A szlovákiai Nagylúcs és Kislúcs környékén a kisgazdák fellélegezhettek: szerdán hivatalos értesítést kaptak arról, hogy a párosujjú patás állataik száj- és körömfájás tesztje negatív lett. A mintavételekre még a hétvégén került sor, ahogyan a szomszédos Gellében is, ahol azonban még várják a hivatalos eredményeket - írja az Új Szó.

Az érintett gazdák közül sokan aggodalommal fogadták a 3 kilométeres fertőzési zónát, amelyben teljes állományuk kiirtása is szóba került. A helyzet annyira súlyos volt, hogy már az első találkozók alkalmával is több gazda óvatosságra intett, sőt, néhányan attól tartottak, hogy egyáltalán nem lenne szabad olyan helyen gyűlésezni, ahol fertőzött állatot azonosítottak.

Ennek ellenére a tiltakozások ereje fokozódott: az első lúcsi találkozón közel százan, míg a második alkalommal, már egy bejelentett tüntetés keretében mintegy ötszázan jelentek meg, hogy kifejezzék szolidaritásukat és tiltakozásukat az eljárások ellen. A Csallóközben történtek országos figyelmet kaptak, és a kisgazdák iránti együttérzés szinte példa nélküli méreteket öltött.

Egy gazda, aki hangot adott a néma tömegnek

A nyilvánosság elé elsőként kiálló kisgazda, Csémi Balázs, a nagylúcsi családi farm tulajdonosa volt. Hat másik társával együtt ő is a fertőzési sugárba esett.  A második tüntetés után Csémi Balázs úgy döntött, önkéntes karanténba vonul. Azóta nem hagyta el otthonát, farmját pedig szinte erőddé alakította. Naponta kétszer, szigorú fertőtlenítési protokoll mellett gondoskodik állatairól, miközben senkit nem enged be portájára. Az udvart szalmabálákból épített „bástyákkal" vette körbe, hogy még egy kóbor állat se kerülhessen kapcsolatba a jószágaival.

Családtagjai is követik az előírásokat

Csak az utcafronti kapun keresztül kommunikálnak, a hátsó udvarra senki nem megy. Csémi mindent elkövet annak érdekében, hogy kizárja a fertőzés lehetőségét, még a takarmányozást is átszervezte, kizárólag otthon tárolt készleteket használ.

Ha kell, hónapokig kitart

A kisgazda hangsúlyozta: ha a kormány hajlandó lenne enyhíteni az intézkedéseken, ő külön karanténba zárná az állatokat a farmon belül. Szükség esetén akár két hónapig is vállalná ezt az életmódot, hiszen – mint mondja – nem akarja terjeszteni a betegséget, de az indokolatlan pusztítást sem támogatja.

Példaként említette a nagylúcsi szövetkezetet, ahol a kislúcsi telephelyen valóban likvidálni kellett az állatokat, de a nagylúcsi helyszínt sikeresen elszigetelték, így ott egészséges maradt az állomány. Csémi hozzáállása bizonyítja: létezik középút – a felelős és észszerű járványkezelés.

Indexkép: Pixabay