A fenntarthatóbb és termelékenyebb mezőgazdaságra törekedve Alessandro Pennese, egy olasz formatervező és mérnök bemutatta a Vktort (Vektor), egy autonóm elektromos gépet, amely növeli a gazdálkodás hatékonyságát, csökkenti az üzemeltetési költségeket, és javítja a termés minőségét.

vktor

Vktor, éppen traktorként – fotó: Alessandro Pennese

A gépek újraértelmezése

A fenntarthatóságot és a biztonságot elsődleges prioritásként kezelve a Vktor integrált, környezettudatos, a karosszériája hátulján elhelyezett négy távolságérzékelővel rendelkezik, így biztosítva, hogy a lehető legnagyobb pontossággal navigáljon környezetében. Továbbá elöl egy Lidar-érzékelő növeli az autonóm közlekedés, munkavégzés és navigációs (akadályfelismerés és kikerülés) képességeit.

A Vktor feladatai során emberi beavatkozás nélkül működik, biztosítva, hogy a kockázatos, a munkavállalók testi épségét veszélyeztető mezőgazdasági műveleteket precízen és hatékonyan elvégezze. A teljesen autonóm üzemmóddal jelentősen csökkenti az élőmunka szükségességét és az ezzel járó esetleges egészségügyi kockázatokat.

Tartós konstrukció

A karosszériaelemeket SMC (Sheet Moulding Compound) technológiával készítik, amely egy üvegszálakból álló, hőre keményedő lemezanyag. A gyártási folyamat során a formázást magas hőfokon, acélformákban végzik, biztosítva a tartósságot és az ökológiai szempontokat. A Vktor továbbá egy nagy teljesítményű, 12 kW/h kapacitású, 1200 mm hosszúságú (teljes hosszban beépített) akkumulátorcsomaggal van felszerelve, amely lehetővé teszi a hosszú üzemidőt, gyakori újratöltés nélkül.


A gumihevederes jármű nyomtávja fokozatmentesen állítható, a felépítmény (hordozott eszköz) maximálisan 1400 mm szélességű és legfeljebb 2100 mm hosszúságú lehet. Érdekessége, hogy az elöl lévő hevederfeszítő kerekek megemelhetők, megkönnyítve a kormányzási manővereket, és szükség esetén a gép súlyát a hátsó meghajtó kerekekre terhelje.

vktor

Gyümölcsszedő robotkaros felépítménnyel – fotó: Alessandro Pennese

Forrás: www.futurefarming.com