Benjamin Franklin tudományos munkája a villamosság területén is előremutató. Igazolni akarta, hogy a villámlás is elektromosság, ezért 1752. június 15-én végrehajtotta híres kísérletét. A várhatóan villámlással járó viharban reptette papírsárkányát, és felhőkből sikeresen hozott létre szikrát, elektromos kisülést. Ezzel ő is hozzájárult az elektromosság kiismerésének folyamatához, amely megváltoztatta az emberek életét.
Benjamin Franklin a várhatóan villámlással járó viharban reptette papírsárkányát, és felhőkből sikeresen hozott létre szikrát, elektromos kisülést – illusztráció: Shutterstock
A ma élő emberek nagy részének természetes, hogy használja a villamos berendezések nyújtotta előnyöket, élvezi a kényelmüket. Talán te is elektromos fűnyíróval vágod a füvet, ápolod a pázsitot. Használod az akkus csavarozót. Ha besötétedik, behúzódsz a házba, felkapcsolod a villanyt. A mikróban megmelegíted a vacsorát, aztán ha jóllaktál, a hűtőből előveszel egy doboz sört, bekapcsolod a tévét vagy a számítógépedet. Folyamatosan használod a villamos berendezéseket.
Másnap ha felkelsz és megnézed a kertet vagy kimész a földekre, meglátod a gyomokat. Akkor aztán vagy kapát ragadsz, vagy a vegyszerek után nyúlsz, hogy megvédd a saját növényeidet. Eszedbe sem jut a villamosság. Pedig van, akinek eszébe jutott, és már a gyakorlatban is működik az elektromos gyomirtó!
Újdonság a Zasso és az AGXTEND fejlesztésében
Az alapelv egyszerű. A nagy teljesítményű, magas feszültségen működő elektromos kisülés végighalad a növény szövetein, és talajon keresztül záródik az áramkör. A növényi sejtek szinte felrobbannak az áramütés hatására. Elhalnak. Most már biztosan tudod, hogy miért kezdtem a villámlással és Franklin kísérletével.
Az XPower nagyfeszültségű áramütést idéz elő a vele érintkező növényekben. Ez mélyen hat, egészen a gyökerekig lehatol, így megakadályozza az újrahajtást is. (Működése kicsit hasonlít a villanypásztoréhoz.)
A készülék az eszközhordozó hátuljára függesztett nagyfeszültségű generátorból és a talajjal érintkező elektródákból áll össze. A generátor hajtása könnyen megoldható bármely mezőgazdasági vontató TLT-jéről. Hogy a szikraképződés minél könnyebben létrejöhessen, a berendezés által előállított villamos energiát először nagyfeszültségre transzformálják. A névleges feszültsége 4-7000 Volt között beállítható. Innen kábeleken jut az energia előre.
A traktor elejére szerelt adapteren elöl két sor pozitív elektróda, hátul pedig egy sor negatív elektróda van elhelyezve. Az egymáshoz közel elhelyezett elektródák biztosítják, hogy az ellenállást a lehető legalacsonyabb értéken lehessen tartani.
A hatékonyságot több összetevő befolyásolja. Kísérletek szerint a fűfélék kevésbé érzékenyek, mint a széleslevelű gyomok. Nem közömbös a talaj nedvességtartalma sem. Száraz körülmények között sikeresebb a gyomirtás. Természetesen a munkasebesség is befolyásolja a gyomirtás eredményét. A fejlesztő által ajánlott sebesség 4-6 km/h.
A több különböző elektróda kialakításnak köszönhetően a készülék szántóföldön, soros kultúrákban és a városi gyommentesítés során is hatékonyan használható.
Száraz körülmények között sikeresebb a gyomirtás – fotó: Shutterstock
A rendszer előnye, hogy mellőzni lehet a vegyszerhasználatot, és elmarad a talaj bolygatása is. Talán a közeli jövőben ez a módszer lesz a leginkább környezetkímélő gyomirtási technológia. A fejlesztők szerint ez a 21. század lehetősége. Habár az első verzió 2017-ben megjelent, és 2018-ban a SIMA kiállításon bronzérmet kapott a fejlesztő, 2019-ben nem jelent meg a mindennapi agrotechnikában a berendezés.
A források nem említik, de a technológiából adódóan néhány hátránya is van a rendszernek: először is nem szelektív, tehát minden növény elhal, amelyet áramütés ér. Ugyan mérési adatok nem állnak rendelkezésre, de valószínűleg elég energiaigényes a berendezés működtetése. Harmadikként megemlíteném, hogy a magas feszültség különleges munkavédelmi szabályok bevezetését teszi szükségessé.
Az új fejlesztés: szántóföldi soros kultúrákhoz módosított gép
XPR a soros kultúrák elektromos gyomirtója. A fiatal, néhány leveles állapotban lévő sorok kultúrákra jellemző a relatív nagy sortávolság, amely szabad teret enged a megjelenő gyomoknak. Ha a gyomirtás nem történik meg időben, akkor jelentős termésveszteség is felléphet. Jelenleg kísérleti fázisban van a fejlesztés, de az eddigi tesztek jó eredményeket adtak.
A Zasso Group és a Südwestfaleni Alkalmazott Tudományegyetem által 2020. évben végrehajtott szántóföldi kísérlet biztató eredményeket mutat. Cukorrépában a soron belüli gyomirtást vegyszerekkel végezve is a kemikáliák felhasználását 75%-kal csökkenteni lehetett a gyomirtás során. A sorközi védekezést csökkentett menetszámban, de mégis legalább olyan eredményességgel lehetett elvégezni, mint a mechanikus vagy vegyszeres gyomirtású kontrolltáblákon. Az eredmények szerint az XPower 95%-os hatékonyságot is képes volt elérni.
A sorközművelő XPR berendezés hivatalos bemutatójára a Párizsi SIMA kiállításon, november 6–10. között kerül sor a New Holland standján. Várhatóan 2024-ben kezdődik az XPower XPR sorközművelő piaci értékesítése.
Kíváncsian várom!
Itt pedig megnézhetitek a Zasso és az AGXTEND egyéb fejlesztéseit:
szántóföldi alkalmazás:
szőlő:
településeken használható:
Forrás: https://www.futurefarming.com/