparszerűen termelt haszonnövényt, monokultúrákban termesztik, ami azonban hátrányosan hat a biodiverzitásra. Nagy a vízigénye, emiatt a termesztéséhez öntözőrendszereket is kiépítenek. Jól ellenáll a kártevőknek, a betegségeknek, és megfelelő vízutánpótlás mellett a gazdák évente akár kétszer is tudnak szüretelni. Ilyenkor levágják a bokrokat, amelyek ettől nem fognak kipusztulni, hanem növekedésük sokkal intenzívebbé válik. Ausztráliában 600 hektáros teafaültetvényeket is találni.
Milyen veszélyei lehetnek a teafaolajnak?
Egy 2018-ban megjelent kutatás arra figyelmeztetett, hogy az illóolajok miatt – amilyen a levendula- vagy a teafaolaj is – megzavarhatják a fejlődésben lévő, kamaszodás előtti fiúk hormonháztartását. Blokkolhatják a tesztoszteron termelését, vagy a női ösztrogén hormon hatásához hasonló tüneteket okoznak. Ezek az endokrin vegyületek természetes módon 65 más illóolajban is megtalálhatóak, ezenfelül számtalan mesterséges vegyületben is. A biztonság kedvéért ezért gyerekeknél ne vigyük túlzásba a teafaolaj használatát.
A teafaolaj mérgező is lehet
Mint minden illóolaj, így a teafaolaj is erős, tömény szer, amit mértékkel kell használni. Belsőleg mérgező, lenyelve zavartságot, gyengeséget, émelygést okozhat.
Széles spektrumú antibakteriális, vírusülő hatású – a fertőző organizmusok mindhárom kategóriáját elpusztítja: a baktériumokat, a vírusokat és a gombákat is. Arra is érdemes figyelni, hogy a hasznos baktériumokat is elpusztítja. Az összes receptben – legyen az tisztítószeré vagy arckrémé – csak néhány cseppet szabad használni.
A teafaolaj felhasználási területei
Hatását számos kutatás igazolja. Általában a bőrön használjuk, sok krémben és bőrgyógyászati termékben van jelen. Fertőtlenítő hatása miatt alkalmas herpesz kezelésére, hasznos pattanásokra, kelésekre és fekélyekre.
Általános tisztítószerként a vegyszermentes otthonok alapfelszerelése, hiszen eltérő töménységben a létező összes felületen használható. Antiszeptikus, azaz nemcsak elnyomja, hanem meg is szünteti a szagokat:
- fertőtleníthetjük vele a levegőt, ha az olajat aromalámpában párologtatjuk
- ecettel keverve penész ellen is hatékony
- kád, mosdó és vécékagyló tisztításához 3–5 cseppet adjunk 1 liter vízhez, majd a vizes keveréket egy szórófejes flakonból spricceljük a felületre. Felmosóvizet is készíthetünk vele a teafaolajat hasonló arányban használva.
- házi kézfertőtlenítőt is csinálhatunk, ha 1–2 deciliter tiszta alkoholhoz hozzáadunk 10 csepp teafaolajat
- természetes rovarriasztó, például hangyák ellen egy teafaolajjal átitatott vattával kenjük át a sarkokat és a küszöbök környékét.
Indexkép: pixabay.com