Komoly vitát váltott ki az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) körében a készpénzhasználatról szóló törvénytervezet módosítása. A szervezet szerint a javaslat olyan helyeken is kötelezővé tenné a készpénzes fizetést, ahol sem vásárlói igény, sem életszerű megvalósítás nem indokolja azt – ráadásul jelentős költségnövekedést és biztonsági kockázatot is jelenthet a kereskedőknek, erről írt a Pénzcentrum.
Túlzó kötelezettség és versenyhátrány
Kozák Tamás főtitkár kiemelte: a magyar kereskedők olyan terheket viselnének, amelyek a külföldi vállalatokra nem vonatkoznának. Ez jelentősen torzíthatja a versenyt, és hosszabb távon akár magyar cégek kiszorulását is okozhatja a piacról.
A törvénytervezet nem veszi figyelembe, hogy a kereskedők a fogyasztói szokásokra reagálva alakították ki a fizetési lehetőségeket – ha tehát valahol nincs készpénzes fizetés, az valós igények hiányát tükrözi. Emellett a készpénzforgalom fokozott kockázatot jelent például a házhoz szállítást végző munkatársak számára.
Digitális világban élünk
A vásárlási szokások egyértelműen a digitális irányba mozdultak el: ma már az összes tranzakció kétharmada kártyával vagy elektronikus formában történik. Az online térben pedig a mobiltárcás fizetések a leggyorsabban növekvő formák – negyedévente több mint 100 millió tranzakcióval.
Miért lenne ez visszalépés?
Az OKSZ szerint a készpénzhasználat erőltetése elsősorban a modern, digitális megoldásokat alkalmazó értékesítési csatornákat – például csomagautomatákat, önkiszolgáló boltokat, online áruházakat – érintené hátrányosan. Ezek átállítása jelentős idő- és pénzbefektetést igényelne, miközben a fogyasztók többsége zökkenőmentesen használja ezeket jelenleg is.
Különösen problémás lehet a készpénz erőltetése a házhoz szállítás esetén, ahol a fizikai kontaktus elkerülésére épülő üzleti modell alapjaiban rendülne meg, és egyes termékek értéke amúgy is meghaladná a készpénzes fizetési határt.
A pandémia idején jelentősen csökkent a készpénzes utánvét aránya, és azóta sem nőtt. A kormányzati javaslat így szembemegy a modernizációval és a technológiai fejlődéssel, a statisztikák pedig nem igazolják a készpénzfizetés kiterjesztésének szükségességét – érvel az OKSZ.
A szervezet ezért a törvénytervezet felülvizsgálatát és módosítását kéri, hogy az valóban a lakossági igényeken és a kereskedelmi realitásokon alapuljon.
Indexkép: Pixabay