Krone Swadro TC 1250 rendképző
Az új Swadro TC 1250 típusú, vezérelt ujjas rendképző modern konstrukciója által 9,8-12,5 méter közötti munkaszélességgel dolgozik, mindenféle elektronikát nélkülöz, csupán egy kétkörös és egy egyszeres működésű hidraulika-csatlakozóra van szüksége.
A rendképző tisztán mechanikus meghajtása egy szabadalmaztatott hajtóművön keresztül történik, a kardántengelyek elrendezése teljesen egyenesvonalú meghajtást biztosít. Sokszor bizonyított már a Krone Easy-Line hajtásrendszer is, mely a rendképzőn belül hatékony terményáram-továbbítást biztosít. Az első rotorok gyorsabban forognak, mint a hátsók – így a hátsó rotorok elé szélesen terített rend kerül. Ennek eredményeképp egyenletes, trapéz keresztmetszetű rend képződik, beállítástól függően 1,40 és 2,20 méter szélességgel. A rotorok átmérője elöl 3,3, hátul 2,96 méter, az elsőkön 11, a hátsókon 13 darab fogtartó kar található rotoronként. A rugósfogak száma elöl 22x4, míg hátul 26x4 darab.
Új Krone Swadro: nagy hatékonyság, minimális karbantartás – fotó: Krone
Gyakorlati előnyök és karbantartás szempontjából meg kell említeni a már jól bevált konstrukciókat, mint például szériában a kardáncsuklós rotor-felfüggesztést, a Lift kialakítású, hajlított végű rugósfogakat. Utóbbi által
a takarmány csak minimálisan szennyeződik, a takarmányminőség tartósan emelkedik.
A KRONE rendképző építőkészletéből származik a karbantartás-mentes hajtómű és a hosszú élettartamú, szintén karbantartás-mentes DuraMax vezérlőpálya is, melyhez 3 év gyártói garancia jár. Hasonlóképp SWADRO sztandard a rotorok kardánikus felfüggesztése, mely mind haladási irányban, mind arra merőlegesen a tökéletes talajkövetést tesz lehetővé. Ezáltal – még nehéz körülmények között is – garantált a szennyeződés nélküli, példás takarmány-felvétel.
Az új Krone Swadro TC 1250-esnél érvényesül az úgynevezett „Jet-effektus”. A rotorok felfüggesztésén keresztül a súlypont garantálja, hogy a fogak sem a kerekek emelkedésekor, sem süllyedésekor (a felszínt követve) ne érintsék a talajt, azaz a rotorok járószerkezete előszőr elöl emelkedik, majd hátul, leeresztéskor pedig fordítva, először a hátsó kerekek érnek talajt, majd az elsők.
A fogak a kerekek emelkedésekor, és süllyedésekor sem érintik a talajt – fotó: Krone
A Swadro TC 1205 elöl hidraulikus rotor-tehermentesítéssel rendelkezik. Az előfeszítés a traktor hidraulikáról állítható be. A tehermentesítés visszajelzése a gépen található – ezzel a tehermentesítés gyorsan és egyszerűen igazítható a különböző talajviszonyokhoz.
A hátsó rotorok tehermentesítése mechanikus úton, a húzórugón keresztül történik. Opcióban az első rotorokhoz egyedi rotorkiemelés is elérhető; ez a megoldás különösen ék alakú területeken használható jól a rotorok pontos felemelésére és leengedésére. A kívánt munkamagasság kézi tekerőorsó segítségével állítható be egyszerűen és gyorsan. A rotoronkénti részletes beosztású magaságjelző skála precíz beállítást, és ezzel együtt pontos munkavégzést garantál. Magától értetődően a rotorok magassága egyedileg, külön-külön állítható.
A sérülékeny és szennyeződésre érzékeny részeket szériában burkolatok védik, emellett a ledes világítás és a 40x40 centiméteres, piros-fehér sávos, fényvisszaverő figyelmeztető tábla szintén szériának számít.
Főbb műszaki adatok:
• munkaszélesség: 9,80-12,50 m
• összehordási szélesség: 1,40-2,20 m
• szállítási szélesség: 2,99 m
• szállítási magasság: 3,99 m (fogkar burkolat nélkül)
• önsúly: kb. 4900 kg
• minimális teljesítményigény: 59 kW (80 LE)
• hidraulika-csatlakozások: 1 db egykörös, 1 db kétkörös
Krone Vendro Highland rendterítők
A Krone továbbí újdonságai közé tartoznak a Vendro rendterítők, melyek a korábbi KW típuskínálatot egészítik ki, és kimondottan hegyi területeken történő munkavégzéshez tervezték őket. A szériának három változata van: a Vendro 420 Highland négyrotoros, a Vendro 620 Highland hatrotoros, míg a Vendro 820 Highland az első nyolc rotorral rendelkező típus. Az utóbbit kimondottan nehéz, hegyi terepre fejlesztették ki.
A Krone Vendro rendterítők kifejezetten nehéz, hegyi terepre lettek kifejlesztve – fotó: Krone
Mindhárom típus kompakt, rövid és könnyű felépítésű, kétféle kapcsolási magassággal, minimális elsőtengely-terheléssel. Kimondottan hegyi körülmények közé és kompakt traktorokra lettek kifejlesztve. Továbbá mindhárom, egységesen 1,38 méter átmérőjű rotorral, valamint 5 darab fogtartó karral van szerelve. Szériában hidraulikus csillapítóval készülnek a stabilitás, a nyugodt és könnyű utánfutás érdekében, meredek terepen is.
Hasznos megoldás a kényelmes, fülkéből kapcsolható, előre beállított magasságú kiemelés fordulóban, amivel a terület dupla kezelése megelőzhető, és így biztosítható a legjobb száradási folyamat.
A Highland rendterítőkön először mutatta be a Krone az új OptiTurn rotorkoncepcióját. A fogakhoz nagyon közel elhelyezett kerekek kombinálva az új, szabalmaztatott OptiTurn-megoldással nagyon precíz talajkövetést biztosítanak. Az új szabadalom teljesen újfajta fogkialakítást is jelent, tökéletes terményfelszedéssel és pontos elosztással. A rendképzés gyorsan, biztonságosan és nagyobb szélességben végezhető.
A hátsó támasztóláb kivehető, és elöl, a csillapítótagnál megtámasztást nyújt a lekapcsolást követően. A munkakerekek terhelés nélkül maradnak tárolési helyzetben.
A robusztus főváz mindegyik Highlander rendképzőnél V-formájú profilból készült, kiválóan veszi fel az erőhatásokat és nagy stabilitást ad. A kiváló utánfutás és fordulékonyság az új függesztőblokknak köszönhető. Az első támasztókerék használatához szériában rendelkezésre áll egy hosszfuratos rögzítési lehetőség. Emelve szállításnál vagy fordulásnál automatikusan középállásban, vízszintesen reteszelődik a váz, így a fogak nem érintkezhetnek a talajjal.
A szóráshatároló közvetlenül a vezetőülésből működtethető: egy központi munkahengerrel, fokozatmentesen lehet a kerekeket elfordítani, amivel könnyedén beállítható a gerendely keresztirányú szöge, balról jobbra, a talaj leejtésének megfelelően, elősegítve a takarmány maradéktalan átfordítását a teljes munkaszélességben.
A Highland-széria típusai egyszerű, könnyű, mechanikus meghajtással rendelkeznek, önsúly- és teljesítményigény optimalizációval, szabadonfutó funkcióval. A hajtáslánc fő elemei a szabadonfutós fő hajtómű, a hajtótengelyek, a rotorok hajtóművei, a nyolcujjas – úgynevezett Octo-Link – tengelykapcsoló, amely szintén nem igényel karbantartást, és bármilyen szögben képes átadni a meghajtást. Ezek egy hermetikusan zárt házban, folyékony kenőzsírral vannak feltöltve, minimalizálva a karbantartásigényt.
A közúti közlekedést ledes lámpák és a piros-fehér sávos, fényvisszaverő tábla teszik biztonságossá.
Immáron a körbálázás teljes folyamata nyomon követhető, a bálaképzéstől kezdve a csomagolásig
A Comprima bálázókhoz két kamera is kapcsolható, képeiket az új, Krone CCI 1200 típusú monitor jeleníti meg, a traktor fülkéjében. Az egyik a bálázótérbe enged bepillantást, a másikkal a rendszer a fóliázást és a bálalerakást mutatja. Ezenkívül a folyamatok grafikusan is megjelennek, a kamerák képei tetszés szerinti méretben láthatók.
Minden munkafolyamatot nyomon követketünk – fotó: Krone
A bálázógép indításakor a kamerák is automatikusan bekapcsolnak, a képek szintén automatikusan váltakoznak. A bálázás után a fóliázást és lerakást mutatja a terminál LCD-monitorja, majd ismét a bálázótér látható.
További információért keresse a Valkon 2007 Kft. szakembereit vagy látogassa meg a Valkon honlapját.