A Kaliforniai Egyetem kutatói egy kémiai eljárás során eredeti építőelemeikre bontják le a két legelterjedtebb műanyagot, a polietilént és a polipropilént, így azok elvileg akárhányszor újrahasznosíthatók. E két műanyagot nagyon sok helyen használják, és kb. a kétharmadát teszik ki az összes műanyaghulladéknak.

A hagyományos újrahasznosítási módszerekkel általában gyengébb minőségű anyagokká bontják le ezeket, és legfeljebb kétszer-háromszor lehet újrahasznosítani őket. Az új módszer szerint azonban a műanyag az újrahasznosítása után ugyanolyan lesz, mint eredetileg, azaz akárhányszor fel lehet dolgozni.

Az új eljárás lényege az, hogy elpárologtatják a polietilént és polipropilént, így lebontják a műanyagokat összetartó kemény szén-szén kötéseket, és egyszerűbb molekulákká, monomerekké alakítják. A vegyes polietilén és polipropilén hulladék közel 90 százalékát újrafelhasználható építőelemekké lehet alakítani, ha pedig csak egyféle műanyaggal dolgoznak, még nagyobb ez az arány. Ez az új katalitikus eljárás segíthet megteremteni a műanyagok körkörösebb gazdaságát.


Korábban a kutatók már kifejlesztettek egy módszert a polietilén kisebb molekulákra történő lebontására, azonban az eljárás drága és rövid élettartamú katalizátorokra támaszkodott. Az új módszer tartósabb és olcsóbb anyagokat használ, ráadásul ezek a katalizátorok újra felhasználhatók.

A kutatók azt remélik, hogy eredményeiknek köszönhetően a jövőben a műanyagokat korlátok nélkül lehet majd újrahasznosítani.

Olvasd el alábbi cikkeinket is a témában:

Ez az újfajta műanyag lebontja önmagát

Önmagát lebontó műanyagot hoztak létre

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Pixabay