Zuhanás, emelkedés
A tavaszi vetésterület hozzávetőlegesen 7 millió hektár körül alakult eddig, és ez legalább 25 százalékkal kevesebb, mint egy évvel ezelőtt - nyilatkozta Mikola Szolszkij, Ukrajna mezőgazdasági minisztere. Az áprilisi export összmennyisége 1,090 millió tonna volt, de ebben nem csupán gabona, hanem a növényi olaj és a liszt is benne van, a márciusi export pedig kevesebb mint 200 ezer tonnát tett ki. Mikola Szolszkij az Economichna Pravdának adott interjújában közölte a számokat.
A kínálat növekedése annak köszönhető, hogy az ukrán vállalkozások aktívan keresik a gabonaexport új útvonalait és lehetőségeit. Az Infrastrukturális Minisztérium és, az Agrárminisztérium együttműködnek az ellátás zavarainak kijavításában, az exportmentő új útvonalak közé tartozik a gabona Románián keresztül történő szállítása, amire főként az oroszok által foganatosított kikötői blokád miatt lett nagy szükség.
Az áprilisi export összmennyisége 1,090 millió tonna volt, de ebben nem csupán gabona, hanem a növényi olaj és a liszt is benne van, a márciusi export pedig kevesebb mint 200 ezer tonnát tett ki. Kép: Unsplash
Várható nehézségek, drágulás
További nehézséget jelent majd az elkövetkező hónapokban belendülő román és bolgár gabonakivitel, melyre Ukrajna a balti kikötők tervezett igénybevételével reagálhat. Szolszkij elmondta azt is, hogy az idei vetés minősége nem éri el a tavalyi szintjét, és hogy konkrétan a kukorica vetésterülete csökkent.
"A nehézségek folytán idén legalább 60 százalékkal emelkedhet az új szállítási útvonalakon keresztül exportált ukrán gabona ára."
A romániai Konstancában hajóra rakott gabona költsége már ma is minimum ennyivel drágább. Mikola Szolszkij a világ minden tájáról kért segítséget az ukrán gabona exportjának megsegítéséhez: „Az ukrán gabona ára az alternatív útvonalakon keresztül nagyban függ az útvonaltól. Ha megnézzük az ukrán dunai kikötők árát és a Konstancából hajón szállított gabona árát, akkor ez körülbelül 60 százalékos drágulást jelent” – mondta.
"Elmondása szerint a múlt héten a kukorica ára a Fekete-tengeren és a Balti-tengeren 320 euró körül mozgtott tonnánként (az irányadó ukrajnai ár pedig 200 dollár volt). "
Az orosz invázió miatt megváltozott logisztikai költségek tetemesek, ezért ugyanezzel a gabonaárral lehet számolni a balti kikötőkben is. Ha és amennyiben egyáltalán sikerül odajuttatni a gabonát persze.
Szolszkij elmondta azt is, hogy az idei vetés minősége nem éri el a tavalyi szintjét, és hogy konkrétan a kukorica vetésterülete csökkent. Kép: Unsplash
EU segítség
„Kapunk majd segítséget az EU-tól, közvetlen támogatások formájában, de ez némi időt vesz igénybe, a nyár végén, kora ősszel, az őszi vetési munkákhoz lesz csak felhasználható. Vannak kisebb és célzott programok, például Kanadával, hajdina vetésére, mert nálunk abból hiány van. A héten csütörtökön találkozunk Németország mezőgazdasági miniszterével is, meglátjuk mit kínálnak. De nem gondolom, hogy bármi alapjában változtathatna a nehézségeinken" – hangsúlyozta a miniszter, egyben arra kérve Lengyelországot, hogy az áruforgalom felgyorsítása érdekében állítsanak fel további éjjel-nappal működő karantén- és növény-egészségügyi ellenőrzési állomásokat és kérte a gabona szállításához felhasználható eszközök átadását is.
"Az orosz megszállók eddig mintegy 500 ezer tonna gabonát hurcoltak el a Krímbe, Ukrajna veszteségei pedig több száz millió dollárt tesznek ki"
- mondta el Szolszkij.
(Forrás: UkrAgroconsult Képek: Unsplash)