A kedvezőtlenebb piaci és termelési környezet ellenére is tovább erősítette az agrárágazat finanszírozásában betöltött szerepét az MBH Bank, amelynek hitelállománya szinte az összes alágazatban és szakágazatban a piaci átlagnál jobban alakult.

A bank a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban egyaránt növelni tudta hitelpiaci részesedését, amely így a kettő egészét tekintve 25 százalék fölé emelkedett. A hitelintézet az önálló Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága révén a jövőben is stabil és erős partnere kíván lenni a hazai élelmiszer-gazdasági értékláncban érdekelt vállalatoknak.

„Bankunk Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának teljes hitelállománya, amely a mezőgazdaság és az élelmiszeripar mellett magában foglalja többek közt a terménykereskedelmet és az integrátorokat is, 2024-ben a piaci átlagot meghaladó mértékben nőtt. A nominális növekedés meghaladta a 30 milliárd forintot, amelynek túlnyomó részét a forgóeszközhitelek állományának bővülése tette ki" – mondta Szabó Levente, az MBH Bank egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese, hozzátéve, hogy az elmúlt évek változékonysága a gazdaság minden területére kifejtette a hatását, de talán a mezőgazdaság és az élelmiszeripar még összetettebb helyzetben van a klímaváltozás hatásai, a háború okozta piaci turbulenciák vagy az élelmiszerárak alakulása miatt. „Az utóbbi évtizedekben talán sosem volt még ennyire fontos a mezőgazdaság kérdése, éppen ezért kiemelten fontos az MBH Bank számára is ez a terület."

Míg a mezőgazdasághoz kapcsolódó vállalkozások összpiaci hiteleinek volumene 2024-ben hozzávetőleg 1 százalékkal csökkent, az élelmiszeripari cégeké pedig hasonló mértékben nőtt, addig az MBH Bank hitelállománya mindkét szegmensben érdemben bővült, és összességében mintegy 10 százalékkal haladta meg az előző évit.

A hitelintézet ezzel tovább erősítette az ágazat banki finanszírozásában betöltött vezető szerepét: a mezőgazdaságban 2,6 százalékkal csaknem 30 százalékra, az élelmiszeriparban pedig 2 százalékkal 18,3 százalékra növelte hitelpiaci részesedését, amely a kettő egészét tekintve 2,3 százalékkal 25,1 százalékra emelkedett az 1804 milliárdos piacon.

Az agrárvállalkozásoknál továbbra is népszerűek a támogatott konstrukciók, az MBH Bank pedig megőrizte piacvezető szerepét az Agrár Széchenyi Kártya programban: piacrésze az ügyletszám alapján hozzávetőleg 78 százalékos, a szerződött összeget tekintve 73 százalék feletti, és 2024-ben 17 milliárd forinttal növelte a szerződött összeget. Az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel konstrukcióban szintén élen jár a bank, amely az ügyletszám alapján mintegy 70, a szerződött összeg szerint csaknem 60 százalékos piacrésszel bír.

növekedés

Nemcsak finanszírozóként, hanem stratégiai partnerként is jelen vannak a piacon – fotó: pixabay.com

Az MBH Bank a mezőgazdasági gépek lízingpiacán is megtartotta vezető pozícióját: a bankcsoport lízingcége, az Euroleasing Zrt. annak ellenére is növelni tudta piaci részesedését, hogy az állami támogatások kifutása nagyobb mértékű visszaesést okozott ezek finanszírozásában. Ebben nagy szerepe volt a legnagyobb mezőgazdasági gépforgalmazókkal kialakított kiváló együttműködéseknek, valamint a bankcsoporton belüli hatékony keresztértékesítésnek is.

A hitelintézet ezek mellett vezető szerepet tölt be többek közt a növénytermesztés, az állattenyésztés és a kertészet, illetve az olyan alágazatok finanszírozásában is, mint a tejtermékek gyártása vagy a szőlő- és a bortermelés.

Mérföldkő volt az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának 2024-es eredményeiben a Nagyvállalati Agrár- és Élelmiszeripari Ügyfelek Igazgatóság által megvalósított első olyan vállalati finanszírozás, amelyet közvetlenül egy külföldi vállalkozásnak mint kedvezményezettnek folyósíthatott a hitelintézet. Az MBH Csoport emellett pénzügyi, pályázati tanácsadással és vállalkozásfejlesztési szolgáltatásokkal is segíti agrárügyfeleit, külön e célból életre hívott cége tavaly újult meg MBH Forrás Zrt. néven.


„A magyar gazdaságban és társadalomban kulcsszerepet játszik az élelmiszer-gazdaság, ennek az ágazatnak a fejlesztése és finanszírozása kiemelt fontosságú a gazdasági növekedés szempontjából. Nemcsak finanszírozóként, hanem stratégiai partnerként is jelen vagyunk ezen a piacon, támogatjuk ügyfeleinket abban, hogy növeljék hatékonyságukat, és így nemzetközileg is versenyképesebbé váljanak. A korszerű, hatékonyan működő mezőgazdaság és élelmiszeripar nemcsak értékteremtés és az export szempontjából fontos, hanem középtávon a tartósan versenyképes hazai élelmiszerárakhoz is hozzájárul" – mondta az eredményeket összegezve Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, hangsúlyozva, hogy az MBH Bank a jövőben is stabil és erős partnere kíván lenni a hazai élelmiszer-gazdasági értékláncban érdekelt vállalatoknak.

Indexkép: pixabay.com