Sebestyén Gergellyel, a Precision Planting vállalat Közép-európai vezetőjével beszélgettünk az aktuális- és igen komoly érdeklődést kiváltó VP2-4.1.8-21 Mezőgazdaság Digitális Átállásához Kapcsolódó Precíziós Fejlesztések Támogatásával, valamint az amerikai vállalat vetéstechnológiai megoldásaival kapcsolatosan.

– Hogyan tudott teret hódítani Európában a Precision Planting technológia és mit tudnak rólatok a magyar gazdálkodók?

– Szerencsére nincsen nehéz dolgunk egy ilyen professzionális és költséghatékony technológiával, mint a Precision Planting szemenkénti vetéstechnológia – ugyanakkor fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy nagyon sok kedvező tényező együttállásának köszönhetjük a sikerünket – amely még csak most van felívelő pályája kezdetén. – nyilatkozta Sebestyén Gergely.

– Először is szeretném röviden bemutatni a vállaltunkat a magyarországi mezőgazdasági termelők számára, ugyanis a tapasztalataim szerint sokan ismerik már a Precision Planting brandet, azonban néhány téves információ még a köztudatban van.

A Precision Planting LLC a hatékony precíziós mezőgazdasági technológiák vezető szolgáltatója az Egyesült Államokban. A vállalat célja, hogy elősegítse és intelligens megoldásokkal könnyítse meg a gazdálkodók munkáját az egész év során. A "Kukorica-övként" is emlegetett Illinois-ban alapított Precision Planting olyan megoldások fejlesztésére összpontosít, amelyek javítják az vetés minőségét, valamint növelik az inputanyagok kijuttatásának- és a betakarítási műveletek hatékonyságát a gazdaságokban szerte a világon.


2017-ben a Bayer és Monsanto fúzió miatt a Monsantonak meg kellett válni több üzetágától többekközött a Precision Plantingtől is. Sokáig szinte biztos iparági pletyka volt az, hogy a John Deerefogja megvenni a Precision Plantinget, de a US Department of Justice a trösztellenes törvényrehivatkozva nem engedélyezte az akvizíciót. Ugyanebben az évben a vállalat már az AGCO Corporation brandjeit erősítette 2018-tól pedig megkezdődött az európai piacon történő terjeszkedés egy professzionális szakmai csapat felépítésével.

A Precision Planting európai és amerikai csapata ezután a legnépszerűbb vetőgép márkákhoz illeszkedő stratégiai tervet állított össze és belső fejlesztésekbe kezdett a Monosem, Gaspardo, Massey Ferguson, Horsch, valamint Väderstadvetőgépek hatékonyságának növelésére.

fotó: Sebestyén Gergely

A korábban elsősorban csak amerikai típusú vetőgépekkel kompatibilis (John Deere, White, Kinze, Harvest International, Case IH) vállalat az európai piacokon is gyors ismeretséget  – és elismertséget szerzett a világon egyedülálló hitvallásával, amelyet az alábbi szlogenjük is népszerűsít:

"A már meglévő, használt vetőgéped túlszárnyalhatja egy új vetőgép munkáját!"

A Precision Planting ugyanis első sorban abban különbözik a többi technológiai vállalattól, hogy nem új szemenkénti vetőgép megvásárlására ösztönzi a termelőket, hanem a gazdálkodók meglévő munkagépeit alakítja át – akár több ütemben – és maximalizálja a gépek teljesítményét.

A precíziós vetéstechnológiára való átállás így a gazdálkodók számára már relatíve kisebb beruházás mellett is hatékony-, ugyanakkor egyszerűbb folyamat lehet.

– Jól értjük, hogy a Precision Planting technológia márkafüggetlen módon, szinte bármilyen vetőgépbe beépíthető?

– Igen, nagyon fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy márkafüggelten megoldásokat kínálunk a gazdálkodók számára.

Monosem vetőgép átalakítása... – majd a büszke gépkapcsolat munkája a határban – fotók: Sebestyén Gergely

Mindig arra biztatjuk a partnereinket, hogy forduljanak hozzánk bizalommal a szemenkénti vetéstechnológiával kapcsolatos igényeikkel – hiszen mi egyedi megoldásokat dolgozunk ki a legkülönbözőbb adottságokhoz igazodva.

Példaként szeretném megemlíteni a Busa Bt. magyar gépgyártó vállalat által fejlesztett 6 soros vázra épített Precision Planting technológiánk eredményét, amely egyöntetű, 98,4%-os magegyenletességgel kelt napraforgó állomány formájában megcsodálható.

A vadkár nyomaitól eltekintve kifogástalan, homogén napraforgóállomány – fotók: Sebestyén Gergely

De megemlíthetném a Balaton közelében megtekinthető referenciánkat is, amely kukoricatáblát tűpontosan, 13 km/h sebességgel vetett el egy használt John Deere D1760 8R vetőgép – természetesen Precision Planting átépítéssel.

A háttérben lévő Badacsony és a tanúhegyek a saját szemükkel látták tavasszal, hogy egy átépített idős JD1760 8R vetőgép is tűpontosan képes vetni 13 km/h sebesség mellett – fotók: Sebestyén Gergely

Fontosnak tartom azt is leszögezni, hogy a Precision Planting technológiák beépítéséhez azért alapvető precíziós infrastruktúrával már rendelkezni kell: szükségünk van egy kompatibilis szemenkénti vetőgépre, GPS jeladóra.

– Természetesen nem hasonlítható össze egy új szemenkénti vetőgép vásárlás egy felújítással. Mégis, mennyibe kerül nagyságrendileg egy Precision Planting átépítés egy meglévő vetőgépre?

– Nagyban függ az átépítés ára az alapgéptől, a meglévő infrastruktúrától és a gazdálkodó igényeitől.
Arra a kérdésre, hogy mennyibe kerül egy átépítés, mindig konkrét példákkal szoktam válaszolni. A legfontosabb szempont számunkra, hogy az általunk megvalósított beruházás az aktuális gazdaság esetében 2-, maximum 3 éven belül megtérüljön!

Egy 12 soros szemenként vetőgép felújítása 20|20 Gen3, vDrive, vSet, vDrive Insecticide, SpeedTube, DeltaForce, Keetons, SmartFirmer termékekkel egy új 12 soros vetőgép árának körülbelül 20-30%-ból megvalósítható.
Egy 6 soros vetőgép esetén egy alap rendszer: 20|20 Gen3, vDrive, vSet, WaveVision, DeltaForce, Keetons, SmartFirmer felszerelésével az új vetőgép árának körülbelül 50%-ból megvalósítható.

A felújítással a jelenleg elérhető legmodernebb vetéstechnika telepíthető a meglévő vasra, de akár új gépre is. Modulárisan építhető, évről-évre fejleszthető megoldásokról beszélünk.
Sokszor az is hatalmas segítséget jelent a gazdálkodónak, hogy nem kell egyszerre "világmegváltó" fejlesztéseket eszközölnie, hanem haladhat lépésről-lépésre kisebb fejlesztésekkel,

miközben önmaga is megtanulhatja a professzionális és precíziós vetéstechnológia legapróbb részleteit is.

Hatalmas segítséget jelent az aktuális VP2-4.1.8-21 Mezőgazdaság Digitális Átállásához Kapcsolódó Precíziós Fejlesztések Támogatása című pályázat, amelybe a Precision Planting technológiák is beilleszthetők, amennyiben a támogatási kérelem benyújtásának évéhez képest 10 évnél nem régebben (2021-ben benyújtott támogatási kérelem esetében legfeljebb 2011-ben) gyártott, meglévő mezőgazdasági erőgépek, traktorok, munkagépek helyspecifikus művelésre alkalmassá tétele, berendezések és technológiák modernizálása valósul meg.

Egyszerűbben megfogalmazva tehát, ha 2011-nél nem régebbi vetőgépet szeretnénk átépíteni Precision Planting technológiával (és a traktorunk rendelkezik RTK pontosságú GPS jeladóval), akkor ezt a beruházást beilleszthetjük a precíziós pályázatba! Természtesen akár 15 éves gépet is át tudunk építeni, amennyiben kompatibilis.
– Sok gazdálkodó szeret a saját szemével meggyőződni arról, hogy egy technológia milyen hatékonyan tud működni. Hol találhatók referenciapontok, illetve működő, bevált Precision Planting technológiák Magyarországon?


– Országszerte már közel 130 átépített gépünk dolgozik, amelyek a legkülönbözőbb márkákkal kombinálva és a legváltozatosabb területi adottságok mellett teljesítenek szolgálatot.
Mindenki a lakóhelyéhez-, vagy az igényeihez legközelebb álló referenciáinkat tekintheti meg működés közben.
Szinte lehetetlen felsorolni az összes technológiai elemet, amelyekkel fel tudjuk okosítani a régebbi, meglévő vetőgépeket – azonban mégis megemlítenék néhány jellemző igényt, amelyeknek örömmel építünk hatékony megoldásokat:
  • Mechanikus vetés egyenetlenségeinek kiküszöbölése
  • Magegyenletesség maximalizálása
  • Talajtömörödöttségi problémák kiküszöbölése a szenzor alapú talajnyomás szabályozással
  • Differenciált tőszámmal való vetés megvalósítása régi, lánchajtásos vetőgép esetén is
  • Előírástérkép alapján megvalósított vetés
  • Szakaszolás megvalósítása
  • Változó dózisú tápanyag-kijuttatás megvalósítása vetés közben
  • Vetés közben mért pillanatnyi talaj-hőmérséklet, talajnedvesség és szervesanyag-tartalom mérése, valamint azonnali döntéshozatal
  • Vetés közben történő folyékony halmazállapotú inputanyagok kombinált kijuttatása
  • Saját fejlesztésű szenzorok beépítése
  • Vetés közben automatikusan szenzoradat alapján változó vetés mélység
  • Pneumatikus sortisztító és sorzáró megoldások
– Fontos kérdés, hogy a már meglévő gazdálkodási technológiába hogyan lehet beilleszteni a Precision Planting technológia elemeit?
– Mindenek előtt szeretném leszögezni, hogy a Precision Planting technológiák nem ISOBUS-kompatibilisek és nem is lesznek azok. A mi technológiáink használata közben sokkal nagyobb adatforgalom generálódik, mint amit az ISOBUS technológia kezelni képes.
Tudni kell, hogy a technológiáink működése során keletkező adatok könnyen és gyorsan exportálhatók és felhasználhatók a későbbi döntések során. Továbbá, szinte bármely agrárinformatikai szoftverből – a megfelelő formátumban letöltve – felhasználhatók az adatok és a kijuttatási tervek a mi eszközeinkhez is, így nem kell új szoftverre előfizetni. A Precision Planting technológiák bármelyik traktor GPS-jelével képesek kommunikálni, így ezek miatt sem kell aggódniuk a gazdálkodóknak.

Mindenkinek jó szívvel javaslom, hogy keressen minket bizalommal, ha kérdése merülne fel a precíziós vetéstechnológia tekintetében. Viszonteladó partnereinkkel együtt készségesen állunk rendelkezésre. – A kapás kultúrák vonatkozásában ugyanis fokozottan igaz a mondás, miszerint
"a vetés az agronómia legfontosabb, utólag kijavíthatatlan eleme, amely alapjaiban határozza meg növénytermesztésünk sikerét."

Sebestyén Gergely | Precision Planting Közép-európai vezető