Egy kert ékessége a csodálatosan puha és gyommentes pázsit. Azonban ezért nagyon sokat kell tenni. Különösen ilyenkor, tavasszal. Szerencsére nem lehetetlen küldetés, hogy szép borítsa a kertünket. Már az ókori rómaiak és perzsák is felfedezték, hogy a pázsit azon túl, hogy funkciója van, díszítő szerepet is betölt, és a kastélyok kertjeit is gondozott gyepfelületek tették igazán széppé.

Arról nem is beszélve, ahogy Angliában professzionális szintre emelték a gyep gondozását. Úgyhogy fel a fejjel! Ha tudod a titkát, a te kertedben is gyönyörű lehet a fű!

Ezt tedd tavasszal a fűvel

A kert füvesítése pont olyan lényegi művelet, mint egy ház alapjának a szakszerű megépítése - tudjuk meg Megyeri Szabolcs blogjából. A kert esetében ugyanis a gyepfelület az, ami köré az egész terület szerveződik, a gyümölcsfáktól a konyhakertig. Ráadásul a fű a legtöbb használatnak kitett terület a kertünkben, hiszen itt zajlanak a családi grill partyk, a focimeccsek és sokszor a felfújható medence is a fűre kerül.

A gyepesítés minden tavasszal aktuális, mert bár az őszi vetés a szakmailag támogatottabb, a tavaszi a tél károkozásai miatt a legtöbb esetben elkerülhetetlen. Így az első feladatunk ilyenkor tavasszal, hogy felmérjük, milyen állapotba került a fű a tél után.

A hideg ugyanis általában nyomokat hagy a füvünkön. Néhol kikopik, foltosodik és lehet, hogy a gyomok is felütik benne a fejüket. Így tavasszal fontos, hogy rendbe tegyük a füvet.

Erre pedig a legelterjedtebb módszer a fűmag vetése. Ennek pedig a legfontosabb része, hogy kiválasszuk a legmegfelelőbb fűmagot. Természetesen minden vetésnél az egyik legfontosabb tényező a megfelelő vetőmag kiválasztása, ez nem csupán a fű esetében van így. Ilyenkor tehát nem feltétlenül az olcsóbb a jobb.

Érdemesebb ilyenkor az olcsóbb helyett a jobb minőségű, a kert adottságainak és az igényeinknek megfelelő fűmag fajtát és típust vásárolni.


Ahány család, annyiféle fű

Amikor fűmagot vásárolunk, át kell gondolnunk, mire fogjuk használni a füvünket. Ahol kisgyermekek vannak, ott általában az átlagosnál erősebb igénybevételnek lesz kitéve a fű, így ajánlott sport jellegű keveréket válaszani, amelyik az extrém használatot is bírni fogja. Ahol a fű inkább dekorációs szerepet tölt be, oda a díszkert jellegű, dekoratívabb pázsit való.

De az sem mindegy, hogy mennyire napos vagy árnyékos helyen van a fű. Az árnyékos kertbe árnyéktűrő fajtát célszerű választani, míg a napsütötte területre a szárazságtűrő keverék a megfelelő.

Így vesd a füvet

Nem kell megijedni a fűmag vetésétől, hiszen ha tudjuk az apró titkait, akkor sikeresek leszünk benne. A fűmag vetésének ideje akkor jön el, ha a talaj hőmérséklete tartósan eléri a 10 Celsius- fokot. Ha nem vagyunk elég türelmesek és túl korán vetjük a füvet, akkor sajnos gazos lesz. Akár próbavetést is végezhetünk egy kisebb területen, és ha meggyőződtünk róla, hogy a talaj megfelelő, akkor belevághatunk az egész kert füvesítésébe.

fű fűmag

A szép fű záloga a megfelelő minőségű fűmag. Fotó: Shutterstock

Az előkészületeket már egy héttel a vetés előtt érdemes megtenni. Fontos, hogy alaposan ássuk fel és forgassuk át talajt. Végezzünk gyommentesítést, akár kézzel, akár vegyszeresen. A fellazított, aprómorzsás szerkezetű talajnak hagyjunk időt a természetes tömörödésre is, hiszen a frissen felásott területre való vetés hepehupás pázsitot eredményezhet.

Amennyiben a kerti föld jó minőségű, friss földréteg szétterítésére vagy tápanyagpótlásra nincs szükség. Ha azonban a kertünk talaja nem megfelelő, akkor célszerű komposzttal, vagy műtrágyával kezelni. Szervestrágyát azért ne használjunk, mert gyomok magjai lehetnek benne. A túl kötött talajt tőzeggel vagy homokkal lazíthatjuk.

A vetést kézzel is elvégezhetjük, azonban nagyobb felületen egyszerű vetőgép segítheti a munkát. Nagyon lényeges, hogy a fűmag kiszórása szélcsendes napon történjen. Egy négyzetméterre átlagosan 30-50 grammal számolhatunk.

Azzal is számítsunk, hogy felülvetésre is szükség lehet. Az egyenletes kiszórás után gereblyével dolgozzuk bele a talajba a magokat, és alaposan locsoljunk be. Fontos, hogy a talajt a magok kikeléséig tartsuk mindig nedvesen. Ezalatt az idő alatt ne lépjen senki a veteményre, és ne is tegyünk rá semmit. Ha mindent jól csináltunk, pár héten belül szép fű lesz a jutalmunk.

A szépen gondozott fű azért is hasznos, mivel egyrészt ápolt lesz tőle a kertünk, másrészt a fű megköti a port és a levegőben lévő szennyező anyagokat, így tisztább levegőt biztosít. A füves területek ráadásul hűtik a környezetüket, ami különösen akkor fontos, amikor nyáron az aszfalt és a beton hőt sugároz vissza.

Az első fűnyírásnál erre nagyon figyelj

Az idei első fűnyírással mindenképp várjuk meg a fagymentes éjszakákat, hiszen ha ezt nem tesszük meg, a gyepünk sárgulásnak fog indulni. Az első nyírás mindig száraz időszakban történjen, és csak keveset vágjunk a fű hosszából. Ha hirtelen akarjuk rövidre nyírni, az nagyon meg fogja viselni. Egyszerre a fű hosszának legfeljebb egyharmadát nyírjuk csak le.

Akár ollóval, akár kézi vagy motoros fűnyíróval nyírjuk a gyepet, nagyon fontos, hogy csakis éles szerszámmal vágjunk bele. Különben nem elvágja, hanem széttépi a fűszálakat, ami nem a szép gyep záloga.

A füvet érdemes kéthetente nyírni, mert így a hosszúsága sem nő 4-5 cm-nél magasabbra, és a méhecskék is tudnak dolgozni. A kaszálék viszont soha nem maradhat a gyepen, hiszen akkor az nem jut elég napfényhez, nem járja át jól a levegő, és emiatt gombás fertőzések támadhatják meg.

Viszont a kaszálék bekerülhet a komposztba. Az őszi telepítésű gyepet ajánlatos a nyírás után meghengerezni, hiszen ez segíti elő a fűtövek bokrosodását.

Mivel a tél folyamán, és a nyírások hatására a gyep igen sok tápanyagot veszített, ezért tavasszal mindenképp gondoskodjunk a trágyázásáról. Arra is ügyeljünk, hogy ne hagyjuk a fű között elszaporodni a gyomokat, mert azok később egyre nagyobb téren próbálják meg elnyomni a füvet, és átvenni az irányítást a gyepünk felett.

Az idősebb gyepnek mindenképp szüksége van gyepszellőztetésre, de még a fiatalabb gyep is egészen biztosan meg fogja hálálni azt, ha kap egy kis mesterséges lélegeztetést. Évente kétszer, tavasszal és ősszel, végezzünk gyepszellőztetést.

Ügyeljünk tehát rá, hogy a füvünk megkapja a szükséges törődést, hogy öröm legyen ránézni és rálépni.