A precíziós szárítás kapcsolódott a PREGA konferencia vezérgondolatához, „Megalapozott döntés, fenntartható gazdálkodás” és kapcsolódik az EU parlament által frissen elfogadott klímavédelmi programhoz is.Speiser Ferenc a PREGA Konferencia egyik előadója – fotó: Agroinform.hu
Rengeteg a törtszem, a liszt a szárítóban és a raktárban is, nagyon fogy a gáz. Ha precízen, okszerűen csináljuk a talajművelést, mintavételre alapozzuk a tápanyag kijuttatást, iker sorban, azaz cikkcakkban vetünk, gyomkereső permetező rendszerrel szelektíven permetezünk, a kombájn is mindenre figyel optimalizálja a beállításokat, akkor miért hevítjük fel a kukoricát négyszer is, a végén 100°C fölé, mielőtt betesszük a raktárba? Mintha megszakadna a precíziós sor és mindegy lenne, mi történik a kukoricával.
Minden szem kukorica megreped a túlságosan gyors vízelvonás miatt - fotó: Precíziós Szárítás
A KITE Zrt. szerint nem mindegy, a precíziós szárítást 2017-től ajánlja partnereinek, most pedig beemelte az új PGR – Precíziós Gazdálkodási Rendszerébe.
A vitaminok, és egyéb antioxidánsok már 40-50 °C felett oxidálódnak, 100 °C-on a zsírok is, tehát tönkre mennek mielőtt a haszonállataink elé kerülnének, azaz már nincsenek felvehető állapotban. Az A, D, K, B1, B2, B6 vitaminok hőérzékenyek és a kukoricában levő karotinoidok is.
Nem egyedi eset, hogy a kukorica szárításakor a maghőmérséklet meghaladja a 100 °C-ot - fotó: Precíziós Szárítás
A kukorica élő anyag, képes a reprodukcióra és nélkülözhetetlen szemestakarmány! Tehát a legfontosabb a szárítás folyamatában az, hogy mennyi a kukorica hőmérséklete a szárítózónában! Ennek alapján kidolgozta a cég az objektív minősítés lehetőségét, amiért az AGROmashEXPO 2020 kiállításon Prémium Oklevelet kaptak érte.
A minősítés óriási előny az eddigiekhez képest! A minősítés bevezetésével a gazdaságok még a döntés előtt tájékozódhatnának a kukoricára gyakorolt maghőmérsékletről, ha szárítót építtetnek! Elkerülhetik az utólagos beavatkozást. Különösen akkor, ha az új szárító beüzemelésénél is használják a Videokontroll-t és csak optimalizált állapotban veszik át a beruházást.
Visszakanyarodva a konferencia vezérgondolatához, a fenntarthatóság kérdéséhez. Aki a kontrollált szárítást megvalósítja sokat tesz a környezet védelméért, védi a kukorica beltartalmi értékét, kevesebb gázt használ fel, kevesebb CO2 kerül a légkörbe, tehát a precizitás és a fenntarthatóság kéz a kézben jár.