A sorközművelő kultivátorok típusaival, a gazdaságunkba legmegfelelőbb gép kiválasztásával cikksorozatunk előző részében foglalkoztunk. Ezalkalommal a kultivátorok kiegészítőit és ezáltal az elvégezhető munkafolyamatokat, emelett a gépek fejlődését, a modern kultivátorok újdonságait vesszük végig. A következő kérdéseket tettük fel a megkérdezett szakértőknek:

1. A sorközművelő főegységhez milyen kiegészítőket ajánl? Pl.: tápanyag szórófej, műtrágya injektáló stb.

2. Milyen innováció jellemzi a sorközművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?

Akik válaszolnak: Busa Bt, Quivogne Magyarország Kft., Sató-Gép Kft., Sz-Agro 2007 Kft., Vektor-Holding Kft.

Horváth Bence, fejlesztőmérnök, Busa Bt.

A sorközművelő főegységhez milyen kiegészítőket ajánl?
Sorközművelő kultivátor esetén az egyik legfontosabb kiegészítő maga a szerszám. Gazdaságméret és technológia függő, hogy mi lesz az ideális. Lehet ez merev kapás, töltögetőkapás, rugóskapás, vagy forgókapás. Ez utóbbinak kivételes tulajdonságai a bio és nagy gazdaságokban kamatoztatható igazán. Mechanikus gyomirtásra kiválóan alkalmazható eszköz, eldugulásmentesen dolgozik és totális gyomirtó képessége van.

Gyomirtásra kiválóan alkalmazható eszköz, eldugulásmentesen dolgozik és totális gyomirtó képessége van – fotó: Busa Bt.

Szintén biogazdaságokban kiemelten fontos, hogy minél kisebb növénykultúrában lehessen dolgozni, ehhez lehetséges akár védőtárcsák felszerelése is.

kultivátor

Védőtárcsa felszerelésével kisméretű növényállományban is használható az eszköz – fotó: Busa Bt.

Tápanyag-utánpótláshoz, a hazánkban uralkodó szélsőséges időjárás miatt a folyékony műtrágya tárcsás injektorral történő kijuttatását ajánljuk, hiszen ezzel az eszközzel 10 cm mélyre lejuttatható a tápanyag, így aszályos időben sem párolog el, szemben azzal a megoldással, amikor a rugóskapa mögött csak sekélyen a felszín alá vagy a felszínre juttatjuk. Magyarországon nem elterjedt, de a forgókapás kultivátor apómagvetővel felszerelve kiválóan alkalmas köztes növény vagy takarónövény egyenletes vetésére.

A folyékony műtrágya tárcsás injektorral történő kijuttatása esetén a tápanyag aszályos időben sem párolog el – fotó: Busa Bt.

Milyeninnováció jellemzi a sorközművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?
Az elmúlt években a precíziós gazdálkodás nyert teret, hiszen minél pontosabban kell dolgozni, minél rövidebb idő alatt. Egyre több a biogazdaság, ahol nem elég a sorok közepén kapirgálni, hanem minél közelebb kell menni a növényekhez.

Hazánkban a szakképzett munkaerő hiánya is teret ad a precíziós/ automatizált eszközöknek.

Mi az idei évtől a kamerás sorvezetőből immár a Hannoverben díjnyertes, legújabb generációs Claas CULTI CAM-et használjuk. Büszkék vagyunk rá, hogy ugyanezt a kamerát használó kultivátorok közül az egyik legjobb precizitást lehetővé tevő vázszerkezetet terveztük a piacon.

kamerás

Claas CULTI CAM kamerás sorvezető – fotó: Busa Bt.

De a precíziós megoldások egyre inkább elterjednek a tápanyag-utánpótlásban és a vegyszerezésben is. Fontos, hogy mindenből a szükséges mennyiség kerüljön ki, ez jót tesz a pénztárcánknak is, de a környezetünknek is. Mi ezért szereljük a folyékonyműtrágya-kijuttatónkat a fülkéből szabályozható, útarányos vezérlővel.

Gazsi Zsolt, cégvezető, Quivogne Magyarország Kft.

A sorközművelő főegységhez milyen kiegészítőket ajánl?
A QUIVOGNE MaxiPlant sorközművelő kultivátorokhoz három fajta műtrágyakijuttató rendlehető. A 6 soros gépek esetében a hagyományos, mechanikus adagolású műtrágyaszóró egy kedvező ár-érték arányú megoldás. Itt egy 1000 literes tartály és elektromos hajtás biztosítja a sorközbe adagolandó mennyiséget.
A folyékonyműtrágya-kijuttatás napjainkban már egyre inkább terjed. A folyékony műtrágya kiadagolásakor is elektromos hajtás és egy kis vezérlő monitor működteti az adagolási folyamatot.

Quivogne

Pneumatikus műtrágya-adagolás – fotó: Quivogne

A piacon különlegesnek számít a QUIVOGNE pneumatikus szilárdműtrágya-adagoló. Előnye a 8 vagy 12 soros kivitel esetében számít igazán. A peumatikus adagolásnál a vetőgépekhez hasonló elosztófej osztja szét a csövekhez a műtrágyát. Ebben az esetben a sorok mindkettő oldalára, művelőkocsinként 2 helyre juttatjuk a tápanyagot.

kultivátor

Az elosztófejek gondoskodnak a pontosságról – fotó: Quivogne

A továbbítás levegővel történik minden gégecsőben, így igen pontosan tudjuk a kívánt mennyiséget beállítani mind középen, mind a legszélső kocsiknál. Az adagoló elem hajtása elektromosan történik és könnyen szabályozható a traktorfülkéből, a levegő mennyiségét pedig kardánhajtás biztosítja.

Quivogne

Soronkénti precíz kijuttatás – fotó: Quivogne

Walloschek András, ügyvezető igazgató, Sató-Gép Kft.

A sorközművelő főegységhez milyen kiegészítőket ajánl?
A Hatzenbichler sorközművelőket felszerelhetjük számos kiegészítővel. Tápanyag-utánpótlás területén alkalmazhatunk szilárd- és folyékonyműtrágya-kijuttató rendszereket. Szilárd esetében mechanikus és levegős rendszerű adagolók is vannak.

Folyékony műtrágya esetében is soronként dupla kijuttatóval rendelkezik a gép, valamint front- vagy hátsó tartályos, attól függően, hogy hátsó- vagy front függesztésű-e a kapánk. Egyre keresettebb a folyékonyműtrágya-kijuttató rendszer, mert már oldott állapotban juttattjuk ki a tápanyagot, amit így csapadékhiány esetén is hamar fel tud venni a kultúrnövény.

kultivátor

A kultivátor szilárd- és folyékonyműtrágya-kijuttató rendszerekkel vagy gumiujjas csillag művelőelemekkel is felszerelhető – fotó: Sató-Gép Kft.

További rendkívül előnyös és hatékony kiegészítők a gumiujjas csillag művelőelemek, melyek közvetlenül a sor, illetve a tövek közötti tisztítást végzik. Ebből kifolyólag kifejezetten hasznos felszereltség a biogazdálkodók körében is, ahol kizárólag a mechanikus gyomirtás jöhet szóba. A gumiujjas elemek „agresszivitása” állítható. Fontos megjegyezni, hogy ez a kiegészítő minden esetben pontos (pl. RTK-s) vetés, vagy kamerával szerelt kultivátorral használható igazán hatékonyan.

gumiujj

A gumiujjas csillag művelőelemek közvetlenül a sor, illetve a tövek közötti tisztítást végzik – fotó: Sató-Gép Kft.

Kicsi, de annál hasznosabb kiegészítő a szárnykapa toldat, ún. töltőkapa. A sor mellett futó kapákra rögzítendők, és nagyobb fenológiai állapotban lévő kultúrákban sortöltést végezhetünk vele. Ezáltal a közvetlenül sor mellett kikelő gyomokat tudjuk hatástalanítani ezzel az egyszerű, de annál hatékonyabb felszereltséggel.

Milyen innováció jellemzi a sorközművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?
Harmadik generációra visszatekintő gépgyár lévén az innovációk már jóval korábbra tehetők, mint egyes gyártóknál. Évtizedek alatt tökéletesre fejlesztett konstrukciót kínál a gyár minden kultúrához. Garantáltan hosszú élettartamú és értékálló prémium minőségű, precíz, pontos munkavégzés jellemzi a Hatzenbichler kultivátorokat. Mindenki megtalálhatja a számára optimális típust, hisz a kapák kérhetők hátsó függesztéssel, front függesztéssel, vagy hátsó függesztésű kivitel frontadapterrel együtt is.

A gyár egyik legfontosabb innovációja, hogy kifejlesztették az ún. automatikus lengéskiegyenlítőt, mely mára már alapfelszereltség minden hátsó függesztésű kapa esetében. Ezáltal sokkal pontosabb munkát végezhetünk, jobb a gép sorvezetése, és ívelt dűlők esetében sincs veszteségünk, mert a lengéskiegyenlítő a sorban tartja a gépet. Évekkel ezelőtt a gyár megváltoztatta a tartóváz szerkezetét is.

lengéskiegyenlítő

Az automatikus lengéskiegyenlítő segítségével pontosabb munkát végezhetünk, ugyanis jobb a gép sorvezetése – fotó: Sató-Gép Kft.

Zártszelvény szerkezetről speciális profilra váltott, mely jóval stabilabb szerkezet, sőt a művelőkocsik rögzítése és sortávolság változtathatósága is precízebb lett. További innovációnak mondható a csillagkerekes kultivátor is, mely nem csak hagyományos, hanem bakhátas művelési módban is használható. Ezáltal a Hatzenbichler minden hagyományos és speciális kultúrához egyaránt kínál megoldásokat.

Szajkó Norbert, importőr, Sz-Agro 2007 Kft.

A sorközművelő főegységhez milyen kiegészítőket ajánl?
A CARRE kiegészítő felszerelései a termesztett növénynek megfelelően és a termelési rendszer (hagyományos vagy bio/öko) alapján széles választékban kérhető. A legelterjedtebb opció a PRECICAM elnevezésű automatikus sorkövető rendszer (optikai és tapogató pálcás sorvezetéssel), mely könnyebbé és precízebbé teszi a sorközművelést.

kultivátor

A legelterjedtebb a PRECICAM automatikus sorkövető rendszer – fotó: Sz-Agro 2007 Kft.

Az utóbbi időben egyre nagyobb mértékben használt folyékonytápanyag-utánpótláshoz ajánljuk a soronként két injektáló kapával felszerelt IZIFLO rendszert. Amennyiben a gazdaságosabb – és a sorban történő gyomirtást is biztosító – sávpermetezést használja valaki, úgy a két fúvókával felszerelt sávpermetező rendszert ajánljuk az IZIFLO kiegészítéseként. Amennyiben a gazdálkodó szilárd műtrágya kijuttatását részesíti előnyben, úgy a FERTILOC+ kijuttató egységet ajánljuk az igényeknek megfelelő csoroszlyaszerkezettel vagy anélkül.

Iziflo

Folyékonytápanyag-utánpótláshoz a soronként két injektáló kapával felszerelt IZIFLO rendszer a megfelelő – fotó: Sz-Agro 2007 Kft.

Biogazdálkodók előszeretettel használják a sorközművelő elemek mögé szerelhető gyomfésűt, illetve csillagkerekes soraljművelő rendszert is, míg nagyobb állományban a töltögető kapa kap nagyobb hangsúlyt.

CARRE kultivátor munka közben – videó: Agroinform.hu

Milyen innováció jellemzi a sorközművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?
Alapvetően a precíziós gazdálkodás térhódítása befolyásolja egyik oldalon a gépek fejlesztési irányát, így egyre nagyobb számban jelennek meg a hazai gazdálkodók körében is az automata sorvezetővel felszerelt gépek. A GPS vezérlésen alapuló vetőgépekkel párhuzamosan jelennek meg a hidraulikus kiemeléssel szerelt berendezések, melyek már a vetési térkép alapján csökkentik a kivágás gyakoriságát a táblaszéleken, így biztosítva, hogy ami már elvetésre került, kikelt az ne kerüljön kikapálásra.

CARRE

Egyre népszerűbbek itthon is az automata sorvezetővel felszerelt gépek – fotó: Sz-Agro 2007 Kft.

A másik fontos szempont a gépek (gépkiegészítők) fejlesztésében egyértelműen a természetvédelem és a minél kisebb növényvédőszer-felhasználás. Ennek eredménye az egyre többet alkalmazott sávpermetezés, mely kiegészítve a mechanikai gyomirtással nem csak az egészségesebb növénytermesztést teszi lehetővé, de a gazdálkodó pénztárcáját is kíméli a kevesebb növényvédőszer-használat által.

kultivátor

Egyre nagyobb az igény a precíziós művelésre, amely a peszticidhasználat csökkentését is lehetővé teszi – fotó: Sz-Agro 2007 Kft.

Németh Zoltán, területi képviselő, Vektor-Holding Kft.

A sorközművelő főegységhez milyen kiegészítőket ajánl?
A művelni kívánt növényi kultúrának megfelelő kultivátor kiválasztása – sorok száma, függesztés, vázszerkezet – az első lépés, ezt követően tudjuk a megfelelő kiegészítőkkel az adott feladatra, körülményekre felszerelni gépünket a legoptimálisabb munkavégzés érdekében.

Az EINBÖCK CHOPSTAR kultivátoroknál ezen kiegészítők széles választéka áll rendelkezésre. Mindegyik típus felszerelhető normál S-rugós és VIBRO kapaelemekkel egyaránt, az S-rugós kapákat elsősorban a kukorica- és napraforgó-kultúrákban, míg a VIBRO kapákat a szója, cukorrépa, stb. sorközművelésekor alkalmazzuk.

kultivátor

Az S-rugós kapákat elsősorban a kukorica- és napraforgó-kultúrákban ajánlott használni – fotó: Vektor-Holding Kft.

A sor védelmét alapesetben a magasságban is állítható védőlemezekkel, opcionálisan védőtárcsákkal végezzük. A hátsó függesztésű kultivátoroknál automatikus felsőkar kormányzással és tarajos kerekekkel

a kultivátor még domboldalban is biztonságosan üzemeltethető.

Mindegyik paralelogramma függesztésnél perselyezett, zsírzó gombokkal ellátott csapok találhatóak, a hosszú élettartam és az oldalirányú stabilitás érdekében. Tagonként rugóelőfeszítéssel állítható a behúzás ereje.

A starter műtrágya kijuttatására is több megoldás lehetséges, az egyszerűbb vázszerkezetű gépek esetében egy a géppel egybeépíthető ERD sorműtrágyázóval, míg a hidraulikusan csukható összetettebb gépeknél frontról adagolható műtrágyázó egységgel.

kultivátor

Műtrágya-kijuttatás fronttartállyal – fotó: Vektor-Holding Kft.

A soronként alkalmazható fogas forgótárcsás kapaelemmel pedig a sor is művelhetővé válik, ezáltal a teljes talajfelületen kezelhető a cserepesedés, gyomirtás és a kapillárisok megszüntetésével elkerülhető a talajnedvesség kipárolgása.

Milyen innováció jellemzi a sorközművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?
Az elmúlt pár évben az EINBÖCK cég is rengeteg innovációval, új megoldással tökéletesítette a CHOPSTAR kultivátorokat a felhasználók igényeit szem előtt tartva. Kifejlesztette a saját ROW GUARD kameravezérlő rendszerét, amelynek alkalmazásával a gépkezelőtől függetlenül, automatikusan, ezred másodpercekben mérhető gyorsasággal történik a kultivátor soron tartásának irányítása. A Xenon megvilágítás alkalmazásával minden napszakban és látási viszony között fáradhatatlanul és precízen végezve a feladatát még nagy menetsebesség (15-20 km/h) mellett is.

kultivátor

CHOPSTAR kameravezérlés opcióval – fotó: Vektor-Holding Kft.

A mai modern vetőgépek GPS vezérléssel a csúcsokban a sorok kiiktatásával megoldják a rávetések elkerülését. Az egyik legújabb innovatív fejlesztés az EINBÖCK sorközművelő kultivátoroknál, hogy mindezt már a kultivátor is meg tudja tenni. A kapatesteket egyenként hidraulikusan több mint 300 mm magasságban képes kiemelni kézi vezérléssel vagy GPS vezérléssel automatikusan. Ezzel a megoldással már a teljes talajfelület veszteségmentesen kezelhetővé válik.

gps

Az EINBÖCK sorközművelő kultivátorok már arra is képesek, hogy a kapatesteket egyenként hidraulikusan több mint 300 mm magasságban kiemelik GPS vezérléssel automatikusan – fotó: Vektor-Holding Kft.

Körkérdéssel minden héten csütörtökön jelentkezünk újabb aktuális témákkal. Figyeld az Agroinform híreit!

Hogyha sorközművelő kultivátort vagy más talajművelő gépet keresel, mindenképp nézz szét az Agroinform.hu Piacterén, hiszen több ezer hirdetés között válogathatsz.

A Fórum rovatban pedig a többi gazdával vitathatod meg az aktuális kérdéseket és gyűjthetsz tapasztalatokat.