Dankó Bertalan egy családi gazdaságokból álló cégcsoport tulajdonos-szakembere Kenézlőn. A négy családi vállalkozás, valamint az édesapa állattenyésztéssel is foglalkozó zrt.-je 2400 hektár szántó- és gyepterületen dolgozik. A Bodrogközben elhelyezkedő vállalkozás területei kevésbé szétszabdaltak, de nem könnyíti meg a munkát, hogy ezeken a homoktól a teljesen kötöttig minden talajtípus előfordul.

Milyen kultúrák szerepelnek a termesztett növényeik között?

Napraforgó, kukorica, néha csemegekukorica, már három éve a repce is, valamint a búza mellett árpa, tritikálé. A szóját a jobb talajokon a vetésforgó miatt néha beiktatjuk, maximum 100-120 hektárig.

Hogy sikerült a tavalyi évük?

A mi területeinken sajnos adódtak nehézségek. A kalászosok nem sikerültek annyira jól az időjárás miatt, a napraforgó sem most döntött csúcsokat – nehezen indultunk a tavaszi vetésekkel, csak április végén tudtuk kezdeni. A kukorica viszont jól zárt a helyi viszonyainkhoz képest, a repce pedig minimális haszonnal futott ki.

Vaderstad Tempo vetőgép

Dankó Bertalan egy családi gazdaságokból álló cégcsoport tulajdonos-szakembere Kenézlőn — fotó: Väderstad

Ezeken a nagyon vegyes adottságú területeken milyen gépeket használnak a Väderstadtól?

Egyelőre csak a vetésnél alapozunk a svéd gyártó gépeire, de hosszabb távon, ha ki tudjuk gazdálkodni a fejlesztések költségeit, a talajművelés gépei is sorra kerülhetnek. 2018-ban vásároltunk két Tempo vetőgépet, amelyek mellett azért döntöttünk, mert a környékünkön használtak már ilyet, láttuk a munkáját, és a gazdatársak elégedettek voltak vele. Mi nyolcsorosakat vásároltunk, a Tempo V 8/12 modellel 76, illetve 45 cm- es sortávolsággal is tudunk vetni.

Korábban 5 darab más márkájú, hatsoros géppel dolgoztunk, de a kötöttebb talajokon már kellett a jobb gép – ez a mostani szezonban is bebizonyosodott. Nálam nem az volt a szempont, hogy a lehető leggyorsabban vessünk. A kötött talajokon kisebb esők után is túl sokat kell várni a száradásra, volt olyan nedvesebb tábla, ahol a másik márka régi gépe napraforgóvetésnél beragadt, eltömődött. A Tempo-val ilyen még nem fordult elő! Ha szárazabb a tavasz és keményebb a talaj, akkor megint csak kell ez a technika, mert a kemény talajba is be tudja tenni a magot.

Mennyire használják ki a Tempo adta gyors munkasebesség lehetőségét?

Nem vagyok a gyors vetés híve. Homokon mehet, de napraforgónál, ami más fajta mag, ott a lassabb munkasebesség kifizetődőbb, jót tesz a precizitásnak.

Milyen további tapasztalatot szereztek még a használat során?

Kelés tekintetében napraforgóban nem volt nagy különbség a régi gépekhez képest, kukoricánál azonban szebb volt a kelés, jobb volt a tőállomány. A Tempo-t sokkal egyszerűbb beállítani, mint a korábbi gépeket. A két gépünk különböző, az egyik Control Station vezérléssel rendelkezik, a másik E-Controllal. Valószínű, hogy hamarosan az utóbbira cseréljük a másikat is, mert például a szakaszolást is jobb, egyszerűbb megcsinálni vele, nem kell plusz kábelekkel foglalkozni. Az E-Control használata nagyon egyszerű. Jól látni mindent, nagyon alaposan végiggondolták ezt a rendszert.

A gabonavetéshez is van Väderstad gépük?

Igen, egy Rapid 400C vetőgépet is vettünk 2020-ban, az is E-Control vezérlésű, ugyanazzal az iPaddel használható. Osztott tartályos, műtrágyát is kijuttathatunk vele. Most ősszel futotta a második szezonját, repcében, kalászosban – nagyon szépen dolgozik, pedig a kötött talajokon ennek sem volt egyszerű dolga.

Előfordult-e bármilyen üzemzavar,kellett-e a gépeket javítani?

Talán három csapágyat cseréltem eddig a Tempo zárókerekeinél az elmúlt 3-4 évben, semmi más probléma nem volt. A szervizesekről is csak jót tudok mondani, el lehet érni őket, ha valamilyen kérdésünk van – ez kiemelten fontos számunkra, mert korábban más forgalmazónál volt emiatt problémánk.

Szerző: Fodor Mihály

Vaderstad logó

Vaderstad Kft.
2475 Kápolnásnyék, Összekötő út 1.
+36 22/709-000
infohu@vaderstad.com
www.vaderstad.com/hu
www.vaderstad.com/hu/kapcsolat/

Vaderstad 25 logó