Jelentős volumencsökkenés látható az alma, a körte és az őszibarack termesztésében, miközben a gyümölcsfogyasztás folyamatosan növekszik. Érezzük, hogy néhány kulcsfontosságú gyümölcs "kicsúszik a kezünk közül" és jelentős konkurencia van körülöttünk – mondta köszöntőjében Dr. Jung András, az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Intézetének egyetemi tanára a Tőkék, fák és titkok Agroinform webináriumon.
Hozzátette, hogy három ponton lehetnének kiugrási lehetőségeink: a szaktudásban, a tőkében és a munkaerőigényben.
Dr. Jung András köszöntőjéhez tartozó prezentáció itt érhető el.
Tőkék, fák és titkok Agroinform webináriumot itt nézheted vissza:
Polai László, az Agrárminisztérium, Fejlesztéspolitikai Főosztályának főosztályvezetője "KAP Stratégiai Terv – kertészeti ágazatot érintő aktuális vidékfejlesztési támogatások" című előadásában részletezte az aktuális pályázati felhívásokat, majd részletesen kitért a kertészetek, illetve gyümölcs- és szőlőtermesztéshez kapcsolódó pályázatokra. Részletesen bemutatta a "Kertészet –ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása" és a "Kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása" című pályázatokat és kiemelte a változásokat, fontos sarokpontokat.
A "KAP Stratégiai Terv – kertészeti ágazatot érintő aktuális vidékfejlesztési támogatások" című előadás prezentációja itt érhető el.
|
Dr. Lakatos Tamás, a MATE Kertészettudományi Intézet, Gyümölcstermesztési Kutatóközpont kutatási intézetigazgató-helyettese, kutatóközpont-vezetője a "Gyümölcstermesztés a változó környezeti és gazdasági feltételek mellett – merre induljunk és mivel legyünk óvatosak?" című előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy az agrárdigitalizáció és a precíziós gazdálkodás igénye nagyon hasonló valamennyi ágazatban, ugyanakkor a megvalósítás a gyümölcstermesztésben alulmarad a többi ágazathoz képest. Bemutatta ennek akadályait és részletezte a digitális technológiák alkalmazásának előnyeit is. Emellett előadásában fókuszba helyezte a klimatikus változásokat és a gyümölcstermesztésben erre adható válaszokat.
"Fogadjuk el, hogy nem lehetséges technológiai megoldásokkal minden biológiai-környezeti tényező negatív hatását kiküszöbölni, mert a technológiai elemek a stresszhatások elviselését segítik, nem pedig megszüntetik azokat" – mondta.
A "Gyümölcstermesztés a változó környezeti és gazdasági feltételek mellett – merre induljunk és mivel legyünk óvatosak?" című előadás prezentációja itt érhető el.
Molnár Krisztián, a Poliext Kft. agrármérnöke "A vízgazdálkodás művészete: Innováció a gyümölcs- és borszektorban" című előadásának bevezetőjében a termelési kihívásokat vette sorra. Hangsúlyozta, hogy az öntözés az elsődleges eszköz a vízhiány okozta növényi stressz mérséklésére és a csepegtető öntözőrendszer lehetővé teszi a hozam és a minőség optimális egyensúlyának elérését. Bemutatta az elérhető önözési technológiákat, az öntözőrendszerek kialakítása során használt eszközöket, valamint azt, hogyan optimalizálható az öntözés.
"A vízgazdálkodás művészete: Innováció a gyümölcs- és borszektorban" című előadás prezentációja itt érhető el.
Hunyadi István, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke a "Növényvédelemről átfogóan" című előadásában először az idei helyzetképre tért ki. Miközben a kajszi már elvirágzott, több gyümölcsfa és a szőlő is rügyfakadás és virágzás előtt áll, a jövő héten jelentős hidegbetörésre kell készülni. Részletesen bemutatta, hogy kajsziban, őszibarackban, cseresznyében és meggyben, szilvában, almatermésűekben és szőlőben melyek most az aktuális növényvédelmi tennivalók és mire kell fokozottan figyelni.
A "Növényvédelemről átfogóan" című előadás prezentációja itt érhető el.
A kerekasztal-beszélgetés kiemelt témái a tavaszi fagyvédelem, az aktuális gyümölcspiaci helyzet, az értékesítési csatornák működése és a munkaerőhelyzet voltak.
Kerekasztal-beszélgetés a Tőkék, fák és titkok Agroinform webináriumon – forrás: Agroinform
A beszélgetés résztvevői voltak:
- Szentpéteri Attila, borász, Szentpéteri Borpince Kft.,
- Molnár Zoltán, kertészmérnök, növényorvos, gyümölcstermesztő,
- Kiss Tamás, termelési igazgató, Szatmári Ízek Kft.,
- Weppert Sándor, gyümölcstermesztő kertészmérnök, WepiFrost Fagyvédelmi Kft.
A beszélgetés moderátora Mátyás-Horváth Janka volt.
Indexkép: Agroinform