1992-ben alakult meg az Adó-Agro-Ker. Kft., a gazdaság Bács–Kiskun megyében, a Duna mellékén, Bátmonostor és Szeremle községhatárán található. 1500 hektáron termelnek és szolgáltatnak, változatos talajviszonyok között, alapvetően dunai öntéstalajokon dolgoznak. Horváth Mihály tulajdonossal beszélgettünk.
Horváth Mihály, az Adó-Agro-Ker. Kft. tulajdonosa – fotó: Väderstad
Akárhogy nézzük is, három évtizede indult a cég, ez komoly eredmény
– Igen, kezdetben kicsi, a kárpótlás kapcsán szerzett területeken kezdtünk el gazdálkodni, aztán szép lassan felfejlődtünk. Ma már tizenegyen dolgozunk a vállalkozásban, én a szakmai részt irányítom.
Az idei, mindenki számára nehéz év milyen eredményeket hozott?
– A szója volt az, ami nagyon megsínylette az időjárást – közel 280 hektáron terveztük ezt a növényt, ám csak mintegy feleakkora termést adott, mint szokott. Az őszi vetéseknél 23%-os visszaesés volt; a napraforgó hozta a formáját, a kukorica pedig 8 tonnát adott májusi morzsoltban, ez azért átlagos szezonban 13 tonna/hektár is tud lenni. A Duna-melléken gazdálkodunk, ahol utoljára 2013-ban volt magas, 900 fölötti vízállás. Ekkor az itteni öntéstalajokat nagyon jól megtáplálta ez a magas vízszint, egy pár évig ennek a jótékony hatását éreztük. Mára sajnos ezzel már nem számolhatunk.
A talajművelés terén mi a szakmai koncepciójuk: forgatásos vagy forgatás nélküli metódusban gondolkoznak?
– Ez azért sokat változott, például a Väderstaddal való kapcsolatunk alatt is. Kezdetben forgatásos műveléssel dolgoztunk, aztán áttértünk egy mélyebben lazító művelésre. Nagyon sokat javult a talajaink vízháztartása és megmunkálhatósága is. Kb. 8 éve egy Swiftet kaptunk kölcsön a Väderstadtól, és azt próbáltuk ki tarlókon. Elsőre nem tetszett az, hogy a felületen maradt a sok szalma. Viszont a klimatikus viszonyok úgy alakultak, hogy szükség volt a mulcsos megoldásra. Ezért az idei évben pályázat útján sikerült egy ilyen gépet beszereznünk, és hozta is azokat az eredményeket, amiket vártunk tőle.
Nálunk minden munkaművelet után hengerezünk, ez alap – az elmúlt években ez igazolt is minket. Törekedtünk arra, hogy olyan talajunk legyen, mintha most szeretnénk aprómagot vetni. Mi már július közepén lejöttünk a talajokról, és a repcéink például minimális, 6 mm-es eső után is ki tudtak kelni. Azt csak érdekességként említeném, hogy 30 éve szinte csak mi vetettünk itt repcét, évekig senki nem követett bennünket. Abban az időben elvetettük, learattuk és kész. Ma ez már ez nem menne, tavaly például 11 alkalommal permeteztük, legfőképpen rovarok ellen.
Milyen gépekkel rendelkeznek a svéd gyártótól?
– Szerintem nekünk csak Väderstad munkagépünk van... Először egy NZ-Aggressive géppel indítottunk, ezután egy Rollex és egy Rexius henger következett, majd egy 4 méteres Spirit vetőgép. Egy TopDown kultivátor jött utána, majd egy 6 méteres Swift következett, de még Carrier tárcsa és egy Carrier XL-tárcsa is kiegészítette a gépparkot. Két Tempo vetőgépet használunk, egy hatsoros függesztett és egy 12 soros Tempo V verziót. Szója, napraforgó, kukorica és repce, amiben ezeket használjuk.
Mi az, amit kedvel a Väderstad gépeiben?
– A piros festése gyönyörű... A viccet félretéve a szervizhálózatuk kifogástalan, ügyes, jól képzett szakemberek dolgoznak náluk. A csapágyrendszereik szenzációsak a gépeknél, egy-két kivételtől eltekintve tényleg csak a kopó alkatrészeket kellett cserélnünk. Amióta a TopDownra feltettük a Marathon késeket, azóta még látványosabban dolgozik – persze ez nem egy olcsó dolog, mindig ki kell számolni, hogy egy ilyen fejlesztésnek mi a megtérülése.
Szerző: Fodor Mihály, Agrárágazat
További információ a Väderstad gépekről:
Vaderstad Kft.
Cím: 2475 Kápolnásnyék, Összekötő út 1.
Tel.: +36 22/709-000
E-mail: infohu@vaderstad.com